Jak schudnąć na orbitreku?

, Tagi , ,

Orbitreki, nazywane też trenażerami eliptycznymi, należą do najbardziej polecanych urządzeń do stacjonarnego treningu kardio. Trening na orbitreku angażuje wiele grup mięśni, poza tym na urządzeniu tym można ćwiczyć w praktycznie każdych warunkach wykorzystując je do klasycznego treningu aerobowego i popularnych ostatnio treningów HIIT łączących wysiłek aerobowy (tlenowy) z anaerobowym (beztlenowym). Jak schudnąć na orbitreku?

Odchudzanie na orbitreku

Na orbitreku można chudnąć przy okazji. Ćwiczenie na orbitreku nie wymaga specjalnych przygotowań. Z powodzeniem można na nim przeprowadzić rozgrzewkę, trening właściwy jak i fazę wyciszenia. Największą jego zaletą jest to, że w trakcie każdego treningu angażowane są niemal wszystkie grupy mięśni, chudnąc można więc jednocześnie popracować nad ukształtowaniem całej sylwetki. W warunkach domowych orbitrek umożliwia ćwiczenia przy okazji oglądania ulubionego programu w TV – wystarczy, że program trwa pół godziny – w tym czasie można wykonać bardzo intensywny trening HIIT lub podstawowy trening typu fat burning. Kolejna zaleta orbitreka powinna jeszcze bardziej do niego zachęcać – urządzenie skonstruowano tak, by nie przeciążało stawów – nawet osoby mające z nimi pewne problemy mogą spokojnie używać do ćwiczeń trenażera eliptycznego.

Orbitreki z programami i bez

Wiele modeli orbitreków ma już wbudowane programy, co może nieco ułatwić odchudzanie – wystarczy wybrać dowolny program w trybie fat burning (spalanie tłuszczu), a orbitrek powinien nas przezeń przeprowadzić. Jednak nawet jeśli trenażer nie został w żaden sposób zaprogramowany najprostszy program można wykonać bez pomocy urządzenia – spalanie tłuszczu odbywa się mniej więcej po 20 minutach ćwiczeń, wystarczy więc ćwiczyć w średnio intensywnym, stałym tempie, przez 30 minut, by w trakcie treningu spalić odrobinę tkanki tłuszczowej. Optymalny fat burning powinien trwać około godziny – wtedy ilość spalonego tłuszczu ulegnie zwielokrotnieniu. Reasumując: nawet jeśli nie dysponujemy zaawansowanym urządzeniem – do odchudzania na orbitreku wystarczy zegarek i pulsometr.

Właściwy model treningu

Zdania specjalistów są nieco podzielone: nie wszyscy polecają fat burning opisany w poprzednich akapitach. Kulturyści i wszystkie inne osoby, którym zależy na zahamowaniu katabolizmu (rozpadu tkanki mięśniowej, do którego może dojść wskutek długotrwałych treningów kardio) uważają, że lepszym sposobem na odchudzanie i budowanie kondycji są treningi interwałowe łączące elementy treningu tlenowego i beztlenowego. Najkrócej trwającym treningiem tego typu jest trening według Tabaty (z rozgrzewką i wyciszeniem trwa ok. 15 minut), nieco dłuższej trwa klasyczny trening HIIT (około pół godziny). Ćwiczenia te polegają na bardzo intensywnym wysiłku przeplatanym wysiłkiem o obniżonej intensywności. Uważa się, że lepiej chronią mięśnie, budują kondycję równie dobrze jak typowe kardio, a przyspieszone tempo metabolizmu utrzymuje się po nich na długo po zakończeniu treningu. Orbitrek równie dobrze nadaje się do treningu metodą Tabaty, jak i klasycznego HIIT’u, czy fat burningu. Ilość zastosowań urządzenia jest naprawdę spora, a ceny urządzeń i ich gabaryty przyjazne na tyle, by z powodzeniem można było korzystać z nich we własnym domu.

Poprzedni

Jak piec frytki w piekarniku?

Jak zacząć biegać by schudnąć?

Następny

Dodaj komentarz