Ciąża to nie choroba – każdy chociaż raz słyszał podobną opinię. Jest ona prawdą, ale w otoczeniu wciąż panują różne mity na temat tego czasu w życiu kobiety. Najczęściej wygłaszane są przez inne kobiety ze starszego pokolenia. Niektóre są absurdalne. Według nich kobieta powinna się oszczędzać w tym czasie najbardziej, jak to możliwie. Jednak jest to wyjątkowo szkodliwy mit. Dotyczy wyłącznie kobiet, które mają ciążę zagrożoną lub występują komplikacje, jakie zdecydowanie wykluczają aktywność fizyczną. Ale w przypadku gdy kobieta jest zdrowa, a płód rozwija się normalnie, wskazana jest aktywność fizyczna. Wychodzi to na korzyść nie tylko samej zainteresowanej, jej dziecku, ale także otoczeniu, które z pewnością odczuje zmianę! Oto kilka powodów, dla których warto ćwiczyć w ciąży.
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ponieważ kobieta w ciąży przybiera sporo na wadze, jej kręgosłup musi znosić nowe obciążenia. Szczególnie narażony jest w w odcinku lędźwiowym. Kiedy pojawia się ból wiele kobiet ma tendencję do tego by się ułożyć w pozycji leżącej na plecach, na boku lub w pozycji półleżącej. Tymczasem tym, co najbardziej koi kręgosłup są ćwiczenia. Będą one w stanie uelastycznić i wzmocnić mięśnie w tym odcinku pleców, przez co dolegliwości bólowe będą znacznie mniejsze. Doraźną ulgę przynoszą ćwiczenia w wodzie, jakie dodatkowo odciążą całe ciało i pomogą zlikwidować przykurcze.
- Ustabilizowanie gospodarski hormonalnej. Hormony w życiu każdego człowieka pełnią bardzo ważną funkcję, regulując niemal każdą reakcję fizjologiczną. W przypadku kobiet w ciąży hormony bywają dokuczliwe. Powodują pogorszenie nastroju, nudności. Ćwiczenia fizyczne są znane z tego, że przywracają odpowiednią gospodarkę hormonalną. Poprawiają samopoczucie, wpływają zbawiennie na psychikę. Aktywność fizyczna sprawia, że produkowane są endorfiny, przynoszące spokój, relaks, odprężenie tak ważne w ciąży. Oprócz tego pozwalają na lepszą jakość snu i wypoczynku, co też jest bardzo istotne.
- Zlikwidowanie obrzęków. Obrzęki i opuchnięcia, na przykład nóg, nie są niczym dziwnym w ciąży – to nadmiar gromadzącej się wody w organizmie. Wyglądają jednak nieestetycznie, a czasem są prawdziwą przeszkodą. Nie można na przykład włożyć butów, aby gdzieś wyjść ze względu na spuchnięcie nóg. Ćwiczenia fizyczne, jak zajęcia na basenie, joga dla kobiet w ciąży, pozwalają na zmniejszenie opuchlizny. Pomocne okazują się także masaże.
- Mniejsze rozstępy. Pojawienie się rozstępów, obwisły po ciąży brzuch to koszmar wielu matek. Jednak ćwiczenia fizyczne są w stanie przynajmniej częściowo zlikwidować rozstępy. Podczas aktywności pobudzone jest krążenie, także w skórze. Pozwala to na zwiększenie jej elastyczności oraz odżywienia. Im mocniejsza tkanka tym mniejsze szanse na tworzenie się ubytków w jest strukturze. Dodatkowym skutecznym rozwiązaniem jest poprawa elastyczności naskórka z zewnątrz do czego używane są specjalne balsamy dla kobiet w ciąży i wiele innych kosmetyków.
- Łatwiejsze zgubienie wagi po ciąży. Większość kilogramów po ciąży odchodzi w niepamięć w krótkim czasie. Jednak zdarza się, że jeśli kobieta nadmiernie jadła i nie dbała o aktywność fizyczną, pojawiają się zbędne kilogramy, jakich trudno się pozbyć. Aktywność fizyczna w ciąży pozwala na poprawienie metabolizmu oraz co za tym idzie łatwiejsze zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży mniejszym wysiłkiem niż gdyby ćwiczenia w ogóle nie miały miejsca.
- Łatwiejszy poród. Ćwiczenia w ciąży, szczególnie poprawiające elastyczność oraz wytrzymałość mięśni w obrębie miednicy, sprawiają, że poród przebiega sprawniej i jest mniejszym wysiłkiem dla rodzącej. To także mniejszy stres dla dziecka i matki. Wszelkie komplikacje powodują ogromne zdenerwowanie u obojga.
- Poprawa kondycji. Ciąża to czas kiedy kondycja kobiety drastycznie spada. Mają na to wpływ zmiany fizjologiczne oraz hormonalne. Kiepska kondycja sprawia, że poród jest dłuższy i wymaga więcej wysiłku od kobiety. Dlatego w ciąży szczególnie dobrze jest dbać o polepszenie kondycji. To dotyczy także kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciążę uprawiały jakiś sport. Jeśli w ciąży zaniedbają kondycję to po niej będą musiały włożyć dwa razy więcej wysiłku w to, by odrobić straty. Oczywiście wykluczone jest uprawianie sportów ekstremalnych, aby zachować formę, ale trzeba pamiętać o codziennej dawce ćwiczeń powodujących pocenie się.
- Zmniejszenie ryzyka chorób w ciąży. Cukrzyca ciążowa ma związek z pracą wątroby. W czasie uprawiania sportu wątroba intensywniej pracuje zmniejszając ilość cukru we krwi poprzez wydzielanie insuliny. Ponadto łagodny masaż narządów wewnętrznych jamy brzusznej podczas ćwiczeń pozwala na lepszą perystaltykę jelit, wydzielanie większej ilości żółci przez komórki wątrobowe, przez co kobietom mniej dokuczają problemy gastryczne popularne w ciąży: mdłości, zaparcia, zgaga.
- Kołysanie dziecka w łonie. Kołysanie to znana metoda uspokojenia dziecka w wózku. W łonie matki dziecko cały czas się kołysze. Jednak najbardziej pożyteczny jest rytmiczny i spokojny ruch, jaki wywoływany jest pod wpływem ćwiczeń. Relaksuje dziecko w łonie matki i sprawia, że lepiej wypoczywa.
Ja również uważam, że całkowity brak ruchu podczas w ciąży nie daje żadnych pozytywnych efektów. W końcu to dziewięć miesięcy, podczas których ciało nie może przygotować się do zmian.