Strona główna Sport Opaska z diodami LED – dlaczego warto w nią zainwestować?

Opaska z diodami LED – dlaczego warto w nią zainwestować?

1061
0
PODZIEL SIĘ
Opaska z diodami LED – dlaczego warto w nią zainwestować?
Oceń wpis

Letnie wieczory sprzyjają uprawianiu sportu – to właśnie po zmroku temperatura spada, pozwalając biegaczom czy cyklistom na swobodny trening bez narażenia się na udar słoneczny. Warto więc, oprócz regularnego nawadniania się i odpowiedniego nakrycia głowy, zaopatrzyć się w odblaskowe elementy, które zwiększą bezpieczeństwo podczas wszelkich letnich aktywności. Jakie wybrać?

Opaska odblaskowa samozaciskowa

Jeżeli uprawiasz wieczorne aktywności, zadbaj o opaskę odblaskową. Dobrym pomysłem jest zakup samozaciskowych opasek, które dopasują się do każdej ręki i nie spadną na przykład podczas biegania czy szybkiego marszu. Opaska odblaskowa to element, który powinien mieć każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym. Oprócz tego należy ją mieć na wszelki wypadek nawet wtedy, gdy idzie się po zmierzchu na spacer po mieście. Elementy odblaskowe znacznie zwiększają widoczność nie tylko w nocy, ale także podczas kiepskiej pogody (mgła, ulewny deszcz).

Healthy young people running under a bridge at night. Group of runners training in the city.

Opaska odblaskowa z diodami LED

Zamiast klasycznej opaski odblaskowej można również kupić opaskę z diodami LED. To gadżet, który przypadnie do gustu zwłaszcza sportowcom i amatorom długich wieczornych spacerów. Dzięki podświetleniu LED, a także dodatkowemu odblaskowemu materiałowi, opaska jeszcze bardziej zwiększa widoczność na drodze. Zwykle takie opaski mają regulowane zapięcia na rzep, co pozwala na swobodne dopasowanie jej do ramienia.

Opaska odblaskowa LED – czy warto?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że od 2014 roku wszyscy piesi, poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, muszą mieć widoczne elementy odblaskowe. Może to być kamizelka, zwykła opaska odblaskowa, odblaskowe breloki czy naszywki. Opaski odblaskowe LED mają jednak tę przewagę nad standardowymi modelami, że oprócz specjalnego materiału, odpowiadającego za odbijanie światła, wyposażone są w migające światła LED, które jeszcze skuteczniej informują kierowców i innych uczestników ruchu, że ktoś porusza się poboczem.

Opaski odblaskowe LED są lekkie, a ich cena oscyluje w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. To niewielka cena za dodatkowe bezpieczeństwo na drodze. Opaski odblaskowe sprawdzą się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dodatkowo wykonane są z wytrzymałego materiału, odpornego na działanie warunków atmosferycznych (deszcz, wiatr, śnieg, słońce), dzięki czemu będą służyć swoim właścicielom kilka sezonów. Opaski odblaskowe są również regulowane, w przeciwieństwie do niektórych kamizelek, dlatego łatwiej je nałożyć na zimową kurtkę czy lekką bluzę. Dzięki regulowanym zapięciom można je bez problemu dopasować do każdego rodzaju ubioru.

– Opaski odblaskowe LED emitują wyraźne światło, które dodatkowo zwiększa funkcjonalność produktu – mówi ekspert z serwisu kamizelkiodblaskowe.com.pl – Dostępne są w różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie ich zarówno do pogody, jak i do codziennego ubioru.

Niemal połowa wypadków z udziałem uczestników ruchu, pieszych i rowerzystów ma miejsce po zmroku. To dlatego, że wówczas kierowcy samochodów mają bardzo ograniczoną widoczność, a większość osób nie nosi ze sobą odblaskowych elementów i – co gorsze – zakłada ciemne ubrania. W takiej sytuacji pieszy jest widoczny dla kierowcy z około 20 metrów, co znacznie skraca czas reakcji, zwłaszcza podczas zimy czy przy dużej prędkości. Elementy odblaskowe wydłużają ten dystans do około 130 metrów – te dodatkowe metry mogą przesądzić o życiu pieszego.

Warto zakupić opaski odblaskowe lub inne produkty z odblaskowymi elementami z prostego powodu – ryzyko potrącenia pieszego, który je posiada, znacznie maleje, a czas na reakcję kierowcy wydłuża się o około 100 metrów. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo pieszych. Szczególnie na wypadki narażone są dzieci, które po zmroku wracają do domu ze szkoły. Dobrze jest kupić odblaskowe opaski nie tylko dla nich, ale i dla siebie, ponieważ przykład idzie z góry. Koszt jest niewielki, a odblaski mogą uratować życie.

PODZIEL SIĘ