Strona główna Fitness Korzyści z pływania

Korzyści z pływania

19616
0
PODZIEL SIĘ
Korzyści z pływania
4.3 (86.67%) 6 votes

Gdy mowa o fitness to przed oczami stają nam spocone ciała ciężko pracujące na siłowni. Mało kto będzie miał pierwsze skojarzenie z basenem pływackim i sportem jakim jest pływanie. Tymczasem pływanie przynosi bardzo dużo korzyści i warto włączać je do codziennego grafika ćwiczeń.

Poprawa kondycji

Pływanie jest zarówno dyscypliną uprawianą samodzielnie, jak i sportem dodatkowym, jaki uprawiają ludzie, gdy chcą poprawić kondycję. Pływanie doskonale ją poprawia na wielu poziomach. Pomaga rozszerzyć pojemność płuc, jak również woda masuje przeponę i brzuch przez co również te narządy zostają wzmocnione. Większa pojemność płuc to większa wydolność, poza tym więcej tlenu we krwi. Układ krążenia również czerpie wiele korzyści z pływania, do tego stopnia, że regularne uprawianie tego sportu zmniejsza ryzyko powstania zawału serca aż o blisko trzydzieści procent. Realnie zmniejsza się przede wszystkim poziom tak zwanego złego cholesterolu. Pływanie poprawia kondycję przez to, że wymusza kilka czynności na raz – trzeba oddychać w sposób równomierny i miarowy, ponadto zsynchronizować oddech z poruszaniem ciałem. Większość stylów pływackich pobudza działanie wszystkich mięśni ciała, szczególnie pleców i brzucha. Pływanie jest zatem dobre dla osób, które chcą wzmocnić te rejony. Już po sześciu miesiącach pływania plecy są widocznie rozbudowane.

Zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji

Pływanie wzmacnia cały organizm i jest sportem zalecanym dla osób, które boją się kontuzji lub są nią zagrożone, ale nie chcą rezygnować z aktywności. Podczas pływania bardzo rzadko dochodzi do kontuzji ze względu na ochronne działanie wody. Ponadto wyćwiczone w wodzie mięśnie, stawy i ścięgna pomagają również zachować zdrowie podczas innych dyscyplin, uprawianych na powietrzu. Pływanie pomaga także wyćwiczyć prawidłową postawę ciała, minimalizuje wady postawy jak na przykład grabienie się. Ma to niebagatelny wpływ na prawidłowość wykonywania ćwiczeń, a co za tym idzie w ogóle efekty treningu. To także doskonały sposób na rehabilitację przebytych kontuzji, gdy nie jest zalecane jeszcze rozpoczęcie właściwych treningów. Nie oznacza to, że pływanie jest całkowicie bezpieczne, oczywiście tu również zdarzają się na przykład skurcze, a zwykłe zachłyśnięcie wodą bywa o wiele bardziej niebezpieczne niż na przykład zwichnięcie kostki. Dlatego należy wybierać miejsca strzeżone przez doświadczonych ratowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na bawiące się w wodzie dzieci.

Pozwala na bardzo szybką stratę kalorii

Jeśli ktoś zgrzeszył i przez jakiś czas jadł o wiele za dużo kalorii, to pływanie jest sposobem na szybką utratę kalorii. Wystarczy przez godzinę pływać dowolnym stylem, aby spalić hamburgera. Pływanie motylkiem przez ten czas to utrata nawet sześciuset kalorii. Dla porównania pół godziny intensywnego pływania daje podobny efekt, co dziesięć kilometrów rowerem w tempie dwadzieścia kilometrów na godzinę. Oczywiście nikt nie mówi, by od razu wskakiwać do wody z pełnym brzuchem – jest to wręcz zabronione. Ale około trzy godziny po posiłku możemy już sobie na to pozwolić. Pływanie z pewnością przysłuży się również do kształtowania sylwetki. Woda masuje ciało, pomaga pozbyć się cellulitu oraz ujędrnia skórę, poprawia również jej koloryt.

Mnogość zajęć

Zajęcia w wodzie są przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku, wagi, kondycji, zaleca się je również kobietom w ciąży. Dzięki temu istnieje również niezwykła mnogość rzeczy, jakie możemy robić w wodzie. Co więcej, nie trzeba umieć pływać, aby korzystać z jej pozytywnych właściwości. Istnieje dużo stylów pływania, które warto opanować, aby ćwiczyć poszczególne partie mięśni. Aerobik w wodzie jest popularną metodą odchudzającą. W wodzie wykonuje się także inne ćwiczenia fizyczne, nawet… jazdę na rowerze. Popularny spinning w wodzie daje lepsze efekty ćwiczeń. Ponadto chłodna woda obniża temperaturę ciała podczas wykonywania treningu, przez co organizm jest bardziej wydolny. Trening w wodzie nigdy nie jest nudny i od nas zależy jaki rodzaj wybierzemy. Z pewnością nawet trenując na basenie każdego dnia nie będziemy się nudzić.

Poprawa samopoczucia

Wszyscy to znamy – trzeba wstać i działać, a tu pojawia się chęć na to, by zostać w łóżku. Lekarstwem na to będzie odwiedzanie basenu rano, przed pracą lub innymi zajęciami. Przynosi to wiele korzyści. Na basenie o tej porze spotkamy z pewnością znacznie mniej osób niż w godzinach popołudniowych. Oprócz tego pływanie po prostu znakomicie orzeźwia, dodaje energii, otrzeźwia po nocy i poprawia samopoczucie. Woda doskonale relaksuje, pomaga zatem na przykład złagodzić stres przed ważnymi sprawami w pracy. Oprócz tego pomaga się skoncentrować i pozytywnie nastawić. Pływanie znakomicie oczyszcza myśli. Co więcej warto bywać na basenie regularnie. Pływanie codziennie rano, jak potwierdzają badania, zmniejsza ryzyko depresji, napadów złego samopoczucia. Pływacy są mniej agresywni, rzadziej wpadają w złość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.