Street workout – król miejskiego fitnessu

Tagi , ,

Czym jest Street Workout?

Street workout (czyli – uliczny trening) to nowoczesna forma aktywności fizycznej, polegająca na wykorzystaniu elementów zabudowy miejskiej (takich jak np. ławki, trzepaki, bramki piłkarskie czy wszelkiego rodzaju murki i barierki) oraz siłowni zewnętrznych (które w coraz większej ilości pojawiają się w parkach i terenach rekreacyjnych miast), do wykonywania treningu siłowego.

Ćwiczenia Street Workout

Street workout daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o ćwiczenia siłowe. Do najpopularniejszej odmiany ćwiczeń w tej grupie można zaliczyć podciąganie się (z wykorzystaniem bramek, trzepaków, barierek i drążków na siłowniach wewnętrznych) oraz przeskakiwanie przez murki i barierki z jednej na drugą stronę. Oprócz tego, w ćwiczeniach wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia znajdujące się w siłowniach plenerowych, dzięki którym oprócz podciągania się i ćwiczeń na ręce, można podnosić ciężary lub trenować nogi. Do wykonania ćwiczeń w ramach street workoutu nie jest konieczne zawsze używanie określonych elementów zabudowy lub przyrządów.

Street workout to także takie popularne ćwiczenia jak przysiady, pompki i mostek wykonywane w plenerze. Tylko od osoby, która wykonuje ćwiczenia zależy wybór ich rodzaju w danym programie treningowym.

Zalety ćwiczenia Street workout

Pierwszą zasadniczą zaletą street workout jest to, że jest on darmowy. Ceny zajęć na siłowni często zwalają z nóg. Nie każdą osobę stać na drogi karnet. Po drugie street workout to trening na świeżym powietrzu. Trenując na dworze, oprócz nabierania odpowiedniej kondycji fizycznej, dotleniamy także swój organizm, co ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Street workout daje także nieograniczone pole do popisu, jeśli chodzi o urozmaicenie form aktywności fizycznej. To wszystko dzięki mnogości urządzeń, które można wykorzystać do treningu. Street workout można połączyć z joggingiem lub jazdą na rowerze (w szczególności gdy urządzenia do ćwiczeń, na które się wybieramy są oddalone od miejsca zamieszkania). Treningowi w formie street workoutu zaufali profesjonalni sportowcy, dlatego warto jest wypróbować tą formę aktywności fizycznej w myśl zasady „trening czyni mistrza”.

Od czego zacząć?

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście styczności ze sportami siłowymi np. kulturystyką i sportami zręcznościowymi np. sztuki walki, to może być ciężko… chyba, że właśnie Ty! jesteś dobrze zmotywowany i nie poddajesz się na pierwszym ciężkim treningu.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Dla uniknięcia kontuzji radzę przygotować się do trenowania Street workout, a jak się przygotować najlepiej? przede wszystkim streatching i ogólna wydolność. Poświęć miesiąc na przygotowania a zminimalizujesz a o połowę ryzyko wystąpienia kontuzji. [/colored_box]

Gdy przebrniesz przez ten okres przygotowawczy, ustal plan treningowy które będziesz się ściśle trzymać, konsekwencja jest ważna w każdej dziedzinie sportu a szczególnie w street workout.

Staraj sie nie przetrenować, chęć bycia najlepszym musi być umiarkowana i znać swoje granice wytrzymałości fizycznej. Odpowiednio dobrze ciężar a także ilość serii i liczbę powtórzeń. Mimo miesięcznego okresu rozgrzewkowego nadal rób rozgrzewkę i precyzyjnie wykonuj ćwiczenia. Bardzo fajnie jest przyłączyć się do grupy street workout-owców, w grupie ćwiczy się o wiele lepiej i generalnie wspólna zajawka zdziała cuda w motywacji. Taką grupę możesz znaleźć na Facebooku, forach internetowych lub po prostu zgłaszając w komentarzu pod artykułem chęć przyłączenia się do grupy w danym mieście!

Poprzedni

Squash – zasady gry

Dieta smoothie odchudza!

Następny

Dodaj komentarz