Dbanie o słuch

Tagi , , , , ,

Słuch to bardzo ważny zmysł. Osoby niewidome mogą posługiwać się wyostrzonym słuchem, częściowo go zastępując. Już niewielkie ubytki słuchu mocno utrudniają codzienne życie. Dlatego tak istotne jest, żeby regularnie dbać o własne uszy.

Wrażliwość uszu

Dopóki narząd słuchu jest bez zarzutu, nikt nie zwraca na niego większej uwagi. Tak naprawdę jednak jest to cud natury. Wystarczy stulić dłoń przy małżowinie usznej lub przytkać palcem ujście ucha, albo przyłożyć do niego płasko dłoń, by przekonać się, że te zabiegi bardzo zmieniają sposób słyszenia. Gdy jest cicho można usłyszeć własne serce, szum krwi. Gdybyśmy mieli choć trochę ostrzejszy słuch, pewnie słyszelibyśmy pracę swoich mięśni. To daje pojęcie jak bardzo wrażliwe są ludzkie uszy. Rejestrują niemalże każdy dźwięk z otoczenia, chociaż większość nawet nie jest świadomie odbierana przez mózg. Jeszcze do niedawna ludzkie uszy nie były narażone na tak wielkie hałasy jak współcześnie. Trzydzieści lat temu ruch samochodowy nie był natężony, nie było popularne głośne słuchanie muzyki przez słuchawki. Dzisiaj większość ludzi żyje w wielkim hałasie, ale są do tego na tyle przyzwyczajeni, że już nie zwracają na to uwagi. Jednak nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie. Zaczynają się problemy ze słuchem, trudności ze zrozumieniem wypowiadanych przez inne osoby słów, nawet jeśli znajdują się blisko, a w pokoju jest cicho. Pojawiają się następnie szumy, brzęczenie, szczególnie gdy siedzimy w ciszy. Dziś te problemy nie dotyczą już tylko osób po siedemdziesiątym roku życia, ale coraz młodszych, nawet tych przed trzydziestym rokiem życia!

Jak dbać o uszy

Nie słuchaj głośnej muzyki. Słuchanie muzyki przez słuchawki to pierwsza rzecz na liście rzeczy do usunięcia, by cieszyć się lepszym słuchem. To właśnie nadmierny hałas szkodzi uszom i powoduje ubytki słuchu. Dziś większość młodych ludzi każdą jazdę autobusem, samochodem lub pociągiem umila sobie bardzo głośnym słuchaniem muzyki przez słuchawki. Na tyle głośnym, że są one praktycznie nie potrzebne. Z czasem taka osoba potrzebuje słuchać muzyki coraz głośniej, bo jej słuch jest coraz gorszy. I tym samym pogarsza sytuację. Nie chodzi o to, by w ogóle nie słuchać niczego przez słuchawki, lecz aby robić to rzadziej i ciszej.

W nocy również dbaj o słuch. Jeśli dom lub mieszkanie znajduje się blisko ruchu ulicznego, to nie nawet jeśli umiemy zasnąć w takich okolicznościach, z pewnością się nie wyśpimy. Przez całą noc mózg i tak będzie rejestrował te głośne dźwięki, będą one wpływać na jakość snu oraz na zdrowie uszu, które nie mają ani chwili odpoczynku. Rozwiązaniem mogą być specjalne stepery do uszu.

Zmień dietę. Uszy to nie tylko to, co widać po bokach głowy. Za zrozumienie tego, co ktoś do nas mówi odpowiada przede wszystkim mózg. To jakby komputer, który przetwarza dostarczoną wiedzę. Mówi się, że niektórzy słyszą tylko to, co chcą. I jest w tym sporo prawdy. W zależności od tego, jak zaprogramowany jest mózg, odbiera on lepiej to, co aktualnie jest dla niego najważniejsze. Jednak jeśli dieta człowieka jest uboga, a przewodnictwo neuronowe w mózgu kiepskie, to będzie on potrzebował dwa razy więcej czasu na przetworzenie informacji. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie mózgowi odpowiednich substancji odżywczych i witamin. Przede wszystkim ważne dla układu nerwowego są kwasy Omega 3. Istotne są również takie pierwiastki jak magnez, wapń, żelazo.

Nie myj uszu zbyt często. Nadmierne czyszczenie uszu nie pomaga na lepszy słuch. Woskowina uszna ma swoje ważne zadania. Przede wszystkim usuwa zanieczyszczenia, które dostały się do kanału usznego, czyli na przykład piasek, bród, kurz. Oprócz tego wraz z nimi usuwa bakterie i grzyby. Odkaża środowisko ucha, zapobiegając chorobom. Dlatego nadmierne dbanie o higienę uszu wcale nie jest korzystne. Ponadto wcale nie poprawia jakości słuchu. Woskowinę z uszu należy usuwać wtedy, gdy jest już dobrze widoczna i nagromadziło się jej sporo przy jego ujściu. Nadmierne codzienne czyszczenie uszu i wpychanie do kanału pałeczek do czyszczenia nie przynosi niczego dobrego. Pałeczki są przewidziane do czyszczenia małżowiny usznej i ujścia kanału ucha, nie zaś do wkładania do kanału. Skutkuje to czasem utknięciem wewnątrz niego waty lub wręcz uszkodzeniem bębenka ucha, w rezultacie znaczącym pogorszeniem słuchu.

Regularne badanie słuchu

Ubytki słuchu można odpowiednio wcześnie wyłapać i zacząć leczyć. Dzięki w dużej mierze istnieje szansa na zachowanie procesu utraty słuchu. Zwlekanie z wizytą w poradni powoduje znacznie gorsze, nieodwracalne zmiany. Badać słuch powinni wszyscy, a w szczególności ci, którzy pracują w trudnych warunkach, na przykład na budowie. Powinni nosić specjalne ochraniacze na uszy w czasie, gdy w ruchu są bardzo głośne maszyny. Wysokie ubytku słuchu stwarzają ogromne zagrożenie w niektórych zawodach. Nie usłyszenie ostrzeżenia o niebezpieczeństwie jest często przyczyną utraty zdrowia, a nawet przyczyną śmierci.

Poprzedni

Choroba lokomocyjna? Poznaj sposoby na walkę z nią.

Jak mądrze szczepić dziecko i siebie

Następny

Dodaj komentarz