Strona główna Sport Jak wybrać dobrą rakietę do squasha dla początkującego gracza?

Jak wybrać dobrą rakietę do squasha dla początkującego gracza?

440
0
PODZIEL SIĘ
Jak wybrać dobrą rakietę do squasha dla początkującego gracza?
Oceń wpis

Squash to świetny sport dla każdego. Jeśli również chcesz rozpocząć przygodę w tej dyscyplinie, sprawdź, jaka rakieta do squasha będzie najlepsza!

Gra w squasha ma proste zasady i przynosi mnóstwo satysfakcji i dobrej zabawy również początkującym. Squash to odbijanie piłki rakietą od ściany tak, aby przeciwnik stojący obok miał trudności z jej odbiorem. Podstawowym wyposażeniem w tej dyscyplinie są rakiety do squasha, które różnią konstrukcją od rakiet używanych do gry w tenisa oraz w badmintona.

Dzisiaj prawie każdy większy sklep z wyposażeniem sportowym ma szeroki asortyment rakiet do squasha. Na co należy zwrócić uwagę wtedy, gdy poszukujemy odpowiedniego modelu dla osoby początkującej?

Dobra rakieta do squasha – czyli jaka?

Dobór odpowiedniej rakiety do squasha jest bardzo ważny. Tylko wtedy będzie można uzyskać najlepsze wyniki, a tym samym gra będzie sprawiała jeszcze więcej radości. Zmiana rakiety do squasha na dopasowany model może dać kolosalną różnicę!

Czym zatem powinna charakteryzować się dobra rakieta do squasha? Przede wszystkim powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pod uwagę należy wziąć wtedy cztery główne czynniki, a mianowicie:

  • ciężar rakiety
  • balans – środek ciężkości
  • wielkość główki rakiety
  • materiał ramy

 

Jaka zatem powinna być idealna rakieta dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze squashem?

 

Ciężar rakiety

Wielu początkujących graczy myśli, że warto poszukiwać jak najlżejszych rakiet do squasha. W rzeczywistości jednak dla nowicjuszy rekomendowane są rakiety cięższe, które ważą od około 145 gramów do 180 gramów.

Dlaczego warto zdecydować się na cięższą rakietę do gry? Przede wszystkim rakiety o większym ciężarze są bardziej wytrzymałe – są odporne na uszkodzenia, które mogą powstać podczas nieumiejętnych odbić, przy upadku na ziemię lub nieostrożnym rzucie rakiety na ścianę.

Dodatkowo, cięższe rakiety dają większą siłę odbicia – jest ona szczególnie ważna u początkujących graczy, którzy najczęściej nie mają jeszcze dobrze wyrobionych mięśni rąk. Cięższe rakiety dobrze pochłaniają także nadmiar drgań i są bardziej stabilne w dłoni, więc gra z nimi jest łatwiejsza i wygodniejsza

 

Balans rakiety

Balans, czyli środek ciężkości rakiety to kolejny ważny parametr. Określa on umiejscowienie środka ciężkości rakiet do squasha. Balans może znajdować się w trzech miejscach:

  • balans na główkę – środek ciężkości ulokowany w główce rakiety
  • balans na rączkę – tak zwana lekka główka, balans skierowany na rączkę
  • balans na środek – określany z angielskiego jako „even”, położny w centralnej części rakiety

Balans wpływa na czucie rakiety. Wtedy, gdy balans skierowany jest na główkę, wtedy rakieta daje mocniejsze odbicia, ale także jest nieco trudniejsza w manewrowaniu. Z kolei balans na rączkę, czyli lekka główka pozwala na uzyskanie większej precyzji w manewrowaniu i daje efekt lżejszej rakiety, ale odbicia są wtedy słabsze.

Dla osób początkujących często poleca się rakiety do squasha z balansem na główkę, aby uzyskać większą siłę odbicia, ale dobór balansu najczęściej jest kwestią indywidualną.

Wielkość główki

Główki w rakietach do squasha mogą mieć wielkość od 460 cm2 do nawet 525 cm2.

Początkujący powinni skoncentrować się na rakietach o główkach większych. Większa główka rakiet do squasha to przede wszystkim większa powierzchnia odbicia piłki, a także mocniejsze odbicie przez efekt trampoliny. Dopiero wtedy, gdy początkujący gracz wyrobi sobie silny zamach, powinien zdecydować się na rakietę o mniejszej główce.

 

Materiał ramy rakiety

Materiał, z którego wykonano ramę rakiety, także ma duży wpływ na komfort gry. Rakiety do squasha najczęściej produkowane są z aluminium, stopów aluminium albo też z grafitu (włókna węglowego) lub jego kompozytów.

Dla początkujących graczy najlepszym wyborem są rakiety do squasha wykonane z aluminium. Są dość ciężkie, ale także solidne i wytrzymałe. Są „elastyczne” i dobrze pochłaniają drgania. Dodatkowo, cechują się przystępnymi cenami.

Rakiety z włókna węglowego i jego kompozytów są już droższe, ale także są bardziej wytrzymałe i lżejsze. Na taką inwestycję powinni zdecydować się jednak gracze posiadający większe doświadczenie, którzy mają wypracowaną odpowiednią technikę.

 

Gdzie można kupić dobrą rakietę do squasha?

Dzisiaj szeroki wybór rakiet do squasha czeka na kupujących nawet w popularnych marketach sportowych. Najwięcej ciekawych modeli można znaleźć w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem do squasha.

Sklep internetowy Squash Time oferuje wysokiej jakości rakiety do squasha uznanych marek – zawsze w przystępnych cenach. Jego pracownicy służą również pomocą przy doborze odpowiednich modeli – również dla osób początkujących.

PODZIEL SIĘ