Wpływ kawy na odchudzanie

Tagi , , ,

O kawie i kofeinie

Kawa znana jest na wszystkich kontynentach. To napój powstały w wyniku palenia i zmielenia ziaren kawowca. Oryginalnie pochodzi z Etiopii. Jest jednym z najpopularniejszych napojów o właściwościach stymulujących. Takie działanie zawdzięcza zawartej w niej kofeinie. Kawa zawiera również antyoksydanty, substancje które hamują działanie wolnych rodników, przyczyniających się do szybszego starzenia się naszego organizmu.

Jak działa kofeina

Głównym składnikiem kawy jest kofeina. Jest to alkaloid, który występuje w ziarnach kawowca, guaranie i orzeszkach Coli. Po spożyciu kofeina pozostaje w organizmie przez okres około 3-5godzin. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawa wykazuje wysokie działanie stymulujące.

Pobudza organizm do działania, odpędza potrzebę odpoczynku i snu, orzeźwia umysł, poprawia pamięć i koncentrację, ułatwia myślenie oraz usuwa objawy zmęczenia. Kofeina pobudza mózg do zwiększonej produkcji dopaminy – hormonu pozytywnych emocji, dzięki czemu po wypiciu kawy odczuwamy zwiększoną przyjemność. Wypita rano pierwsze efekty daje już po upływie ok. 20 minut i działa przez kilka godzin w zależności od indywidualnej wrażliwości na kofeinę oraz spożytej ilości.

Kofeina a odchudzanie

Kofeina jest lubiana nie tylko przez miłośników ciekawych i mocnych smaków. Z racji bardzo dobrego wpływu kofeiny na mobilizację organizmu, doceniają ją również sportowcy. Dzięki działaniu pobudzającemu kofeina pomaga nam przetrwać intensywne treningi.

Badania wykazują, że dzienne picie ponad 300mg kofeiny przyczynia się do wzrostu procesu termogenezy w organizmie, co powoduje, że podczas ćwiczeń możemy szybciej spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Kofeina wykazuje pozytywne oddziaływanie na centralny układ nerwowy. Wypicie kawy, która zawiera kofeinę, podwyższa naszą wytrzymałość na stres, poprawia nam humor i kondycję psychiczną. W praktyce oznacza to, że sport połączony z przyjmowaniem kofeiny może przynieść lepsze rezultaty. Z psychicznego punktu widzenia kofeina pomaga w utrzymaniu sportowego hartu ducha – mobilizuje organizm do walki do samego końca, dodaje dodatkowej energii, odpędza uczucie zmęczenia i poprawia nastrój u osób stosujących bardzo niskokaloryczne diety.

Dodatkowo kofeina ma właściwości moczopędne. Dzięki niej pozbywamy się nadmiernej ilości wody z organizmu. Z drugiej zaś strony kawa przyczynia się do wypłukania cennych mikroelementów takich jak wapń, potas czy magnez. Naukowcy udowodnili, iż picie kawy niweluje poczucie głodu na krótki czas i przyspiesza przemianę materii.

Pamiętaj, że przebywanie przez dłuższy okres czasu na tzw. podwyższonym metabolizmie może doprowadzić do zaburzeń snu, pamięci i koncentracji. Zbyt częste i zbyt intensywne stymulowanie organizmu kofeiną może spowodować duże zaburzenie równowagi psychicznej i fizycznej. Codzienne picie kawy w dużych ilościach prowadzi do obniżenia wrażliwości na ten alkaloid, a w dalszej konsekwencji kawa może powodować jedynie wypłukiwanie cennych mikroelementów i osłabienie organizmu.

Kawa może powodować też problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem i może przyczyniać się do chorób serca np. palpitacji serca. Nie należy również zapominać, że skuteczne odchudzanie to przede wszystkim zdrowa dieta i odpowiedni zestaw ćwiczeń. Dlatego kawa może być jedynie traktowana jako „wspomagacz” odchudzania.

Poprzedni

Co to jest crossfit?

Ćwiczenia na spalenie tłuszczu na brzuchu

Następny

Dodaj komentarz