Dlaczego tyjemy?

, Tagi , ,

Kwestia otyłości urasta do rangi jednego z głównych problemów naszych czasów. Otyłość powoduje bowiem rozmaite choroby krążenia, choroby serca, itp. Przyczyn, dla których coraz więcej osób, w tym młodych, cierpi na nadwagę, jest wiele. Wyjaśnianiem tego stanu rzeczy zajmują się dietetycy, lekarze, specjaliści od treningów i wielu innych naukowców. Wspólnym wysiłkiem udało się wyróżnić kilka głównych powodów szybkiego tycia współczesnych społeczeństw.

Nieprawidłowe odżywianie

Pierwszym i najważniejszym powodem tycia wielu osób jest nieprawidłowe odżywianie. Co ważne, liczy się tu nie tylko ilość, ale również jakość spożywanych pokarmów. Każdy człowiek powinien najadać się do syta, aczkolwiek nie do uczucia przejedzenia, które jest niezdrowe. Niestety, w dobie kiedy półki sklepowe uginają się od nadmiaru artykułów spożywczych coraz trudniej jest określić gdzie przebiega granica. Zanika naturalne uczucie głodu – jemy kiedy mamy ochotę lub jesteśmy znudzeni. Ośrodek sytości przestaje spełniać swoją rolę. Wzrasta spożycie mięsa, które trafia na stół najczęściej smażone.

Jeśli natomiast chodzi o jakość, dieta każdego człowieka powinna zawierać możliwie najwięcej różnorodnych składników odżywczych i witamin. Dostarczanie ich organizmowi regularnie jest podstawą prawidłowego odżywiania się. Niestety, w dzisiejszych czasach ludzie często rezygnują ze zdrowych posiłków bogatych w witaminy, na rzecz fast-foodów. Ponadto w diecie wielu osób jest zdecydowanie za dużo tłuszczu. Jest on następnie odkładany w organizmie, a człowiek tyje. Aby temu zapobiec, powinno się ograniczyć spożywanie tłuszczu oraz ilość zjadanych regularnie fast-foodów.

 Brak ruchu

Drugim, również niezwykle istotnym powodem, dla którego coraz więcej jest w społeczeństwie ludzi otyłych, jest brak ruchu. Ten stan rzeczy jest spowodowany w pierwszej kolejności trybem życia. Jest to tryb siedzący. Siedzimy najczęściej przed komputerem oraz telewizorem. Obie czynności zajmują nam większość dnia, szczególnie jeśli nasza praca polega na obsłudze komputera, co także jest coraz częstsze. Spędzenie kilku godzin w pracy plus dojazd z i do domu powoduje, że nie ma się później sił ani ochoty choćby na spacer. Co ważne i szczególnie niepokojące, problem braku ruchu dotyczy także, a może przede wszystkim, dzieci. Coraz mniejszy odsetek uczniów uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego w szkole. Po powrocie ze szkoły najmłodsi siadają natomiast przed komputerem lub telewizorem, zamiast chociażby pograć w piłkę. Spędzanie wolnego czasu przez dzieci bardzo zmieniło się w przeciągu ostatnich dwudziestu lat.

 Życie w nerwach

Trzecim elementem odpowiedzi na pytanie „dlaczego tyjemy” jest kwestia naszych nerwów. W dzisiejszych czasach każdego dnia jesteśmy narażeni na bardzo wiele stresujących sytuacji, co oczywiście nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Bardzo często, choć nie zawsze, może to prowadzić do tycia. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne u osób o wyjątkowo złej kondycji psychicznej, np. cierpiącym na depresję. A takich osób również w szybkim tempie przybywa. Nerwy i stres mogą prowadzić do tycia bezpośrednio, jako reakcja organizmu, lub pośrednio. W drugim przypadku stres może być „zajadany”, tzn. człowiek nie mogący zapanować nad nerwami je, aby się uspokoić. Tego rodzaju reakcja może prowadzić do uzależnienia od jedzenia. Uzależnienie takie, jak dowodzą naukowcy, jest równie silne i niebezpieczne, jak uzależnienie od alkoholu, papierosów czy narkotyków. Otyłość jest niewątpliwie chorobą, którą powinno się leczyć, tak jak każdą inną. Jest nie tylko chorobą danej osoby, ale staje się także chorobą wręcz cywilizacyjną. Podane wyżej przyczyny tycia to jedynie najczęstsze z nich, jest ich o wiele więcej. W kwestii zapobiegania otyłości najważniejsza jest silna wola. Jeśli bowiem potrafimy się oprzeć pokusie szybkiego, ale niezdrowego jedzenia, regularnie się ruszamy i staramy się opanowywać stres, otyłość łatwo nas nie dopadnie.

Poprzedni

Jakie są skuteczne diety na odchudzanie?

Jaka jest najlepsza dieta?

Następny

Dodaj komentarz