Jaki rower wybrać?

Tagi

Górski, kolarka czy holenderka? Takie pytanie bardzo często zadają sobie osoby, które są zainteresowane kupnem roweru. A jak się okazuje, jest to błąd, gdyż w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, do jakiego celu potrzebny będzie nam jednoślad. Czy zamierzamy jeździć rowerem raczej w terenie czy może w mieście. Zastanawiając się, jaki rower wybrać, nie wahajmy się poprosić o pomoc sprzedawcę. Pamiętajmy także o dodatkowym wyposażeniu rowerowym, które może znacznie podnieść komfort jazdy. Ważne jest więc, by nie tylko wybrać odpowiedni model roweru, ale także dopasować go do swojej sylwetki i zainwestować w akcesoria, które sprawią, że jazda naprawdę będzie nam sprawiać frajdę.

Rower miejski – do poruszania się w miejskiej dżungli

Ta kategoria skupia modele adresowane między innymi do wszystkich tych osób, które chcą rowerem dojeżdżać do pracy. Takie rowery odznaczają się kilkoma specyficznymi cechami – posiadają chociażby charakterystyczną geometrię ramy, która umożliwia jazdę w pozycji wyprostowanej. Co więcej, wybierając taki rower, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Błotniki czy osłony łańcucha sprawią, że rower miejski znakomicie sprawdzi się do jazdy w miejskiej dżungli nawet w trakcie chłodniejszych i deszczowych dni. Taki rower może zostać także wyposażony w pojemny koszyk lub bagażnik. Modele miejskie mogą posiadać pełne oświetlenie zasilane z dynama, a także opony z odblaskowym paskiem. Chcąc zainwestować właśnie w taki model jednośladu, warto rozejrzeć się za rowerem posiadającym ramę wykonaną z aluminium – będzie ona lekka, więc bez większych trudności zniesiemy czy wniesiemy rower po schodach.

Rower górski – jeden z chętniej wybieranych modeli w Polsce

Rowery górskie są przeznaczone do jazdy sportowej, więc muszą posiadać odpowiedni osprzęt. Jeszcze do niedawna to właśnie rowery górskie były uważane za najbardziej uniwersalne, więc ich zakup polecano w pierwszej kolejności. Obecnie natomiast ta grupa rowerów najlepiej sprawdza się do jazdy w warunkach terenowych, a nie miejskich czy rekreacyjnych. Rowery górskie świetnie sprawdzą się między innymi dla tych osób, które chcą rozpocząć przygodę z amatorskim kolarstwem szosowym lub górskim. Takie jednoślady są zazwyczaj nieco lżejsze od rowerów miejskich i dodatkowo posiadają amortyzatory, mocniejsze koła oraz większą liczbę biegów. Jeśli chcemy stać się posiadaczami roweru górskiego, możemy wybrać model posiadający ramę z aluminium lub z kompozytu (im rower sportowy będzie mniej ważył, tym będzie szybszy). Co więcej, rowery górskie często są wyposażane w hamulce tarczowe (na przykład hydrauliczne) oraz w olejową amortyzację (całego roweru lub wyłącznie przedniego koła).

Rower rekreacyjny – dla miłośników turystyki rowerowej

Obok rowerów miejskich i górskich możemy zetknąć się także z rowerami rekreacyjnymi, które nazywane są także jednośladami trekkingowymi lub turystycznymi. Takie rowery mogą stanowić idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą odpocząć, przejechać się po parku czy leśnym szlaku. Wśród modeli rowerów rekreacyjnych można znaleźć pojazdy do spokojnego toczenia po deptakach, ale i takie, które znacznie lepiej niż rowery miejskie sprawdzą się do jazdy po leśnych ścieżkach. Rowery rekreacyjne mają opony przystosowane do komfortowej jazdy po asfalcie, ale świetnie sprawdzą się także poza utwardzonymi drogami. Jeśli wybierzemy model z oświetleniem oraz błotnikami, wówczas takim rowerem z powodzeniem będziemy mogli jeździć również w warunkach typowo miejskich. Wybierając rower rekreacyjny, możemy zainwestować w kanapowe siodło oraz w mocno wygiętą kierownicę, która zagwarantuje nam komfort w trakcie przemieszczania się po bulwarach czy nawet nadmorskich deptakach.

Rower crossowy – do wypadów poza miasto i nie tylko

Jeszcze jednym typem roweru, z którym możemy się dzisiaj zetknąć, to rower crossowy. Taki model świetnie sprawdzi się do pokonywania dłuższych dystansów po drogach asfaltowych. Rowery crossowe na pierwszy rzut oka wydają się być podobne do rowerów trekkingowych, ale w rzeczywistości dzieli je kilka różnic. Rowery crossowe często nie są wyposażane w dodatkowy osprzęt, taki jak błotniki, bagażnik czy lampki. Kierownica takiego roweru może być całkiem prosta lub delikatnie wygięta, w zależności od naszych upodobań. Takie modele rowerów posiadają koła o rozmiarze 28”, do których zazwyczaj dobierane są wąskie opony z delikatnym bieżnikiem.

Rower na miarę

Jak się okazuje, nie wystarczy znaleźć dla siebie jedynie odpowiedni model roweru. Bardzo istotne jest także dobranie poszczególnych elementów, za sprawą których zwiększy się nasz komfort jazdy. Wybierając rower, często zapominamy o ramie, kołach czy siodełku. Tymczasem rama powinna być ściśle dostosowana do naszego wzrostu. Chociaż nie ma konkretnego wzoru na jej wyliczenie, to możemy dobrać ramę poprzez przymierzenie kilku rowerowych modeli dla siebie.

Nie bez znaczenia są także koła, zwłaszcza, że ich wielkość ma dość duży wpływ na wygodę jazdy. Zdecydowana większość sprzedawanych rowerów ma koła w uniwersalnym rozmiarze 28”, ale jeśli zamierzamy jeździć po drogach asfaltowych czy w warunkach miejskich, wówczas możemy wybrać nieco większy rozmiar kół. Mniejsze koła są natomiast mocniejsze i doskonale sprawdzą się w terenie.

Również dobór modelu i twardości siodełka w dużej mierze wpływa na komfort jazdy. Szerokie siodełka, tak zwane kanapowe, idealnie sprawdzają się w rowerach typowo miejskich, czyli w takich, w których wymagana jest jazda w pozycji wyprostowanej. W rowerach trekkingowych stosowane są już nieco węższe siodełka, gdyż nie powodują one otarć na wewnętrznej stronie ud w trakcie pokonywania długich dystansów. Poza kształtem siodełka, zwróćmy też uwagę na jego twardość. Niektórzy wolą miękkie i komfortowe siedziska, ale są i takie osoby, którym znacznie lepiej jeździ się na siodełkach nieco twardszych. To kwestia zupełnie indywidualna. Pamiętajmy też o odpowiednim ustawieniu siodełka – tak, by przy postawieniu pięty na pedale noga mogła zostać swobodnie wyprostowana w kolanie.

Poprzedni

Jazda na rolkach dobra na odchudzanie

Niedobór żelaza w organizmie

Następny

Dodaj komentarz