Ćwicz i dbaj o stawy

, , Tagi

Aktywność fizyczna poprawia kondycję, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz ułatwia dbanie o sylwetkę. Niestety, niektóre ćwiczenia obciążają stawy, przez co może pojawić się ból. Jak nie dopuścić do bólu stawów i co zrobić, gdy ból już się pojawił?

Substancje, które pomagają stawom

Bieganie, chodzenie po schodach, jazda na rowerze czy podskoki mogą doprowadzić do pojawienia się problemów ze stawami. Najbardziej narażone są na nie stawy kolanowe, które obciąża się najsilniej przy większości ćwiczeń fizycznych. Częste są również problemy ze stawami skokowymi, które mogą boleć nawet po długich spacerach. Aby uniknąć bólu stawów, powinno się sięgnąć po preparaty regenerujące mięśnie i stawy. Poleca się ich zażywanie nie tylko wyczynowym sportowcom i osobom, które często ćwiczą na siłowni. Warto po nie sięgać także, gdy wybiera się na wędrówkę po górach czy też na dłuższą wycieczkę rowerową.

Preparaty wzmacniające stawy i mięsnie zawierają w swoim składzie głównie glutaminę, siarką, kolagen, kwas hialuronowy i chondroitynę. O zdrowie stawów można dbać również przyjmując codziennie tran. Ponadto można sięgnąć po preparaty wzmacniające kości, bogate w witaminę D3 i wapń. Dzięki ich zażywaniu zwiększa się ruchomość stawów, a uszkodzenia chrząstki stawowej szybciej się regenerują. Różne preparaty wzmacniające stawy, mięsnie i kości można znaleźć na https://eapteka.pl/stawy-i-miesnie.

Uszkodzone stawy trudno wyleczyć, dlatego stawiaj na profilaktykę

Uszkodzenia stawów są niezwykle trudne do wyleczenia i – co gorsza – raz uszkodzone kolano czy staw skokowy nigdy nie wrócą do pełnej sprawności. Chrząstka stawowa zrasta się, jednak pokrywa się blizną łącznikową, która zmniejsza ruchomość stawu. Z tego powodu powinno się stawiać na profilaktykę chorób stawów, by jak najdłużej cieszyć się ich sprawnością.

Suplementy diety na stawy mają na celu niedopuszczenie do uszkodzeń chrząstki, dzięki czemu ich zażywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Jeżeli jednak pojawi się ból kolana, kostki czy biodra, powinno się bezzwłocznie zaprzestać treningu i innej aktywności fizycznej obciążającej bolący staw. Następnie powinno się udać do lekarza, aby sprawdzić, co jest przyczyną bólu. Lekarz rodzinny może zalecić suplementy diety dla sportowców oraz preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli ból utrzyma się pomimo zażywania wskazanych leków i suplementów, powinno się ponownie zgłosić do lekarza, który wskaże, jakie dalsze leczenie pomoże wyleczyć przykrą dolegliwość.

Poprzedni

Mity o lekach i suplementach

Popularne mity o ludzkim ciele

Następny

Dodaj komentarz