Jak polepszyć regenerację po treningu?

Tagi , ,

Każdy, kto interesuje się sportem i dba o wygląd własnego ciała, doskonale zna uczucie zmęczenia, a nawet wyczerpania towarzyszące solidnemu treningowi. Jednak dobrze zaplanowany trening to nie tylko ćwiczenia oraz dieta, ale również umiejętność regeneracji mięśni tak, aby za jakiś czas były one gotowe do kolejnych ćwiczeń.

Czy regeneracja mięśni jest ważna?

Skutkiem intensywnych treningów jest gromadzenie się w mięśniach szkodliwych produktów przemiany materii oraz dwutlenku węgla. Im dłużej pozostaną one w tkance mięśniowej, tym gorzej pracować będą nasze mięśnie podczas kolejnego treningu, dlatego celem każdego sportowca jest możliwie skuteczna regeneracja mięśni, polegająca na szybkim zaopatrzeniu mięśni w nową dawkę tlenu i związków energetycznych

Jak zatem przyśpieszyć regenerację mięśni?

Aby trening był efektywny, każdorazowo po jego zakończeniu powinniśmy dostarczyć organizmowi posiłek bogaty w niezbędne aminokwasy, gdyż to właśnie one są podstawowym składnikiem budulcowym mięśni. Niedobór aminokwasów wpływa negatywnie na regenerację mięśnia, jak i na jego wielkość i siłę.
Pierwsze straty energii po treningu możemy uzupełnić zjadając porcję owoców zawierających duże ilości węglowodanów. Może to być np. banan lub porcja suszonych owoców (śliwek, daktyli, moreli). Jednak najlepszym sposobem na uzupełnienie utraconej energii i zregenerowanie tkanek w naszym organizmie jest spożycie pełnowartościowego posiłku. W twojej diecie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych makaronów, kaszy, ryżu, chudego mięsa, ryb, zielonych warzyw oraz owoców.

Aminokwasy a regeneracja mięśni

Pamiętaj, że wraz z pokarmem do naszego organizmu trafia bardzo ważna grupa aminokwasów, tzw. egzogennych, czyli tych, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Wśród tego rodzaju związków wymienić należy leucynę, izoleucynę oraz walinę – aminokwasy złożone, dostępne również w formie suplementów o nazwie BCAA, które doskonale wspierają proces regeneracji mięśni po treningu.

Innym znanym i dość często stosowanym aminokwasem jest tauryna, która pomaga organizmowi w procesie transportowania kreatyny do tkanki mięśniowej, co w dalszej kolejności prowadzi do przyśpieszenia regeneracji mięśnia po wysiłku.

Regeneracja i masaże

Masaż jest kolejnym dobrym sposobem regeneracji mięśni. Masaże wykazują duże działanie rozluźniające, niwelują w mięśniach uczucie zmęczenia i napięcia, zmniejszają ból i urazy oraz wpływają korzystnie na psychikę sportowca. W obrębie tkanki mięśniowej poprawiają jej elastyczność, zwiększają jej dotlenienie oraz ukrwienie, przyśpieszają procesy przyrostu masy mięśniowej jak również usuwania szkodliwych produktów przemiany materii.

Kąpiel a regeneracja mięśni

Również ciepłe kąpiele z dodatkiem soli morskiej wykazują korzystne działanie regenerujące oraz rozluźniające. Gorące kąpiele sprzyjają ochronie organizmu przed uszkodzeniami ciała wywołanymi przez wolne rodniki (jednak nie powinny trwać dłużej niż 10 minut), zaś zimne hartują ciało, mobilizują układ odpornościowy i przyśpieszają metabolizm. Pamiętaj jednak, aby zimnych kąpieli nie brać bezpośrednio po treningu, lecz dopiero wtedy, gdy twój organizm ochłonie po wysiłku. Letnią kąpiel można przygotować przed pójściem do łóżka, gdyż działa odprężająco, rozluźniająco i nasennie.

Poprzedni

Adaptogeny – walka ze stresem

Jakie diety są skuteczne?

Następny

Dodaj komentarz