10 objawów świadczących o alergii

Tagi , , ,

Alergie to współcześnie jedne z najbardziej dokuczliwych dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, ale nie oznacza to, że nie dotykają dorosłych. Wręcz przeciwnie mogą pojawić się w każdej chwili. Często ataki są nagłe i niespodziewane, wówczas niewiele osób rozumie co tak naprawdę się dzieje. Przyczyny nagłego zaostrzenia alergii nie są dokładnie zbadane, znany jest jedynie skutek, a mianowicie reakcja obronna systemu immunologicznego na zagrożenie jakie jest przez niego odczytywane z otaczającego świata. Alergia może dotyczyć praktycznie wszystkiego, a do najpopularniejszych należą uczulenia na pyłki, kurz, sierść zwierzęcą, szeroko rozpowszechnione są także uczulenia pokarmowe. Oto lista objawów świadczących o pojawieniu się alergii. Jeśli utrzymują się dłuższy czas, nawet gdy wcześniej nie występowały, warto zadać sobie pytanie na jaki składnik otoczenia są odpowiedzią.

    1. Nieżyt nosa, łzawienie, swędzenie i puchnięcie oczu. Są to przykre i najłatwiej rozpoznawalne sygnały alergii wziewnej. Mogą mieć różne nasilenie w zależności od wielu czynników. Na przykład najgorsze objawy występują w porze kwitnienia uczulających roślin, ale jeśli kwitną z dala od miejsc przebywania alergia nie jest tak nasilona. Jeśli jednak uczulenie dotyczy na przykład kurzu lub jakiegoś jego składnika, typowe objawy będą się utrzymywały nawet przez cały rok, ze względu na to, że kurz zalega w każdym znanym miejscu. Podane objawy mogą być tak silne, że dana osoba nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Z drugiej strony reakcja nie musi być tak silna i ograniczać się do lekkiego swędzenia i wysięku z nosa. W obu przypadkach pomaga doraźne przemycie twarzy czystą wodą z uwzględnieniem okolic nosa, ust i oczu.
    2. Nietypowe objawy alergii. Ponieważ każdy człowiek jest nieco inny, na ten sam alergen reaguje nieco inaczej niż ktoś inny. Objawami alergii mogą być także swędzenie uszu, zaczerwienie i puchnięcie twarzy, występowanie dziwnych rumienii na twarzy, pojawienie się wysypki albo pokrzywki. Na skórze pojawiają się wzory, staje się marmurkowa. Bywa, że alergicy wyglądają niezwykle mizernie, chudną, są bladzi, mają podkrążone oczy. Osoby uczulone mogą się nadmiernie pocić, szczególnie w nocy, mimo że nie jest nadmiernie gorąco.
    3. Długi oraz uporczywy kaszel i katar. Katar i kaszel w przypadku alergików mogą trwać nieprzerwanie nawet kilka tygodni. Nie są to objawy zwykłego przewlekłego przeziębienia, ponieważ nie twarzyszą mu inne jego objawy, jak na przykład stan podgorączkowy. Alergia objawia się również sporadycznym lub częstym kichaniem i pociąganiem nosa.
    4. Ból brzucha, biegunka, nudności. To objawy alergii pokarmowej. Jeśli sytuacja powtarza się, trzeba obserwować po zjedzeniu jakich pokarmów objawy chorobowe się nasilają, co pozwoli zawęzić krąg podejrzanych. Jednak tylko specjalne testy będą w stanie określić z całą pewnością co jest winne rozwinięciu się alergii. Mogą to być zarówno produkty pochodzenia naturalnego jak i chemiczne dodatki do pokarmów.
    5. Psychologiczne objawy alergii. Alergia, jak każda choroba oddziałowuje nie tylko na ciało, ale i na psychikę. Osoby uczulone na jakiś czynnik bywają niespokojne, rozkojarzone, nie umieją się skoncentrować na jakimś zadaniu. Czują się rozdrażnione i bywają agresywne. Wynika to ze zniecierpliwienia z powodu nasilających się objawów. Niekiedy sytuacja jest odwrotna, alergik czuje się zmęczony, śpiący, apatyczny. U dzieci może występować moczenie nocne.
    6. Życie w nadmiernym stresie. Przyczyną rozwoju alergii potencjalnie jest stres, jak wykazały niektóre badania. Codzienne nerwowe sytuacje to stałe pobudzanie systemu obronnego. Kortyzol jest natomiast hormonem, który ma za zadanie koić nadmierne reakcję na zdenerwowanie. Jeśli dana osoba produkuje niewiele tego hormonu jest bardziej narażona na choroby, w tym alergie, ponieważ jej system obronny jest nadwrażliwy. Bierze wówczas za wroga nawet całkiem niewinne substancje.
    7. Ból głowy. Częstym objawem alergii jest ból głowy noszący cechy migreny, czyli pulsujący i jednostronny, bóle oczu, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, uczucie silnego osłabienia. Zdarza się zarówno w przypadku alergii na pyłki, jak i pokarmowych.
    8. Nawracające zapalenie oskrzeli. Nieleczona z powodu nieświadomości lub zaniedbania alergia doprowadza do rozwoju chorób układu oddechowego, na przykład zapalenia oskrzeli. Jest to choroba wieku dziecięcego, występowanie u dorosłych wiąże się często właśnie z uczuleniem.
    9. Rozwój astmy. Astma jest chorobą, która także rozwija się jako powikłanie alergii. Astma charakteryzuje się napadami duszności, jaka jest następstwem nagłego skurczenia się oskrzeli. Zdarzają się silne objawy spazmatycznego kaszlu. Objawy mogą stopniowo narastać w przeciągu kilku tygodni.
    10. Bóle mięśni i stawów. Objawami alergii, które sprawiają, że łatwo mogą zostać pomylone ze zwykłym przeziębieniem na wespół z innymi symptomami, są bóle stawów i mięśni.
Poprzedni

Jak się przygotować do badań laboratoryjnych?

9 powodów braku efektu ćwiczeń

Następny

Dodaj komentarz