Skuteczne porady, jak opóźnić starzenie

Tagi , , ,

Starzenie się jest procesem nieuniknionym, ale nie oznacza, że powinniśmy siedzieć biernie w bujanym fotelu z ręczną robótką czekając na nieuchronny koniec życia. To ile będziemy żyć i jak szybko się zestarzejemy zależy w dużej mierze od nas. Naukowcy doszli do wniosku, że długość życia odpowiada hormon telomeraza sterujący odbudową zakończeń nerwowych. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia mają więcej telomerazy. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają do opóźnienia starości. Oto kilka rad, jak to osiągnąć.

Zacznij od diety

Podstawą długiego życia jest odpowiednia skuteczna dieta. Dzienna norma kaloryczna to 1800 kcal. Przejadanie się nie tylko wpływa na nadwagę, ale też nadwyręża spracowane organy. Szczególnie cenne są minerały, witaminy i błonnik, dlatego warto jeść warzywa oraz ograniczyć złe tłuszcze i węglowodany. Przyda się rezygnacja ze smażenia i grillowania, w czasie których wydzielają się przyspieszające starzenie substancje AGE.

[AdSense-A]

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Ruch to zdrowie – ta prosta prawda obowiązuje w każdym wieku, ale dla osób starszych już nie są wskazane ostre treningi, lecz spokojny relaks jak rower, nornic wal king, wycieczki terenowe, zajęcia na basenie lub chociażby systematyczne spacery.

Śmiej się i unikaj stresu!

Dobry humor i unikanie stresu. Właściwa postawa życiowa i pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Aby się nie starzeć trzeba tego chcieć, cieszyć się życiem, widzieć w nim cel. Uśmiech powoduje wydzielanie endorfin, więc nie należy od nim zapominać. Stres natomiast zatruwa organizm szkodliwymi związkami, dlatego trzeba go unikać.

Znajdź czas na relaks!

Odpoczynek jest równie ważny jak ruch i dieta. Obowiązkowe 7 godzin snu na dobę, drzemka w przypadku zmęczenia, wyjazd rekreacyjny, urlop lub wycieczka w celu oderwania się od stresujących sytuacji i miejsc.

Rozpieszczaj się z umiarem!

Dozowanie przyjemności, a więc ograniczanie kawy czy alkoholu do zdroworozsądkowych ilości, nie przesadzanie z ciastem, obowiązkowe rzucenie palenia zapobiegnie destrukcji w obrębie wielu organów.

Nie rezygnuj z seksu!

Seks dobry na wszystko – szczególnie w przypadku osób starszych, kiedy przezywa się go w sposób dojrzały, czerpie przyjemność z obcowania z partnerem i delektuje się nim. Poza tym jest to również potwierdzanie własnych możliwości, bowiem zazwyczaj zdolności do uprawiania seksu kojarzone są z młodością. Intymne zbliżenia mają też wpływ na łagodzenie skutków menopauzy, wzmacniają mięśnie, rozładowują napięcie a nawet poprawiają przemianę materii.

Zadbaj o towarzystwo!

Przyjaciele to bardzo ważny element starości. Otaczanie się życzliwymi ludźmi nie tylko poprawia nastrój, ale też nie stwarza wrażenia wypalenia się, braku społecznej przydatności. Osoby samotne mogą zapisać się na zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku. Ważne jest ćwiczenie umysłu i posiadanie jakiegoś hobby, wciągającego zajęcia. Starość jest okresem, w którym można spełniać swoje marzenia artystyczne, czy zwiedzać Europę.

Poprzedni

Właściwości zdrowotne jabłek

Czego należy unikać w leczeniu otyłości?

Następny

Dodaj komentarz