Zegarek wodoszczelny – co to znaczy i jaki wybrać?

4 lutego 2021 Tagi

Zegarki wodoszczelne, które można spotkać w sklepach, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również klasą wodoszczelności. To w głównej mierze ona decyduje o tym, jak bardzo czasomierz jest wodoodporny i czy przypadkowe zachlapanie nie spowoduje poważnych uszkodzeń. Na rynku dostępne są również zegarki o wysokiej klasie wodoszczelności. Czym się różnią, jakie mają oznaczenia i do jakich aktywności się nadają? Odpowiadamy!

Klasy wodoszczelności w zegarkach

Zegarki wodoszczelne dzielą się na kilka kategorii:

  • 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar,
  • 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar,
  • 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar,
  • 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar,
  • 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar,
  • powyżej 300 m.

Pierwsza kategoria oznacza, że dany wodoszczelny zegarek można wystawić wyłącznie na przypadkowe działanie wody (np. zachlapanie podczas mycia rąk). Druga kategoria pozwala na kąpiel w wannie czy wzięcie prysznica w zegarku – nadal jednak nie można w nim pływać w jeziorze czy basenie. Trzecia klasa z kolei umożliwia swobodne pływanie, a nawet nurkowanie w zegarku, jednak trzeba pamiętać, że klasa do 100 m pozwala na nurkowanie jedynie na niewielką głębokość (nie wolno nosić tego typu zegarka przy nurkowaniu z butlą czy akwalungiem!).

Ostatnie trzy klasy są przeznaczone dla osób, które aktywnie spędzają czas w wodzie.

Zegarki o klasie wodoszczelności 200 metrów pozwalają nawet na pływanie i nurkowanie z akwalungiem. Z kolei klasa wodoszczelności 300 metrów umożliwia nurkowanie z butlą aż do kilkudziesięciu metrów. Wszystkie zegarki, których klasa wodoszczelności wynosi powyżej 300 m, to profesjonalne sprzęty przeznaczone do nurkowania – mówi ekspert portalu fabrykazegarkow.pl.

Dobry zegarek wodoszczelny – co to znaczy?

Jeżeli stajesz przed wyborem zegarka wodoszczelnego, przemyśl dobrze, jakie aktywności zamierzasz w nim wykonywać. Ceny zegarków wodoszczelnych różnią się w zależności od ich klasy – profesjonalny zegarek wodoszczelny o klasie powyżej 300 metrów będzie kosztował znacznie więcej niż zegarek wodoszczelny do 50 metrów. Jeśli nie zamierzasz w nim nurkować, możesz spokojnie zakupić tańszy sprzęt.

Każdy zegarek wodoszczelny damski i męski, który znajdziesz w sklepie, będzie miał oznaczoną klasę wodoszczelności. Jeżeli jednak nie ma jej na opakowaniu, oznacza to, że zegarek nie jest wodoodporny i jeżeli chcesz brać w nim prysznic lub myć w nim naczynia, to musisz wybrać inny produkt.

Zegarek wodoszczelny – jak z niego korzystać?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że niezależnie od klasy wodoszczelności nie należy wciskać przycisków czy kręcić koronką, gdy zegarek jest pod wodą! Inaczej możesz go uszkodzić. Mimo że większość zegarków wodoszczelnych (zwłaszcza takich powyżej 100 metrów) ma zakręcany dekielek i koronkę, żeby dodatkowo zabezpieczyć je przed działaniem wody, nie należy nimi kręcić – obojętnie, czy bierzesz kąpiel, czy jesteś na basenie.

– Obecnie na rynku można znaleźć bardzo wiele wodoszczelnych modeli – mówi ekspert z serwisu fabrykazegarkow.pl.– W ofercie znajdziemy zarówno zegarki męskie, damskie, sportowe, jak i dziecięce. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać dla siebie zegarek nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym.

Jeżeli masz możliwość, zwróć uwagę na zegarek silikonowy wodoszczelny. W przeciwieństwie do niektórych zegarków do 50 m jest on dostosowany w całości do używania pod wodą. Oznacza to, że zabezpieczona jest nie tylko tarcza, ale również pasek (skórzane paski nie nadają się do korzystania pod wodą).

Obecnie wybór zegarków wodoodpornych jest naprawdę duży. W sklepach znajdziesz zarówno zegarki męskie wodoszczelne 100 m z klasyczną tarczą, jak i wodoszczelny elektroniczny zegarek o różnych klasach wodoodporności.

Zegarek wodoszczelny dla dzieci

Zegarki wodoszczelne dla dzieci są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Na rynku znajdziesz zarówno wodoszczelne zegarki dla dziewczynek, jak i dla chłopców, o różnych kolorach i różnym kształcie. Większość tych produktów ma naprawdę wysoką klasę wodoszczelności, nawet 100 lub 200 metrów, dzięki czemu nie będziesz musiał się obawiać ewentualnego uszkodzenia zegarka podczas zabawy na podwórku czy w płytkim basenie.

Zegarek wodoszczelny sportowy

Wodoszczelne zegarki sportowe to produkty, które umożliwiają nie tylko pływanie i nurkowanie, ale także treningi w deszczu. Są to w pełni profesjonalne zegarki, które mierzą tętno z nadgarstka, pokazują czas, mają stoper i liczniki kalorii. Ich wodoszczelność jest różna, w zależności od sportów, którym są dedykowane. Na rynku znajdziesz zarówno zegarki sportowe o klasie wodoszczelności 200 metrów, jak i powyżej 300 metrów – te ostatnie są jednak adresowane głównie do profesjonalnych nurków.

To, jaką klasę wodoszczelności zegarka powinieneś wybrać, jest zazwyczaj determinowane rodzajem aktywności, jaką będziesz uprawiał. Jeżeli nurkujesz lub pływasz, a także zależy Ci na regularnych pomiarach tętna podczas treningów, zapłacisz nieco więcej, ale kupisz zegarek, w którym bez problemu będziesz mógł trenować. Jeżeli jednak szukasz zegarka, który nie zepsuje się po przypadkowym zachlapaniu wodą, spokojnie możesz wybrać zegarki o klasie wodoszczelności 50 lub 100 metrów.

Poprzedni

Jedzenie dedykowane aktywnym, które wcale nie służy

Gorączka? To dobrze!

Następny