Dlaczego warto uprawiać sport?

, 11 maja 2014 Tagi , ,

W zdrowym ciele zdrowy duch – nie od dzisiaj wiadomo, że w każdej bajce i w każdym przysłowiu znajduje się chociaż ziarnko prawdy. Jakie korzyści daje uprawianie sportu? Kto powinien go uprawiać? Na jaką dyscyplinę się zdecydować? – to tylko niektóre spośród pytań, które zadają sobie osoby chcące rozpocząć uprawianie aktywności fizycznej. Próbujemy odpowiedzieć na niektóre z często powtarzających się pytań.

 Dlaczego warto uprawiać sport?

Lista powodów jest naprawdę spora. Warto przypomnieć o najważniejszych powodach. Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny wpływa na pracę serca. Wzmocnieniu ulega nie tylko mięsień sercowy, poprawia się również krążenie – krew krąży szybciej i jest lepiej zaopatrzona w tlen. a to dlatego, że dzięki aktywności fizycznej poprawie ulega wydolność oddechowa. Regularne ćwiczenia pomogą w walce z nadciśnieniem, będą pomocne w zwalczaniu złego cholesterolu. Aktywność fizyczna sprawia, że pobudzony zostaje cały organizm – również mózg, który wysyła sygnały pozwalające na uwolnienie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Mózg pobudzony do pracy nie tylko wytwarza hormony szczęścia, ale również tworzy nowe połączenia pomiędzy neuronami.

To jednak nie wszystkie korzyści, jakie pociąga za sobą uprawianie sportu. Ćwicząc angażujemy do pracy różne partie mięśni, przez co nie tylko wzmacniamy je, ale równocześnie modelujemy naszą sylwetkę. Śmiało można więc uznać, że jeśli będziemy ćwiczyć regularnie poprawie ulegnie nasz wygląd, wymodelujemy te partie ciała, na których nam zależy, a co za tym idzie – zyskamy pewność siebie.

Sport może okazać się pomocny nie tylko wtedy, gdy zdecydujemy się pracować nad sylwetką – może okazać się on bardzo dobrym ujściem dla stresu i agresji. Od dawna wiadomo, że stres i negatywne uczucia, które w sobie gromadzimy nie przyczyniają się do niczego dobrego, kumulują się, by w końcu doprowadzić do wybuchu. Tymczasem całą negatywną energię możemy wyładować poprzez uprawianie sportu. Sport redukuje stres, ale może również stać się przeciwwagą dla naszych nie zawsze dobrych przyzwyczajeń. Następnym razem zamiast zapalić papierosa – wybierz bieganie lub ćwiczenia rozciągające.

 Kto może uprawiać sport?

Odpowiedź jest prosta: sport może uprawiać osoba w każdym wieku. Ważne jest to, by aktywność fizyczna była odpowiednio dobrana nie tylko do zainteresowań, ale również do możliwości danej osoby. W przeciwnym razie, sport może przynieść więcej komplikacji niż korzyści. Jeżeli nie jesteś pewien czy sport, który chcesz uprawiać jest dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z rehabilitantem lub trenerem, profesjonaliści z całą pewnością pomogą Ci wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, która przyniesie Ci jak najwięcej korzyści.

Postanowienia

Nie zakładaj, że od razu osiągniesz mistrzostwo w danej dziedzinie. Ustal sobie małe cele i uparcie do nich dąż. Pamiętaj, by były one realne – jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć, nie wymagaj od siebie zrobienia dwóch serii po sto brzuszków, bo następnego dnia Twój organizm odmówi posłuszeństwa. Lepiej załóż, że każdego dnia zrobisz o pięć brzuszków więcej – ani się obejrzysz dojdziesz do dwóch serii po sto brzuszków, bez szkody dla Twojego organizmu. Ćwiczenie ma sprawiać Ci radość i przyjemność, a nie być codziennym męczącym obowiązkiem. Tylko wtedy, gdy aktywność fizyczną będziesz traktować jako ciekawą formę spędzania czasu wolnego uda Ci się utrzymać odpowiednią motywację, by podjąć ćwiczenia. Podstawowa zasada? Lepszy jest mały krok wykonany codziennie niż duży skok raz na rok!

Poprzedni

Zasady diety ubogoresztkowej

Jakie są sposoby na odchudzanie?

Następny

Dodaj komentarz