Pić czy nie pić do posiłku?

Tagi , ,

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Mówiąc ogólnie każdy człowiek powinien wypijać dziennie około 2 litrów wody, a mówiąc dokładniej powinno to być 30 ml na każdy kilogram składający się na naszą masę ciała. Wbrew powszechnemu mniemaniu picie podczas posiłku nie jest dobrym nawykiem. Zobacz, dlaczego nie warto spożywać płynów jedząc i jakie może to przynieść efekty.

Dlaczego nie zaleca się picia do jedzenia?

Okazuje się, że picie napojów, czy nawet zwykłej niegazowanej wody podczas spożywania posiłku nie jest dobrym rozwiązaniem. Spożywane płyny rozcieńczają soki żołądkowe, co bezpośrednio przekłada się na zaburzenia procesów naszego trawienia. Co więcej zbyt chaotyczne spożywanie płynów przyczynia się do pojawiania się zgagi, wzdęć i zaparć. Dla wielu osób tego rodzaju informacje mogą okazać się dosyć zaskakujące i na myśl może nasuwać się pytanie: To kiedy w ogóle mogę pić?

Specjaliści z dziedziny żywienia przekonują, że płyny należy spożywać zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Nasz organizm sam informuje nas o tym, że potrzebuje kolejnej dawki płynów i bezwzględnie domaga się spełnienia swojego żądania. Oczywiście jeśli pijesz z rozsądkiem, to kilka łyków wody mineralnej czy wina do obiadu na pewno nie grozi  pojawieniem się przykrych efektów ubocznych, jednak zbyt raptowne wypijanie całych szklanek do prawie każdego posiłku raczej nie pozostanie już bez odzewu ze strony naszego organizmu.

Stosując się jednak do szczegółowych zaleceń musimy zdawać sobie sprawę z tego, że uzupełnienie niedoboru płynów na niedługi czas przed posiłkiem pozwala nam uniknąć uciążliwego przejedzenia się, natomiast picie po posiłku powinno mieć miejsce i tu uwaga – minimum 30 min po jedzeniu. Jest to bardzo dobry sposób na unikanie zaparć.

Zwróć uwagę na to, co pijesz

Oprócz ilości wypijanych napojów, niezwykle ważna jest także jakość spożywanych płynów. Najlepszym z nich okazuje się być zwykła niegazowana woda mineralna, która nie zawiera pustych kalorii, a jedynie składniki mineralne. Równie dobra, choć nieco odbiegająca jakościowo od wody mineralnej jest woda źródlana. Ta jednak ma wielu przeciwników, gdyż niejedna osoba twierdzi, że ten rodzaj wody może nawet zaszkodzić. Najgorszym wyborem jednak okazują się być popularne napoje gazowane oraz wody smakowe, które są jedynie źródłem pustych kalorii bez jakichkolwiek składników odżywczych. Specjaliści zalecają również spożywanie soków owocowych z zastrzeżeniem jednak, że muszą być one świeżo wyciśnięte. Ponadto do tak zwanych dozwolonych napojów należą też herbaty ziołowe i domowej roboty soki.

Poprzedni

Najlepsze ćwiczenia z ręcznikiem

Co warto jeść przed treningiem?

Następny

Dodaj komentarz