Czy czerwone mięso jest zdrowe?

Tagi , ,

Czerwone mięso, niegdyś kupowane głównie przez osoby bogate, teraz produkowane na skale masową, od zawsze budziło wiele kontrowersji. Naukowcy od wielu lat zastanawiają się nad wpływem czerwonego mięsa na organizm. Próbują oni również odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek powinien spożywać czerwone mięso, czy może jednak powinien go unikać.

Negatywny wpływ mięsa czerwonego na nasz organizm

Światowa Fundacja Badań nad Rakiem udowodniła zależność istniejącą pomiędzy spożywaniem czerwonego mięsa a liczbą zachorowań na raka jelita grubego. Jest to związane z tym, iż do mięsa w celu zapewnienia mu dłuższej daty przydatności, dodaje się wiele środków konserwujących, które zmagazynowane w dużych ilościach w ludzkim organizmie z czasem przyczyniają się poważnych chorób układu pokarmowego (wrzodów, nadżerek, chorób jelit, dróg żółciowych oraz wątroby), a nawet do powstania komórek nowotworowych.

Badania naukowe wskazują na fakt, że spożywanie znacznej ilości czerwonego mięsa wpływa negatywnie na wzrost złego cholesterolu we krwi, funkcjonowanie układu krwionośnego oraz pracy mięśnia sercowego.

W składzie czerwonego mięsa występuje aminokwas o nazwie homocysteina. Który przy niedoborze witamin z grupy B powoduje zmniejszenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Regularne odkładanie się blaszek miażdżycowych w żyłach i tętnicach. Taki stan rzeczy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń wieńcowych. Jak również może się przyczynić do wystąpienia nowotworu okrężnicy, gruczołu piersiowego oraz prostaty. Długotrwałe działanie homocysteiny na układ krwionośny może także doprowadzić do udaru mózgu oraz zawału serca.

Pozytywne działanie czerwonego mięsa na ludzki organizm

Z drugiej zaś strony czerwone mięso jest cennym źródłem substancji odżywczych. Jest bogate w białko, które pełni bardzo ważne funkcję w naszym organizmie. W mięsie tym zawarta jest również kreatyna, która w naszym organizmie łączy się z kwasem fosforowym, odpowiedzialnym za regulację procesu przemiany materii. Ponadto kreatyna buduje mięśnie i wpływa na poprawę wydolności organizmu. Czerwone mięso jest znakomitym źródłem witamin z grupy B. Szczególnie witaminy B1, PP oraz B12, które de facto znajdują się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witaminy B olbrzymią rolę w prawidłowym procesie przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Są one również odpowiedzialne za właściwe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Inną bardzo ważną zaletą czerwonego mięsa jest fakt, iż stanowi on idealne źródło dobrze przyswajalnego żelaza. Czyli tzw. żelaza hemowego, które odpowiada za transport tlenu na poziomie komórkowym (dotlenienie organizmu i zaopatrzenie go w hemoglobinę). Czerwone mięso poleca się więc głównie osobom borykającym się z problemem niedokrwistości, czyli inaczej anemii.

Jak widać jest wiele „za” i ‘przeciw” jedzeniu czerwonego mięso, zaś zdania naukowców i dietetyków na temat czerwonego mięsa są dość mocno podzielone. Najrozsądniej jest spożywać czerwone mięso w postaci małych porcji – najlepiej raz bądź dwa razy w tygodniu.

Miłośnicy czerwonego mięsa powinni pamiętać o plusach i minusach spożywania go w dużych ilościach. Jeśli jesteś fanem steków, pamiętaj, aby wybierać chude mięso i nie przesadzać z ilością oleju podczas smażenia. Czerwone mięso jest zdrowe i nie stanie się dla ciebie niebezpieczne, o ile na co dzień dbasz o to. Aby twoja dieta była dobrze skomponowana i zawierała wszystkie niezbędne witaminy, proteiny i mikroelementy.

Poprzedni

Chcesz mieć zgrabną pupę? Rób przysiady

Spalaj kalorie z hula hop

Następny

Dodaj komentarz