Cukrzyca typu 1. Mechanizm powstawania choroby

Tagi , , ,

Cukrzyca typu 1 związana jest przede wszystkim z niedoborami tak ważnego hormonu, jakim jest insulina. Mechanizm powstawania tej choroby jest obecnie dość dobrze znany, a większa wiedza oznacza skuteczniejsze leczenie tej formy cukrzycy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego dochodzi do choroby?

Ważne jest przede wszystkim poznanie przyczyn tej choroby. Wiadomo, że cukrzyca typu 1 wiąże się w wielkim stopniu z dziedzicznością. Wiadomo również, że wadliwe geny to nie jedyny powód rozwoju cukrzycy typu 1. Duże znaczenie mają tu również czynniki środowiskowe, styl życia (a przede wszystkim odżywiania) oraz przebyte choroby. Ta cukrzyca może się jednocześnie rozwijać pod wpływem zaburzeń zachodzących w organizmie ludzkim. W takim przypadku można mówić o autoagresji.

Cukrzyca typu 1 a dziedziczność

Proces dziedziczenia cukrzycy, mimo licznych badań, nadal stanowi dla badaczy sporą zagadkę. Sama choroba może mieć zróżnicowany charakter, a na poszczególne typy cukrzycy wpływają różne formy dziedziczenia. Najczęstszym przypadkiem zdaje się jednak być dziedziczenie skłonności do cukrzycy, która następnie rozwija się pod wpływem czynników środowiskowych. Rozwój choroby „właściwej” może zatem zostać zapoczątkowany przez infekcję wirusową lub błędy żywieniowe czy otyłość.

Autoagresja jako przyczyna cukrzycy

Innym problemem związanym z cukrzycą jest autoagresja. Tu głównym problemem stają się komórki beta, które są atakowane przez układ odpornościowy. Komórki beta są bardzo ważne dla organizmu, gdyż to właśnie dzięki nim produkowana jest insulina. Gdy jej brakuje, organizm zaczyna mieć poważne problemy z przyswajaniem glukozy. Ta natomiast zamiast zmieniać się w energię, odkłada się we krwi. Im wyższe jej stężenie, tym większe oczywiście zagrożenie dla zdrowia.

Infekcje wirusowe a cukrzyca

Na pojawienie się cukrzycy typu 1 bardzo silny wpływ mogą mieć również infekcje wirusowe. Już w połowie XIX wieku zauważono, że przebyta świnka doprowadziła do problemów z cukrzycą w przyszłości. Wirusy często stają się przyczyną choroby u dzieci, przy czym szczególną grupą ryzyka okazały się (na podstawie przeprowadzonych badań oraz statystyk lekarskich) dzieci pomiędzy 4-6 rokiem życia.

Cukrzyca. Inne czynniki prowadzące do choroby

Na rozwój cukrzycy typu 1 mogą wpływać i inne czynniki. Wiadomo, że częstym problemem jest stres, który może prowadzić do stężenia glukozy we krwi. Innymi problemami, które mogą przyspieszyć rozwój cukrzycy typu 1 są problemy związane z odżywianiem, a w szczególności nadwaga oraz otyłość. Brak ruchu oraz zanieczyszczone środowisko, sięganie po przetwarzaną żywność – oto kolejne czynniki, które bardzo często rozpoczynają mechanizm rozwijania się cukrzycy typu 1.

Poprzedni

Profilaktyka dla zdrowych nerek

Dieta dla pięknej skóry? To proste

Następny

Dodaj komentarz