Błędy popełniane przez średnio zaawansowanych na siłowni

, , , Tagi

Im więcej czasu poświęcamy na ćwiczenia, tym stajemy się bardziej zaawansowani. Mimo to niektórzy z nas wciąż popełniają błędy ćwicząc, są to tylko błędy innego rodzaju. Warto ich unikać, aby trening był wartościowy i pełnowymiarowy.

Zbyt wolne ćwiczenie

Mało dynamiczne i powolne wykonywanie ćwiczeń można wybaczyć jeszcze początkującym. Ale średniozaawansowani powinni już mieć swój rytm. Zbyt wolne ćwiczenie sprawia, że trening się przedłuża. Najczęściej po godzinie jesteśmy już tak zmęczeni, szczególnie w przypadku na przykład podnoszenia ciężarów, że trening przestaje być skuteczny. Kluczem jest robienie krótkich przerw pomiędzy seriami, tak, aby mięśnie miały czas prawidłowo reagować. Po trzydziestu minutach treningu zaczyna być spalany tłuszcz, a więc około trzydzieści minut dobrego tempa jest istotne w treningu. Tyle średniozaawansowany bywalec siłowni lub klubu fitness powinien wytrzymać bez większych problemów.

Zbyt rygorystyczne podejście

Wielu ludzi trenujących już od jakiegoś czasu narzuca sobie żelazne zasady. Na przykład kulturyści cokolwiek robią, nagle to porzucają, bo pora na posiłek. Niektórzy potrafią zacząć jeść w metrze, bo jest już godzina czternasta, czyli czas na posiłek, chociaż za dziesięć minut będą już w domu. Trening wymaga dyscypliny, ale zbyt duży rygor też nie jest dobry. Warto być elastycznym i dostosowywać się do sytuacji.

Mała koncentracja, rozpraszanie się

Jeśli jesteśmy stałymi bywalcami danego przybytku, to naturalne, że z czasem nawiązujemy znajomości. Ale warto pamiętać, że ćwiczenia to nie czas na pogaduchy i plotki. Podczas ich wykonywania istotna jest całkowita koncentracja. Zagadywanie lub bycie zagadywanym, albo wręcz przychodzenie na siłownię wyłącznie w celach towarzyskich nie sprawi, że sylwetka sama się wymodeluje. Po treningu możemy wspólnie wybrać się do restauracji ze zdrowym jedzeniem i wtedy zaspokoić swoje potrzeby społeczne.

Ulubiony trening

Sport powinien być jak najbardziej różnorodny. Nie chodzi tylko o to, by się nie nudził, przede wszystkim chodzi o równomierny rozwój mięśni w całym organizmie, oraz równomierne spalanie tkanki tłuszczowej. Tymczasem uparte trwanie przy jednym rodzaju ćwiczeń tylko dlatego, że umiemy już je wykonywać niemal perfekcyjnie, lub po prostu lubimy ten rodzaj treningu nie służy nam. Sami z pewnością zauważamy to po jakimś czasie, kiedy przestajemy widzieć efekty i nie ma większych postępów. To znak, że koniecznie trzeba coś zmienić. Niekiedy wymaga to większego wysiłku i uczenia się nowych rzeczy, ale właśnie na tym to głównie polega. Jeśli jednak przywiązanie do danych ćwiczeń jest tak duże, że trudno z nich zrezygnować, wówczas sporo może pomóc po prostu zmiana kolejności poszczególnych ćwiczeń. Zawsze jednak istotne jest wprowadzanie modyfikacji, nowych elementów.

Zbyt wielki chaos

Błędem jest również coś odwrotnego, czyli brak jakiegokolwiek planu treningowego. Średniozaawansowani powinni już znać swoje cele, planować następne posunięcia. Tymczasem istnieje ogromna ilość ludzi, którzy przychodzą na siłownię bez żadnego planu i losowo wybierają różne urządzenia, widać, że nie wiedzą do końca co ze sobą zrobić. Na eksperymetny, próbowanie i dostosowywanie się już był czas na początku przygody z siłownią, teraz pora na konkrety. Jeśli ćwiczymy już od około dwóch lat to najwyższa pora! Dobrze dobrany trening to taki, który przynosi efekty. Warto wspomnieć, że dla każdego będzie to oznaczało co innego. Co z tego, że ktoś tam coś osiągnął, na daną osobę w ogóle nie musi mieć to wpływu. Zbyt wielkie zapatrzenie w złote rady kolegów nie zawsze jest dobre. Kluczem jest wypracowanie sobie metodą prób i błędów, takiego treningu, który nie będzie musiał być modyfikowany, chyba, że w niewielkim stopniu, a będzie w dalszym ciągu przynosił efekty. Z chwilą, gdy zauważymy iż wydolność nie poprawia się, możemy uznać to za znak, by coś zmienić. Jednakże jeśli nic na to nie wskazuje, nie jest również wskazane zbytnie eksperymentowanie. Zostań przy tym, co udało się wypracować, a będzie służyło przez następne tygodnie, miesiące, a bywa nawet, że lata.

Pokładanie zbyt wielkiej wiary w suplementach

Widząc, albo uważając, że efekty treningu są zbyt wolne, wielu z ćwiczących ma tendencję do wykupywania i łykania ogromnej ilości suplementów. Pamiętajmy, że rynek suplementów to kura znosząca złote jaja. Każdy producent robi co może, aby wypromować swój suplement. Tymczasem jest on albo mało, albo w ogóle nie skuteczny! Ma za zadanie jedynie powiększyć kieszeń sprzedawcy. Wielu początkujących, a nawet średnio zaawansowanych daje się na to złapać. A efekt jest naprawdę marny. Warto wiedzieć, żeby nie topić pieniędzy w nowych „cud” suplementach. Podstawy mówią, że bazą każdego sportowca powinna być odpowiednia dieta. Co więcej to właśnie od prawidłowej diety zależy również działanie nawet polecanych suplementów, takich jak gainery, białka. Tylko we współpracy z odpowiednią dietą będą one wspomagały, ale tylko tyle i nic więcej.

Poprzedni

Czy lepiej kupić sprzęt narciarski czy wypożyczyć ?

Mass Extreme – recenzja produktu na masę mięśniową

Następny

Dodaj komentarz