Właściwości zdrowotne ananasa

, Tagi , , , , , , ,

Ananasy jeszcze do niedawna dostępne były w Polsce głównie w formie przetworzonych owoców w puszkach. Dziś jednak w sklepach możemy dostać już świeże owoce ananasa i cieszyć się ich świeżością oraz wyjątkowością. Co ważne, właściwości zdrowotne ananasa pozwalają na pozyskanie wielu korzyści z jedzenia tego egzotycznego i oryginalnego w smaku owocu. Zarówno sam owoc ananasa jak również wyciśnięty sok mają wiele prozdrowotnych właściwości a spożywanie ich jest wskazane przy wielu dolegliwościach. Owoce ananasa w swoim naturalny środowisku rosną w Ameryce Południowej. Do głównych producentów należą Brazylia, Meksyk, Hawaje i Filipiny. Ciekawostką jest pochodzenie nazwy pineapple (z ang. ananas). Nowo odkryty przez amerykańskich kupców owoc w swym wyglądzie i smaku przypominał im z jednej strony jabłko, zaś z drugiej owoc sosny. Właśnie z połączenia tych dwóch słów – sosny (pine) i jabłka (apple) powstała nazwa owocu pineapple.

[AdSense-A]

Właściwości zdrowotne ananasa

Ananas zawiera wiele cennych składników odżywczych, z których każdy spełnia w naszym organizmie bardzo ważną funkcję.

  • Bromelaina. Substancja ta jest enzymem, którego zadaniem jest rozkładanie białek aminokwasów. Ma ona kilka podstawowych właściwości. Po pierwsze jej działanie wspomaga funkcje trawienne organizmu, zapobiega chorobom układu krwionośnego oraz oczyszcza skórę i organizm z toksyn. Okazuje się również, że bromelaina działa przeciwzapalnie. Może też wykazywać działanie przeciwnowotworowe.Duże sukcesy bromelaina odnosi w medycynie sportowej, ponieważ przyspiesza gojenie stawów objętych stanem zapalnym i łagodzi ból.
  • Biotyna. Jest to substancja równie pożyteczna, co bromelaina. Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że dzięki działaniu mającemu na celu redukcję węglowodanów w organizmie człowieka wykazuje możliwości, które zapobiegają tyciu.
  • Mangan pełni niezwykle ważną funkcję, gdyż wzmacnia nasze kości i stymuluje wchłanianie wapnia, który jest ich podstawowym budulcem. Okazuje się, że pijąc regularnie sok z ananasa dbamy więc również o stan naszych kości i zapobiegamy osteoporozie.
  • Witamina C zawarta w ananasie jest potrzebna do produkcji kolagenu, wspiera białe ciałka krwi oraz pełni bardzo istotną rolę w walce z infekcją.
  • Potas reguluje ciśnienie krwi utrzymując je na odpowiednim poziomie, bierze czynny udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi, a także znacząco wpływa na dotlenienie mózgu. Co więcej wspomaga pracę jelit i dba o odpowiedni wygląd i kondycję naszej skóry.

Ananas a odchudzanie

Spożywanie ananasa jest zalecane dla wszystkich osób, które są na diecie odchudzającej. Swoje właściwości odchudzające ananas zawdzięcza między innymi właśnie bromelainie, która w dużej mierze działa wspomagająco na trawienie białek i jest w stanie rozłożyć tysiąckrotnie większą objętość białka niż wynosi jego waga.Wspomniana wyżej biotyna wspomaga odchudzanie przyśpieszając procesy redukcji węglowodanów, co oznacza, że blokuje procesy przemiany nadwyżek cukru w tłuszcz. Co więcej ananas to niskokaloryczna, sycąca i przede wszystkim zdrowa przekąska, która na pewno nie przełoży się na odkładanie tkanki tłuszczowej. Dzięki właściwościom odtruwającym oraz dużej zawartości antyoksydantów ananas jest idealnym owocem w diecie oczyszczającej.

Poprzedni

Dieta Diamondów od A do Z

Typy sylwetek damskich

Następny

Dodaj komentarz