Piwo a cholesterol

, Tagi , , , ,

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach każdego dnia na pewno nie służy zdrowiu. Jednak naukowcy co jakiś czas publikują efekty swoich badań. I tak od lat wiadomo, że piwo wspomaga pracę nerek, co przekłada się między innymi na ułatwienie wypłukiwania piasku czy kamieni. Także kosmetologia chętnie sięga po piwo, czyniąc z niego składnik płukanek, wspomagających pielęgnację włosów. Jednak równie istotny jest wpływ piwa na poziom cholesterolu. Przez wiele lat naukowcy nie byli jednomyślni i nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć, czy pity regularnie alkohol, także w postaci wina czy piwa, wpływa na podwyższenie cholesterolu czy może skutecznie obniża jego poziom.

Piwo a cholesterol

Najnowsze badania nad wpływem piwa na poziom cholesterolu są bardzo optymistyczne. Picie alkoholu ma zdecydowanie mniejszy wpływ na podwyższanie poziomu LDL, zwanego złym cholesterolem. Dokładniej – naukowcy nie potwierdzili tezy, że picie piwa podwyższa czy obniża poziom cholesterolu LDL w znaczący sposób. Za to regularnie wypijane piwo może mieć wpływ na „dobry cholesterol”, czyli na cholesterol HDL, którego zawartość podwyższa.

Za dawkę korzystną dla zdrowia i jednocześnie sprzyjającą podwyższeniu poziomu HDL uznano dawkę ok. 25 g czystego alkoholu w przypadku mężczyzn i około 20 g w przypadku kobiet. Oznacza to, że mężczyźni mogą pić po dwa małe piwa po około 330 – 350 ml, a kobiety powinny ograniczyć się do jednego małego piwa dziennie. Natomiast warto pamiętać, że alkohol podnosi poziom trójglicerydów, zatem osoby, które mają ich podwyższony poziom, powinny jednak ograniczać spożycie alkoholu.

Piwo na zdrowie

Podwyższenie poziomu cholesterolu LDL zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo picie piwa zmniejsza poziom insuliny w organizmie, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwzakrzepowo. Warto tutaj także przedstawić wyniki badań duńskich badaczy. Przez wiele lat utarło się przekonanie, że to wino korzystnie wpływa na serce. Okazało się, że w przypadku zachorowań na choroby serca piwo jest tak samo skuteczne jak wino. Dodatkowo osoby pijące regularnie piwo mają większe stężenie witaminy B6, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca.

Piwo nie dla każdego wskazane

Dla osób, w których rodzinie występuje ryzyko zachorowania na miażdżycę, wpływ piwa na obniżenie cholesterolu LDL ma kluczowe znaczenie. Piwo zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę. Jednak należy pamiętać także o tym, że piwo nie jest wskazane dla każdego. Piwo sprzyja tyciu, ale także jest niewskazane w przypadku osób, które chorują na cukrzycę, mają wrzody żołądka czy dwunastnicy, marskość wątroby a nawet cierpią na zapalenie trzustki. W przypadku tych chorób należy skonsultować z lekarzem, czy większe korzyści dla organizmu będą wynikać z regularnego picia niewielkiej ilości alkoholu, który może obniżyć poziom cholesterolu, czy raczej ze względu na wymienione choroby należy zrezygnować z picia piwa w celach zdrowotnych. Na pewno piwa nie powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Poprzedni

Lepiej biegać rano czy wieczorem?

Wspomaganie odchudzania – proste metody na schudnięcie

Następny

Dodaj komentarz