Jak objawia się depresja?

Tagi , , , ,

Chociaż to potwierdzona choroba psychiczna, a świadomość społeczna wobec jej przyczyn sukcesywnie wzrasta, niekiedy wciąż jeszcze nie potrafimy dokładnie powiedzieć jak objawia się depresja.

Depresja a spadek nastroju

Wystarczy lekki spadek nastroju, a niektórzy już są skłonni zdiagnozować u siebie depresję. Prawda jest jednak inna. Każdy w swoim życiu przeżywa nieraz ciężkie chwile. Lecz nawet fakt utraty kogoś bliskiego, lub inna tragedia życiowa, nie oznacza jeszcze, że taki człowiek na pewno zachoruje na depresję. Jedni radzą sobie z tragediami lepiej inni gorzej, ale tak naprawdę przyczyn depresji może być bardzo wiele i mogą one wydawać się prozaiczne. Na przykład utrata pracy lub pozornie może nie występować żadna przyczyna. Depresja nie jest chwilowym spadkiem nastroju, lecz z drugiej strony w początkowej fazie może być mylona z nim. Wielu ludzi bierze objawy depresji za zwykłe lenistwo, skłonni są atakować taką osobę, chcąc ją zmusić do aktywności.

Jak objawia się depresja?

Depresja jest chorobą, która może okazać się śmiertelna. Nieleczona często popycha ludzi do odebrania sobie życia. Objawami depresji jest permanentnie obniżony nastrój, a także niemożność czerpania przyjemności nawet z rzeczy, które do tej pory cieszyły. Wszystko stopniowo traci sens. Pojawiają się wielkie trudności ze wstawaniem z łóżka rano. Zostają zaniedbane obowiązki. Każda czynność przeraża, staje się źródłem silnego stresu i wydaje się przerastać możliwości człowieka, choćby to było nawet umycie zębów. Człowiek w depresji przestaje się interesować swoim położeniem. Nie robi nic, mimo że doskonale zdaje sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. Czuje przytłoczenie i przerażenie światem zewnętrznym. Woli przesiadywać w domu.

W początkowych fazach rozwoju depresji człowiek sam może nawet nie zdawać sobie z nich sprawy. Stara się za wszelką cenę normalnie funkcjonować, lecz z dnia na dzień staje się to coraz bardziej skomplikowane. Temu wszystkiemu towarzyszy spadek poczucia własnej wartości, człowiek czuje się niczym i sądzi, że wszyscy obserwując jego stan także tak sądzą. Dlatego z początku może usiłować ukrywać swoje samopoczucie i robić dobrą minę do złej gry. Niestety depresja rządzi się swoimi prawami. Nie jest to niczyj wymysł, nie można się z tego tak po prostu otrząsnąć. Konieczna jest pomoc.

Wsparcie dla osoby z depresją

Chorobę musi zdiagnozować lekarz. Następnie można rozpocząć terapię. Najczęściej konieczne jest zażywanie leków, aby odegnać ryzyko wystąpienia myśli samobójczych przeradzających się w czyny. Osoby z depresją nie wolno zostawiać samej, nawet jeśli tego by sobie życzyła. Nie wolno odnosić się wobec niej lekceważąco. Warto by przebywała w gronie najbliższych, uczestniczyła w normalnym życiu. Nie należy skupiać się na jej chorobie, dyskutować o niej, czy wypytywać jakie są plany na przyszłość takiej osoby. Dla niej życie zatrzymało się w miejscu, nie jest ona w stanie myśleć o przyszłości. Nawet jeśli jest to osoba bezrobotna, albo młoda, która z powodu choroby porzuciła szkołę, pamiętajmy, że najważniejsze jest przede wszystkim to, by wróciła do równowagi.

Poprzedni

Fizyczne objawy depresji

Brokuły w cieście francuskim

Następny

Dodaj komentarz