Zespół cieśni nadgarstka – jak z nim walczyć?

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Zespół cieśni nadgarstka jest ostatnimi czasy bardzo często występującą chorobą. Pojawia się zwłaszcza u osób, które charakteryzuje praca wymagająca od nas powtarzania tych samych ruchów rąk, dłoni, a w szczególności nadgarstków. Najczęściej na chorobę zapadają osoby przesiadujące godzinami przed ekranem komputera. Zobacz, czym jest zespół cieśni nadgarstka oraz jak poradzić sobie z tych bolesnym schorzeniem.

Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Każda praca, która wymaga powtarzania tych samych ruchów, szczególnie przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków, sprzyja temu nieprzyjemnemu schorzeniu. Polega ono na tym, że tak zwany nerw pośrodkowy usadowiony ciasno pomiędzy kośćmi nadgarstka i więzadłem bardzo łatwo ulega podrażnieniom.

[AdSense-A]

Takie częste podrażnianie sprzyja powstaniu w nerwie stanu zapalnego oraz obrzęku pobliskich mu ścięgien, co w efekcie prowadzi do zacieśnienia przestrzeni nerwu, który w wyniku ciągłego ucisku powoduje silne bóle, drętwienie rąk oraz sztywność stawów. Ból często promieniuje nawet w okolice ramienia, czy łokcia. Choroba skutkuje ponadto utratą siły oraz sprawności, szczególnie podczas wykonywania precyzyjnych ruchów i tak prostych czynności jak na przykład zapinanie guzików.

Jak walczyć z chorobą?

Podstawą leczenia jest prawidłowa diagnoza, którą możemy wykonać nawet sami w domu. Wystarczy wykonać tak zwany test Tinela, który polega na opukiwaniu nadgarstka i obserwowaniu jego reakcji. Jeżeli w wyniku opukiwania nasze palce zaczną drętwieć diagnoza jest pozytywna. Nigdy nie należ jednak podejmować leczenia na własną rękę i zawsze warto zwrócić się do lekarza. Zasada jest prosta – im późniejsza wizyta u specjalisty, tym gorsze będą wyniki terapii.

W początkowym stadium choroba nazywana zespołem cieśni nadgarstka jest całkowicie wyleczalna. Stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, takie jak na przykład Ibuprofen, czy Voltaren. Leczenie farmakologiczne powinno być jednak połączone z maksymalnym oszczędzaniem dotkniętego chorobą nadgarstka. Nie zaszkodzi też owinąć go w bandaż, bądź opaskę elastyczną, które ograniczą ruchy powodujące podrażnienie nerwu środkowego.

Bardzo dobre efekty leczenia przynosi również fizykoterapia, która odbywa się przy pomocy lasera, ultradźwięków, czy jonoforezy. Jeśli jednak to nie pomaga konieczna może okazać się na szczęście niezbyt inwazyjna operacja. Taki zabieg wykonywany jest przy użyciu miejscowego znieczulenia. Polega on na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka. Nie istnieje praktycznie żadne ryzyko komplikacji, a ponieważ operacja wykonywana jest przy życiu endoskopu blizna jest niewielka a chory musi poddać się jedynie krótkiej rehabilitacji.

Profilaktycznie, w celu uniknięcia choroby warto regularnie robić kilka ćwiczeń wzmacniających nadgarstki, co pomoże również uśmierzyć ból. Zaleca się również jak najczęściej utrzymywać nadgarstek w linii prostej w stosunku do dłoni oraz całej ręki.

Poprzedni

Ćwiczenia na płaską klatkę piersiową dla kobiet

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla

Następny

Dodaj komentarz