Strona główna Fitness Skutki uboczne stosowania l argininy

Skutki uboczne stosowania l argininy

8309
0
PODZIEL SIĘ
Skutki uboczne stosowania l argininy
Oceń wpis

Arginina, inaczej kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy to aminokwas endogenny, czyli taki aminokwas, który może być wytworzony przez nasz organizm. Skoro nasz organizm sam go wytwarza, to teoretycznie nie powinno być potrzeby, by dostarczać go z pożywieniem, ale według najnowszych badań naukowych zdolność syntezy argininy z wiekiem zaczyna znacznie maleć. Niedobory argininy mogą zachwiać równowagę naszego organizmu, więc warto uzupełniać jego braki.

Funkcje i działanie argininy

Arginina jest aminokwasem niezbędnym do realizacji większości procesów fizjologicznych takich jak produkcja hormonu wzrostu, czy usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu. Uzupełniając niedobory argininy przywracamy właściwy przebieg syntezy tlenku azotu i w związku z tym skutecznie wspomagamy profilaktykę i terapię miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej oraz arytmii. Arginina stymuluje również rozwój i czynności grasicy, zwiększa naszą odporność, skraca czas gojenia się ran, zmniejsza ryzyko chorób serca, a nawet zawału, zmniejsza tłuszczową masę ciała, zwiększa czułość na insulinę oraz erekcję, przyspiesza cyrkulację krwi w naszym organizmie, działa jako przeciwutleniacz i skutecznie chroni nasze nerki. Arginina nazywana jest również L-argininą i jest dodatkowo uważana za substancję niezwykle skuteczną, jeżeli chodzi o przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. W związku z tym często używana jest w odżywkach dla sportowców.

A hand-arginine
Fot. Depositphotos

Niedobory argininy

Niedobory argininy mogą być często bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego w pewnym wieku, kiedy zdolność syntezy argininy maleje, warto ją suplementować. Przy niedoborze argininy pojawiają się zaniki mięśni, ogólne osłabienie siły mięśniowej, zahamowanie wzrostu oraz rozwoju, nadwaga, a nawet otyłość, zaburzenia regeneracji tkanek, zaburzenia lipidowe i w wydzielaniu insuliny, uciążliwe obrzęki, nadciśnienie krwi i niewydolność i uszkodzenie wątroby przez toksyny.

Dawkowanie argininy

Przyjmuje się, że 5 gramów argininy jest dawką podstawową. Należy jednak nie łączyć jej kiedy przyjmujemy leki na nadciśnienie. L-argininę powinniśmy wziąć o innej porze dnia niż pozostałe leki jakie zażywamy. Można brać ją bez ograniczeń czasowych, nawet przez całe życie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do zażywania l-argininy

Stosowanie argininy jest bezpieczne, gdyż organizm potrafi zneutralizować jej ewentualne nadwyżki, ale może pojawić kilka skutków ubocznych, na które należy zwrócić uwagę. Arginina zwiększa kwasowość w żołądku poprzez stymulację produkcji gastryny, więc może nasilać problemy z układem trawiennym, powodować nudności, czasem nawet dość silne. Inne skutki uboczne związane są z hormonem wzrostu. Argininy nie powinny używać osoby chorujące na choroby nowotworowe, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chorujące na schizofrenię oraz osoby ze skłonnością do opryszczki.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.