Czy piwo jest zdrowe?

, , Tagi , ,

Badania nad piwem wykazały, że piwo to jeden z niewielu alkoholi, który może pozytywnie wpłynąć na ludzki organizm. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że mamy przyzwolenie, by się upijać – można je pić tylko w umiarkowanych ilościach.

Ile piwa dziennie można wypić?

Zamiast odpowiadać na pytanie „czy piwo jest zdrowe?”, powinniśmy zapytać jaka jego ilość będzie mieć właściwości lecznicze, a jaka będzie dla nas szkodliwa. Zgodnie z opinią czeskich lekarzy mężczyźni mogą wypijać od 0,5 do 1 litra piwa dziennie, a panie od 0,3 do 0,5 litra dziennie. Większe spożycie złocistego trunku może doprowadzić do uzależnienia i zniszczyć wątrobę oraz inne organy.

Kto może pić piwo?

Piwo mogą pić wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby. Kategorycznie nie wolno podawać piwa dzieciom! Nie mogą pić go również osoby cierpiące na choroby wątroby, gdyż alkohol silnie ją obciążą nawet w niewielkich ilościach oraz cukrzycy, gdyż w piwie znajduje się duża ilość cukrów prostych. Piwa nie wolno również łączyć z przyjmowaniem antybiotyków, leków antydepresyjnych i środków nasennych. Picie piwa jest zakazane także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Jakie witaminy i składniki mineralne znajdziemy w piwie?

Osoby, które twierdzą, że piwo to tylko puste kalorie są w błędzie – szklanka piwa zawiera tyle kalorii co sok owocowy z kartonu. Piwo jest dobrym źródłem witamin, związków mineralnych, błonnika i antyoksydantów. Jest ono bogate w witaminy z grupy B (czyli witaminy, na których niedobory cierpimy najczęściej): niacynę, ryboflawinę, pirydoksynę i kwas foliowy. Ponadto w złocistym trunku znajduje się duża ilość potasu, magnezu i antyoksydantów: melanoidy, reduktonów, kwasu ferulowego i katechiny.

Dobroczynny wpływ piwa na człowieka

Piwo posiada wiele wspaniałych właściwości. Niedawno uczeni odkryli, że posiada ono działanie podobne do napoju izotonicznego – wyrównuje ono ciśnienie międzykomórkowe i przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych. Ponadto piwo wypite po wysiłku czy treningu nawadnia lepiej niż źródlana woda. Zawarte w piwie antyoksydanty zmniejszają również ryzyko zachorowania na raka, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie.

Picie piwa może także pozytywnie wpływać na serce. Dotychczas uważano, że właściwości takie wykazuje jedynie czerwone wino. Złoty trunek może regulować ciśnienie krwi oraz procesy metaboliczne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawału serca i wylewu krwi do mózgu. Ma on również działanie ochronne przed powstawaniem kamieni nerkowych i żółciowych.

Piwo ma także wpływ na ludzki mózg. Wypicie szklanki piwa poprawia koncentrację i uspokaja. Alkohol ten może także pomóc w kłopotach z bezsennością, nerwicą i stanami obniżenia nastroju. Wysoka zawartość lupuliny i humuliny, które występują w szyszkach chmielu, pomaga zrelaksować się i odpocząć. Piwo działa również dobrze na układ pokarmowy – zawarty w nim kwas węglowy ułatwia trawienie.

Piwny brzuch

Picie umiarkowanych ilości piwa nie powoduje powstawania tzw. piwnego brzucha. Co prawda w piwie jest dość dużo kalorii, jednak bardziej tuczące są spożywane razem z nim przekąski, np. paluszki, orzeszki, chipsy czy też grillowana kiełbasa lub karkówka.

Poprzedni

Jaki wybrać pulsometr?

Ćwiczenia dla otyłych

Następny

Dodaj komentarz