Fitoreksja – czym jest oraz objawy

, , , Tagi , , , ,

Moda na zdrowy tryb życia i bycie fit zatacza już bardzo szerokie kręgi. To specjalnie dla tych, co chcą być fit otwarte już są siłownie i kluby fitness dwudziestoczterogodzinne, by mogli w każdej chwili skorzystać z ich usług. Bycie zdrowym, uprawianie ćwiczeń, staje się z drugiej strony coraz większą presją. Nadmierne dążenie do tego może spowodować więcej problemów, niż przynieść korzyści.

Czym jest fitoreksja?

Fitoreksja to zaburzenie, które należy do tej samej grupy co anoreksja, bulimia czy ortoreksja. Najkrócej mówiąc jest to zaburzenie powodujące skrzywiony obraz postrzegania własnego ciała. Osoby dotknięte tym schorzeniem są przekonane, że muszą dążyć do perfekcyjnego wyglądu. Mimo iż wyglądają dobrze, całkowicie tego nie dostrzegają, chcąc wyglądać z każdym dniem coraz lepiej. W rezultacie szkodzą swojemu zdrowiu, po prostu nadmiernie się forsując. Wkrótce chęć uzyskiwania coraz lepszych wyników wychodzi na pierwszy plan, wobec czego większość osób dotkniętych fitoreksją nie jest w stanie myśleć, zajmować się czymkolwiek innym. Nie potrafią skupić się na swoich obowiązkach, wobec czego je zaniedbują. W wyniku fitoreksji rozpadają się związki i całe rodziny, dochodzi do wielu konfliktowych i napiętych sytuacji pomiędzy ludźmi. Wkrótce taka osoba przestaje prowadzić jakiekolwiek stosunki społeczne, zdecydowanie woli samotność, ponieważ tylko w takim układzie nie musi wysłuchiwać nagabywań oraz krytyki dotyczącej tego, że przesadza. Fitoreksja jest schorzeniem, które najczęściej dotyka kobiet – to one zaczynają ćwiczyć, by schudnąć, a często przestaje im to wystarczyć. Jednak osobami, które cierpią z powodu fitoreksji są również mężczyźni. Ona najczęściej przeradza się w bigoreksję, czyli chęć wytrenowania jak największych mięśni.

Czynniki ryzyka

Na fitoreksję oczywiście nie zachoruje każdy, ale staje się to zjawiskiem coraz częstszym. Przede wszystkim z powodu nadmiernej presji, aby być wysportowanym oraz jednocześnie osiągać spektakularne sukcesy. Dłuższe życie w takim kieracie wcale nie przynosi korzyści, ale nadmierną frustrację. Wielu z nas ma chęć udowodnienia, że stać ich na więcej. Innym problemem jest nadmierna perfekcja, na jaką cierpią zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wszystko musi być idealne, albo w ogóle nie ma prawa istnieć. Jeśli zauważamy u siebie takie zachowania i jesteśmy ich świadomi, lepiej być ostrożnym w byciu fit. Warto problem przedyskutować o psychologa. Innym częstym problemem jaki wpędza poszczególne osoby w fitoreksję jest rozwinięta nerwica lękowa. Wielu ludzi nie zdaje siebie sprawy z tego, że taką posiada. Z powodu lęku i stresu na temat tego co inni sobie pomyślą, jesteśmy skłonni zrobić bardzo wiele, również skrzywdzić samych siebie.

Objawy fitoreksji

Z początku, jak bywa z każdym uzależnieniem, objawy nie są jednoznaczne. Bywa, że nawet najbliżsi nie są w stanie uchwycić momentu, w którym wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Kibicują wręcz osobie zaburzonej i gratulują jej sukcesów. W wyniku tego nieświadomie pogłębiają jej problem. Osoby cierpiące na fitoreksję nie będą rozumiały dlaczego nagle pojawiają się najpierw delikatne sugestie na temat przesadzania z ćwiczeniami, a potem otwarte kłótnie. Tych ostatnich nie da się już zignorować. Osoba zaburzona będzie twierdzić, że to nie z nią dzieje się coś niedobrego, tylko problem tkwi w osobach postronnych. Lecz one powinny wiedzieć jakie są najczęstsze objawy zaburzenia.

Coraz większe poświęcanie się ćwiczeniom. Zwiększanie ilości, różnorodności ćwiczeń to droga do sukcesu. Ale na wszystko potrzeba czasu. Jeśli dana osoba nagle chce dużo i szybko, poświęca każdą wolną chwilę by to osiągnąć, to znak, że dzieje się coś nie tak. Wynikiem tego ciężko taką osobę zainteresować czymkolwiek innym, a wszystkie rozmowy z nią krążą wokół jednego tematu.

Brak odpoczynku. Każdy człowiek uprawiający powinien wiedzieć, że ciało musi mieć równowagę pomiędzy treningiem a odpoczynkiem. Czas na regenerację, odpoczynek, jest wpisany w każdy rodzaj aktywności fizycznej. Fitorektycy są tego pozornie świadomi, z drugiej strony wcale tego nie respektują. Mają tendencję do przetrenowania się, nie zważają nawet na bóle mięśni, nie obawiają się kontuzji. Gdy się jej nabawią jest to dla nich ogromna osobista tragedia. Pogrążają się w depresji, na wszelkie sposoby próbują wrócić do uprawiania ćwiczeń nawet jeśli kontuzja jeszcze się nie zagoiła. W tym stadium w zależności od rozwoju choroby i towarzyszącej depresji może dochodzić nawet do prób samobójczych.

Dziwne zmiany zachowania. Fitorektycy zachowują się często dziwnie. Na przykład w jednej chwili są radośni, zadowoleni, lub wręcz nadmiernie podekscytowani, a w następnej potrafią wybuchnąć wściekłością, są agresywni, wydaje się, że bez powodu. Najczęściej agresją reagują na próby zwrócenia uwagi.

Zmniejszenie porcji żywnościowych, restrykcyjna dieta. Ma na celu przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej i dążenie do perfekcyjnego (czyli pozbawionego tłuszczu) ciała. Jest to prosta droga do rozwoju schorzenia towarzyszącego o nazwie ortoreksja.

Poprzedni

Jakie buty na siłownię?

Dolegliwości podczas treningu i jak sobie z nimi radzić

Następny

Dodaj komentarz