Każda kobieta marzy o smukłej, zadbanej sylwetce. Chcemy wyglądać pięknie, by móc założyć obcisły top czy krótką sukienkę lub szorty, by pokazać zgrabne nogi. A jak o te nogi dbać? Jak ćwiczyć, by nasze nogi były naszą wizytówką?
Budowa mięśni ud oraz ich funkcje
Główne mięśnie nóg, których modelowaniem należałoby się zająć Przednia część ud składa się z czterech mięśni i są nimi: mięsień prosty uda, mięsień obszerny boczny, mięsień obszerny przyśrodkowy, mięsień obszerny pośredni. Funkcjami tych ważnych mięśni jest to, że umożliwiają prostowanie podudzia w stawie kolanowym, odwracanie uda oraz unoszenie nogi w stawie biodrowym. Tylna część uda składa się z mięśni kulszowo-goleniowych, do których zaliczmy mięsień dwugłowy uda, mięsień półścięgnisty oraz półbłoniasty. Mięśnie tylnej części uda pracują w obrębie stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Umożliwiają zginanie się nogi w stawie kolanowym, jej prostowanie w stawie biodrowym oraz odwracanie podudzia na zewnątrz. Przyśrodkowa część nóg składają się z mięśni, które pracują w obrębie naszego stawu biodrowego i są to: przywodziciel długi, przywodziciel krótki, przywodziciel wielki, mięsień grzebieniowy oraz mięsień smukły. Dzięki tym mięśniom możemy sprawnie zginać nogę w stawie biodrowym oraz obracać uda na zewnątrz.
Praca nad mięśniem czworogłowym ud
Mięsień czworogłowy stanowi przednią część naszego uda. Ten mięsień składa się z czterech osobnych mięśni, a mianowicie z mięśnia prostego uda oraz mięśnia obszernego pośredniego, mięśnia obszernego bocznego i mięśnia obszernego przyśrodkowego, od których zależy między innymi to, że potrafimy biegać czy podskakiwać. Jest to bardzo ważny mięsień, który jest najsilniejszym prostownikiem stawu kolanowego. Ćwiczenia, które pomogą nam ten tak ważny mięsień wzmocnić, poprawić jego działanie i tym samym wyszczuplić ten fragment naszych ud to między innymi wykroki. By prawidłowo wykonać to ćwiczenie musimy stanąć prosto, ustawić stopy na szerokość naszych bioder, a ręce położyć na biodrach. Wykonujemy krok w przodu,trzymając proste plecy, a klatkę piersiową wypiętą do przodu. Wykonujemy wykrok w przód jedną nogą na wdechu, a podczas wydechu odpychamy się w górę, by wrócić do wyjściowej pozycji. To ćwiczenie nie tylko pozwoli nam wyrzeźbić i wyszczuplić uda, ale także pośladki, gdyż również te mięśnie pracują w czasie wykonywania tego ćwiczenia. Kolejnym łatwym do wykonania w domu ćwiczeniem są przysiady. Stajemy w lekkim rozkroku, stopy ustawiamy na szerokość bioder i na wdechu wykonujemy przysiad w dół. Ciężar ciała przenosimy na pięty i z wdechem wracamy do pozycji wyjściowej.
Praca nad dwugłowymi mięśniami ud
Mięśnie dwugłowe ud spełniają dwie główne funkcje, a mianowicie: uginanie kolan i prostowanie bioder. By wyszczuplić uda w jej tylnej części i wzmocnić i wymodelować mięśnie dwugłowe może wykonać kilka prostych ćwiczeń. Pierwsze z nich to zginanie podudzia w stawie kolanowym. musimy uklęknąć, by je wykonać. Następnie podpieramy się na przedramionach, prostujemy nogę, tak by znalazła się ona równolegle do podłogi i zginamy uniesioną nogę do kąta prostego i po chwili wracamy do wyjściowej pozycji. Musimy powtarzać to ćwiczenie kilka razy, zmieniając nogę. Innym ciekawym ćwiczeniem jest tak zwany martwy ciąg na prostych nogach. By wykonać to ćwiczenie potrzebna będzie nam sztanga. Musimy stanąć w lekkim rozkroku na szerokość bioder, podczas wdechu pochylić tułów do przodu, chwycić sztangę i z wydechem unieść tułów do pionu. W ćwiczeniach ud pomocna prócz sztangi może być także specjalna piłka do ćwiczeń tak zwana Body Ball. Ustawmy na niej stopy i z wdechem unieśmy biodra ku górze, a z wydechem wracajmy do pozycji wyjściowej.
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie ud?
Jest kilka powodów. Ważne jest nasze zdrowie i pełna sprawność fizyczna oraz względy estetyczne. Wzmacniając mięśnie ud przeciwdziałamy urazom w stawach kolanowych, z którymi mamy coraz częściej problemy, dbamy o naszą kondycję fizyczną i pięknie rzeźbimy nasze nogi, przez co są szczuplejsze i zdecydowanie zgrabniejsze.