Najlepsze zioła detoksykujące organizm

Tagi , , , , , , ,

Toksyny wdychamy z powietrzem, wchłaniamy przez skórę, zjadamy z pokarmami nawet wówczas. Kiedy starannie dobieramy menu. Efektem bywa pogarszanie się stanu zdrowia, złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, spadek kondycji, szarość skóry, skłonność do infekcji i szybsze procesy starzenia. Naszym sprzymierzeńcem mogą się okazać zioła. Kuracje w postaci systematycznie wypijanych naparów dają zaskakująco. Najlepsze zioła detoksykujące organizm, chociaż wymagają czasu i cierpliwości.

Do tych najbardziej wartościowych detoksykantów można zaliczyć:

  • Fiołek trójbarwny – roślinę znaną głównie z rabatek działkowych, ale również stosowaną w zielarstwie. Jako rozwadniającą śluz i moczopędną. Zawarta w kwiatach wiolina i rutyna wzmacniają naczynia krwionośne. Dzięki własnościom moczopędnym następuje przyspieszenie przemiany materii i szybsze usuwanie toksyn. Napary stosowane są, jako skuteczny środek wspomagający odchudzanie.
  • Mięta pieprzowa – stosowana w polskim ziołolecznictwie od pokoleń głównie, jako lek na problemy trawienne. Za czasów naszych babć miętę zawsze można było znaleźć w ogródku przydomowym, a zimne napary latem doskonale gasiły pragnienie. Aromatyczne olejki działają pobudzająco na układ trawienny i przyspieszają krążenie krwi.
  • Mniszek lekarski – kochany przez wszystkie małe dziewczynki, które latem z żółtych kwiatków plota wianki. Jego właściwości oczyszczające są bardzo znaczące. Gwarantuje je zawarty w kwiatach mannitol obniżający ciśnienie krwi. Przydatne są także właściwości moczopędne rośliny, dzięki którym toksyny szybciej są usuwane z organizmu. Mniszek stosowany jest również zewnętrznie, jako środek przeciwzapalny.

  • Skrzyp polny – roślina bogata w mikroelementy skutecznie wzmacniające włosy, paznokcie, poprawiające naprężenie skóry, nadając jej zdrowy wygląd. Napary są mikroelementową bombą dla organizmu. Okłady ze skrzypu działają też łagodząco na opuchlizny i redukują cellulitis.
  • Morszczyn pęcherzykowaty – stosowany, jako składnik mieszanek ziołowych, przyprawa kuchenna, składnik kosmetyków. Zawiera długa listę pierwiastków, w tym cenny jod, magnez, potas, miedź. A także mannitol i wiele innych substancji. Zawarte w nim polisacharydy działają przeczyszczająco, przyspieszając przemianę materii oraz wzmacniają odporność. Z uwagi na jod morszczyn jest skuteczny w leczeniu tarczycy.
  • Aloes – roślina znana głównie z działania łagodzącego i przyspieszającego gojenie. Liście aloesu przykładane na ranę niwelują ból. Wewnętrznie roślina działa przeczyszczająco i pomaga w leczeniu chorób jelit.
  • Łopian większy – wykazuje działanie moczopędne i napotne przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu. Pomaga w leczeniu chorób skóry, reguluje poziom cukru we krwi, przywraca florę bakteryjną. Jest także skuteczny w usuwaniu kamieni nerkowych.
  • Berberys – roślina znana i ceniona od czasów starożytnych, przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych a wiec i trawienie, zawarta w roślinie berberyna wykazuje m.in. działanie przeciwdepresyjne, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Jest także skuteczna w leczeniu chorób gruczołów trawiennych.

Poprzedni

Cykliczna dieta ketogeniczna

Produkty pomagające spalić tłuszcz

Następny

Dodaj komentarz