Coraz więcej osób decyduje się na oddanie krwi. Czasem krew potrzebna jest do badań laboratoryjnych. Nie każdy wie jak przygotować się do oddawania krwi, nawet ci, którzy robią to po raz kolejny nie zawsze wiedzą co zrobić, by zapewnić sobie dobre samopoczucie.
Zakaz spożywania pokarmu?
W placówce, która zajmuje się pobieraniem krwi należy stawić się na czczo. Ale w przypadku oddawania krwi dla potrzebujących jest wskazane spożycie lekkiego posiłku. Może to być na przykład owsianka na chudym mleku, albo kanapka. Dzięki temu będzie możliwość określenia czy dana osoba nie cierpi na hiperglikemię lub cukrzycę. Z tego względu ważne jest, by wszystko odbyło się w godzinach porannych. Niektórzy martwią się jak sobie poradzą bez śniadania. Nie ma obaw – zdrowa osoba nie powinna odczuć braku jednego posiłku, szczególnie jeśli niedługo po pobraniu uzupełni zapasy. Oczywiście wrażliwsze osoby mogą poczuć się słabo, ale to tylko chwilowy dyskomfort.
Czy mogę pić przed pobraniem krwi?
Oczywiście można pić, a nawet jest to wskazane. Ważne jest wypicie co najmniej pół litra wody przed samym pobieraniem i około trzech litrów w ciągu doby poprzedzającej pobieranie. Jeśli wypijemy mało lub nic, żyły schowają się i pobranie krwi będzie utrudnione, a nawet niemożliwe, szczególnie u osób, które mają je naturalnie mało widoczne. Ponadto krew będzie gęstsza co wydłuża samo pobieranie krwi. Wypicie większej ilości wody chroni również przed nagłym zasłabnięciem. Pamiętajmy jednak, że należy pić przede wszystkim czystą, niegazowaną wodę. Nie należy bezpośrednio przed badaniem wypijać napojów gazowanych, jak również słodkich napojów owocowych, jak również wód smakowych. Wszystkie zawierają cukier, który podnosi poziom glukozy we krwi i wpływa na wynik badania.
Dieta przed pobieraniem
Kilka dni przed pobieraniem krwi warto zadbać o prawidłowy poziom elektrolitów – jeść więcej warzyw i owoców, wypijać napoje bogate w potas, uzupełnione w sód, zawierające magnez i witaminy. Jednocześnie ważne jest zrezygnowanie z nadmiernej ilości mięsa, nie jedzenie w fast foodach. Dieta powinna być zdrowa, rozsądna, warto przejść na nią już na stałe, szczególnie jeśli planujemy oddawać krew regularnie. Pamiętajmy, że nasza krew ma za zadanie pomóc innym, im lepszej będzie jakości, tym oni szybciej wrócą do zdrowia. Osoba, która jest dobrze odżywiona i nawodniona również o wiele lepiej zniesie utratę około 500 ml krwi. Jest to ilość, która nie upośledza trwale funkcjonowania, ale z pewnością osłabia. Rekonwalescencja osoby, która oddała krew i zadbała o swoją dietę trwać będzie znacznie krócej. Zmniejszone jest również ryzyko zasłabnięcia.
Czy wegetarianie i weganie mogą oddawać krew?
Krew wegetarian według wielu ludzi i lekarzy ma być gorszej jakości i zawierać mniejszą ilość żelaza. Podobnie w przypadku wegan. Oni sami wiedzą, że są zdrowi, jednak lekarze mogą mieć pewne wątpliwości. Jeśli dieta wegańska i wegetariańska jest zrównoważona, a wyniki badań są w normie to nie ma żadnych przeciwwskazań do oddawania krwi, taka tkanka jest tak samo wartościowa, a nawet ze względu na mniejszą ilość tłuszczów posiada większe walory lecznicze, niż krew przeciętnej osoby zjadającej mięso. Warto przed oddawaniem krwi wykonać badanie mające na celu ustalenie jej jakości. Również dla swojego własnego zdrowia. Osoby stosujące dietę wegańską i wegetariańską, która jest bardzo uboga i restrykcyjna nie powinny oddawać krwi.
Używki i leki
Wielu z nas używa leków, jak również stosuje używki. Wykluczone jest oddawanie krwi po wypiciu alkoholu. Nawet jeśli alkohol pity był kilka lub kilkanaście godzin wcześniej, to powinniśmy pamiętać, że wciąż znajduje się w organizmie. W takim wypadku należy przełożyć donację na inny dzień. Osoby palące mogą oddawać krew, o ile powstrzymają się od palenia na co najmniej jeden dzień. Warto dodać, że osoby, które palą marihuanę lub zażywają inne używki nie powinny oddawać krwi. Marihuana utrzymuje się we krwi nawet kilka tygodni. Inne narkotyki są wykrywalne nawet kilka miesięcy po zażyciu. Dlatego nawet jeśli wydaje się, że jesteśmy „czyści” nie jest prawdą. Osoby, które przyjmują stale leki nie powinny oddawać krwi, nawet jeśli sami czują się po nich dobrze. W czasie badania przygotowawczego do donacji należy dokładnie określić jakie leki bierzemy, a dla pewności zabrać ze sobą ich opakowania by pokazać lekarzowi. Nie wolno również zatajać faktu zażywania leków w kwestionariuszu. Bardzo ważne jest szczere odpowiadanie na wszystkie pytania. Pamiętajmy, że chcemy pomóc innym a nie im zaszkodzić.
Pobyt w jakich krajach wyklucza oddawanie krwi?
Należy pamiętać, że krwi nie oddajemy po powrocie z krajów tropikalnych, takich jak Tajlandia, Afryka. Okres, w jakim należy wstrzymać się od oddawania krwi to sześć miesięcy. W przypadku krajów, gdzie występuje malaria okres ten wynosi rok. Osoby, które przebywały we Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii przez co najmniej pół roku w latach 1980-1996 nie powinny oddawać krwi w ogóle. Istnieje ryzyko, że spożywając mięso wołowe w tym okresie mogły zarazić się chorobą „szalonych krów”.