Pozbywanie się metali ciężkich z organizmu

, , Tagi , , ,

Metale ciężkie to jedna z największych trucizn jakie mogą dostać się do organizmu człowieka. Niestety mają wiele dróg, by to zrobić, a niekiedy zapraszamy je do siebie na własne życzenie.

Metale ciężkie – pochodzenie oraz skutki

Najbardziej popularnymi drogami, jakimi metale ciężkie dostają się do organizmu są dym papierosowy oraz spaliny samochodowe. Dym zawiera ołów i kadm, podobnie jak spaliny. Dostają się one również do organizmu drogą pośrednią poprzez spożywanie owoców i warzyw hodowanych nieopodal dróg. Jednak to nie wszystkie drogi, jakimi metale ciężkie dostają się do organizmu. Mogą one tam trafić na przykład poprzez niektóre rodzaje mebli, farb, barwników, a nawet przez ubrania i kosmetyki. Opiłki ołowiu znajdują się na przykład w szminkach do ust lub cieniach do oczu, ponieważ zapobiegają zlepianiu się tych kosmetyków w grudki, zapewniając gładką konsystencję i trwałość. Metale ciężkie są w składzie niektórych farb do włosów. Kadm oraz ołów są także niekiedy niepożądanym składnikiem wody wodociągowej, ponieważ w wielu miejscach rury wodociągowe pochodzą sprzed wielu lat, gdy stosowano rury ołowiane. Źródłem metali ciężkich są również na przykład żarówki energooszczędne, które podczas gdy są zapalone emitują rtęć. Dostaje się ona również do organizmu poprzez spożywanie dużej ilości ryb morskich oraz owoców morza, ponieważ poziom rtęci w morzach wzrasta z powodu ich zanieczyszczenia działalnością człowieka. Rtęć pochodzi również z metalowych plomb powszechnie zakładanych przez dentystów, która w dodatku uwalnia się do organizmu przez całe życie. Nagromadzenie metali ciężkich w organizmie ma różne skutki, w zależności od tego ile ich jest, a warto wiedzieć, że każdy je posiada. W małych ilościach powodują zaburzenia układu pokarmowego, zespół przewlekłego zmęczenia, w większych są przyczyną bezpłodności, nowotworów. Metale ciężkie bardzo źle wpływają na mózg, powodując obumieranie komórek, zwyrodnienia. Przyczyniają się do rozwoju chorób psychicznych i umysłowych począwszy od demencji starczej po schizofrenię. Ołowica, czyli zatrucie ołowiem powoduje śmierć.

Naturalne suplementy usuwające metale ciężkie

Na szczęście istnieją różne metody usunięcia metali z organizmu. Jednym z prostszych jest spożywanie alg morskich takich jak chlorella, które mają właściwości wiążące metale ciężkie i usuwające je wraz z produktami przemiany materii. Innymi środkami naturalnymi usuwającymi metale ciężkie są liście drzewa moringi lub zioło o nazwie czystek. Doskonale wpływa również kolendra. Do oczyszczenia organizmu przydatny jest sok z buraka, który zmienia metale ciężkie w substancje obojętne. Prostym sposobem na zmniejszenie ilości metali ciężkich w organizmie jest stosowanie wywaru z owsa, lub przynajmniej jedzenie owsianki na śniadanie. Powszechnie znanymi oczyszczającymi warzywami i owocami są: jabłka, cytrusy, morele, figi, pigwy, a także na przykład żurawina, jarzębina, jagody, szpinak, szczaw, sałata. Jeszcze innym sposobem, również doraźnym, jest spożywanie namoczonego ryżu. Jedną z witamin mających działanie najbardziej antytoksyczne jest witamina C. Znana jest ona ze swoich właściwości ponoszących odporność, lecz odpowiada też za zmniejszenie ilości metali ciężkich w organizmie. Aby usunąć je należy stosować spore dawki witaminy. Selen jest pierwiastkiem, który działa wypierając metale ciężkie. Warto uzupełnić dietę w jak największą ilość chlorofilu, zawartego w zielonych warzywach. Chlorofil jest również dostępny w formie płynu w sklepach ze zdrową żywnością. Skuteczny w oczyszczaniu z metali jest również węgiel aktywny, jednak nie usuwa on wszystkich metali ciężki, jedynie niektóre. Mimo tego warto go wypróbować. Aby terapia powyższymi suplementami była skuteczna warto pamiętać, by dokonywać jej regularnie przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie. Wówczas zaczną być widoczne pierwsze skutki oczyszczania.

Inne sposoby na usunięcie metali z organizmu

Sprawdzonym sposobem na przyśpieszenie usuwania metali ciężkich z organizmu jest spożywanie dużych ilości pektyn oraz błonnika. Te pierwsze absorbują toksyny, a błonnik pomaga w usunięciu ich wraz z produktami przemiany materii, ogranicza także ich wchłanianie. Prowadzenie zdrowego trybu życia jest kluczowe dla usunięcia toksyn z organizmu. Osoby, które regularnie uprawiają sport i ćwiczenia, pobudzają organizm do samodzielnego oczyszczania się. Podczas ćwiczeń fizycznych metale ciężkie są usuwane wraz z potem oraz oddechem. Warto zatem wybrać się od czasu do czasu również do sauny, aby porządnie się wypocić. Osoby preferujące zdrowy tryb życia używają naturalnych kosmetyków, jedzą pokarm pochodzenia naturalnego, noszą naturalne ubrania. I tu jest właśnie klucz do rozwiązania problemów z metalami ciężkimi. Warto bowiem pamiętać, że najlepszym lekarzem jest po prostu samo ciało. Ono najlepiej wie, jak się oczyścić i przywrócić ład, jedyne co trzeba zrobić to mu w tym nie przeszkadzać i nie dostarczać ani nie otaczać się szkodliwymi produktami. Zmiana stylu życia na bardziej zdrowy z pewnością pomoże w detoksykacji.

Poprzedni

Naturalna moc tkwiąca w węglu

Czy warto zastosować wspomagacze odchudzania?

Następny

1 komentarz do wpisu “Pozbywanie się metali ciężkich z organizmu”

  1. Strasznie naciagane, tyle jest codziennych i powszechnych sposobow na usuwanie metali ciezkich, ze az dziwne iz ktokolwiek ma problem z ich nadmiarem…
    Moze choc jedno zrodlo tych 'rewelacji’ podalibyscie??

    Odpowiedz

Dodaj komentarz