Czy miód tuczy?

, Tagi , , , ,

Miód to szczególnie cenny produkt spożywczy, który zdecydowanie zbyt często bywa niedoceniany. Zawdzięczamy go pracy pszczół, które przetwarzają nektar kwiatowy roślin miododajnych oraz wydzieliny z liści drzew iglastych.

Miód zabija bakterie !

Już jedna łyżka miodu dziennie, spożywana przez okres 30 dni w widoczny sposób wzmocni nasz organizm. Taka kuracja pomoże zapobiec infekcjom górnych dróg oddechowych czy też szybciej pokonać np. uporczywy kaszel. Miód zawiera dużo antyoksydantów i witamin, np. witaminę C. W miodzie znajdziemy też cenne białko o właściwościach bakteriobójczych, tak silnie działające, iż może zadziałać lepiej niż niejeden antybiotyk.

Zastrzyk energii

Miód ze względu na swoje cudowne właściwości idealnie sprawdzi się u osób zestresowanych lub przemęczonych. Zawiera acetylocholinę , która nie tylko obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi, ale także chroni wątrobę. Z uwagi na zawartość jonów metali poprawia się obraz krwi, zwiększa się produkcja krwinek czerwonych i hemoglobiny. Miód zawiera cukry proste – glukozę i fruktozę, które pomagają zmniejszyć szkodliwe działanie toksycznych używek, tj. alkohol czy papierosy.

Czy miód tuczy?

Mimo, że miód jest bardzo zdrowy, może być tuczący z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych. 100 g miodu to ok. 319 kcal. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do spożywania miodu. Lepiej będzie ograniczyć inne kaloryczne produkty w naszej diecie, gdyż miód, oprócz kalorii, dostarcza nam wiele niezwykle cennych składników, bez których nasz organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował.

Który miód wybrać?

Miód wrzosowy – bogaty w bioaktywne związki, które mają właściwości bakteriobójcze, moczopędne (oczyszczające organizm z toksyn) oraz antyseptyczne (leczy anemię czy stany zapalne w organizmie)

Miód spadziowy – spadź, z której powstaje występuje na drzewach iglastych, tj, świerk, jodła, sosna czy liściastych, tj. dąb, lipa, klon. Miód ze spadzi ma kolor zielonkawy i charakterystyczny korzenny smak. Idealne sprawdza się przy infekcjach dróg oddechowych czy przy uporczywym kaszlu.

Miód lipowy – jest jasnożółty, wyczujemy w nim charakterystyczny smak lipy. Leczy infekcje, przeziębienia, pomoże przy grypie. Warto spożywać go przed snem, gdyż uspokaja, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.

Miód rzepakowy – ma bladożółty kolor, jest słodko – gorzki. Bogaty w olejki eteryczne, witaminy i białko. Ma silne właściwości odtruwające, wspomaga leczenie schorzeń serca i układu krążenia. Z uwagi na właściwości antyseptyczne pomaga goić się ranom i zapobiega zakażeniom.

Miód wielokwiatowy – uzyskiwany jest z kwiatów letnich, jest bardzo słodki i wszechstronny w zastosowaniu. Leczy anemię, choroby gardła, chroniczne zmęczenie i przeziębienia.

Poprzedni

Lista najbardziej ekstremalnych sportów

Dieta ekspresowa

Następny

Dodaj komentarz