Jedzenie dedykowane aktywnym, które wcale nie służy

, , , Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Każdy pragnie zaoszczędzić czas i pieniądze, koncerny produkujące żywność zauważają ten trend. Efektem jest znany wszystkim rosnący poziom śmieciowego jedzenia, do przygotowania w pięć minut. Ale nawet osoby, które uprawiają sport i starają się zdrowo odżywiać wpadają często w tą samą pułapkę, jedzą śmieciowe jedzenie, jedynie dedykowane dla nich. Wystarczy, że producent zaznaczy iż jest ono fit. Oto jakich produktów unikać

Baton proteinowy

Wszystkim uprawiającym czynnie sport zdarzyło się zjeść coś na szybko. W zwykłym sklepie gdzie nie ma większego wyboru, pada on najczęściej na batony mające dodawać energii. To szybka i smaczna przekąska. Jednak pamiętajmy, aby zawsze przeczytać skład jedzenia. Oczywiście są na rynku smaczne i zdrowe batony energetyczne, które zaspokoją głód i dodadzą energii w chwili gdy nie ma możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku, ale większość nie nadaje się do spożycia. Zamiast pełnowartościowych składników producenci dodają tanich zamienników, natomiast cena nie jest współmierna do składu. Nie ma również podanych ilości danych składników, na przykład wiemy, że znajdują się tam aminokwasy, lecz to od producenta zależy ile ich tam doda. Na przykład dodając jeden procent aminokwasów lub mniej producent ma czyste sumienie, natomiast konsument w ogóle na tym nie skorzysta. Klasykiem jest dodatek białka serwatkowego zamiast pełnowartościowego. Niestety batony energetyczne kupowane w sklepie mają również podobne dodatki co słodycze. Z resztą wiele firm zajmujących się produkcją słodyczy dodatkowo produkuje również batony energetyczne. Nic dziwnego, że zawierają one tłuszcze trans, na przykład słynny już tłuszcz palmowy oraz ogromną ilość cukru. Podsumowując baton energetyczny proteinowy jest wskazany tylko w wyjątkowej sytuacji i niezbyt często.

Koktajle i soki

Koktajle uważane są za zdrowe i smaczne. Oczywiście kwestia ta dotyczy tylko i wyłącznie świeżo przygotowanych koktajli, ze świeżych owoców i warzyw. Żaden kupiony koktajl nie będzie tak samo zdrowy, z pewnością będzie zawierał niepożądane dodatki. Jest tak ponieważ zarówno koktajle jak i soki przygotowane w domu są bardzo nietrwałe i powinny być spożyte najpóźniej następnego dnia. Dlatego producenci dodają do soków i koktajlów konserwantów, aby nie zepsuły się zbyt szybko. Oprócz tego nawet zdrowe, dedykowane dla sportowców soki i koktajle porażają dodatkiem cukru. Taka jego ilość nikomu nie jest tam potrzebna, wręcz napój smakowałby o wiele lepiej gdyby go oszczędzono. Dla wielu ludzi, którzy na co dzień nie jedzą zbyt dużo cukru wypicie takiego soku lub koktajlu byłoby nie lada wyzwaniem, trudno to zrobić bez mdłości.

Muesli

Z muesli sprawa wygląda bardzo podobnie jak z płatkami kupowanymi w sklepie. Chociaż producenci zapewniają, że jest to jedzenie zdrowe i fit, to tak naprawdę jest to jedzenie bardzo wysoko przetworzone, z ogromną zawartością cukru. Całości nie ratuje dodatek owoców i orzechów. Są one również wysoko przetworzone, aby się nie psuły. Przez długie miesiące, a nawet lata mogą leżeć w szafce i nie będą się psuły. W muesli często odnajdziemy również tłuszcze trans. Jeśli nie możemy obyć się rano bez smacznego muesli to warto postawić na własnoręcznie robione z świeżych produktów na przykład bakalii. Dobrym pomysłem jest stworzenie własnej granoli, wystarczy kilka składników oraz piekarnik. Dzięki temu zapewnimy sobie smaczne, energetyczne i zdrowe śniadanie na każdy dzień tygodnia.

Zdrowe ciastka na śniadanie

Producenci reklam próbują przekonać nas, że paczka ciastek to zdrowe i pełnowartościowe śniadanie. Oczywiście nic bardziej mylnego. Ciastka, które są tak promowane niczym nie różnią się od zwykłych ciastek, nie są również bardziej zdrowe. Mitem jest twierdzenie, że ciastka te są produkowane z mąki różnych zbóż, oczywiście podstawą jest tu zwykła biała mąka pszenna, natomiast innych zbóż jest jeśli już, to niewielki dodatek. Nie ma tu również zbyt wiele owoców, trzeba dobrze wytężyć wzrok i kubki smakowe, aby odkryć ich obecność. Klasykiem jest oczywiście duża zawartość cukru. Podsumowując „zdrowe” ciastka na śniadanie nie nadają się do jedzenia dla nikogo, ani dla dorosłych ani dla dzieci. Wątpliwe jest, by zaspokoiły głód, raczej z pewnością zaostrzą apetyt. A stąd już mały krok do nawagi a następnie otyłości.

Produkty typu light

Wielu sportowców unika jak ognia tłuszczu uważając, że to ich najgorszy wróg. Ta grupa częściej sięga po produkty z obniżoną zawartością tłuszczu. Błądzą, po piewsze dlatego, że tłuszcz nie tylko nie jest niepotrzebny, a wręcz bardzo pożądany przez organizm, oczywiście mowa o zdrowym, naturalnym tłuszczu. Po drugie produkty light zawierają mniej tłuszczu, ale więcej węglowodanów, które w większym stopniu przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto tłuszcz jest nośnikiem smaku oraz odpowiada za konsystencję produktów, dlatego aby zachować te dwie rzeczy producenci dodają niezdrowych zamienników, a często również więcej na przykład substancji zapachowych, aby zapach i smak nie różnił się od zwykłego produktu.

Poprzedni

Opaska z diodami LED – dlaczego warto w nią zainwestować?

Zegarek wodoszczelny – co to znaczy i jaki wybrać?

Następny

Dodaj komentarz