Te ćwiczenia oddechowe sprawią, że poczujesz ulgę

Tagi , , ,

Oddech to jedna z najbardziej podstawowych aktywności człowieka – wdech i wydech – niby ta prozaiczne, a jednak w życiu codziennym decydują nie tylko o jakości naszego życia, ale też o zdrowiu. Wielu ludzi natomiast oddycha źle; nieefektywnie i płytko co powoduje szereg mniej lub bardziej dokuczliwych skutków.

Weź głęboki oddech

To jak oddychamy, warunkuje to, jak dotleniony jest cały organizm, a więc decyduje o tym jak pracują nasze mięśnie, nasz mózg, organy wewnętrzne i system nerwowo – właściwy oddech to więc droga nie tylko do zdrowia w fizycznym tego słowa znaczeniu, ale też do dobrej kondycji emocjonalnej i psychiczne. Tlen jest bowiem potrzebny każdej komórce naszego ciała – nawet tej najmniejszej, aby mogła funkcjonować prawidłowo.

I cały sekret właściwego oddychania polega właśnie na tym, aby najmniejszym składowym organizmu dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Zapewnienie im wystarczającej ilości tego drogocennego źródła energii zapewnia bowiem sprawność fizyczną i psychiczną a także gwarantuje energię i witalność przez długi lata. Jak jednak prawidłowo, czyli efektywnie dotleniać organizm?

Te ćwiczenia oddechowe sprawią, że poczujesz ulgę

Po pierwsze należy wiedzieć, jak efektywnie oddychać. To że oddychamy nieustannie i jest to czynność naturalnie wpisana w aktywność żywego organizmu, niestety nie wystarczy. Wiele osób oddycha bowiem niewłaściwie; płytko i nieefektywnie. A tymczasem istota prawidłowego oddychania kryje się w głębokich i równomiernych cyklach, które poprzez oddychanie przeponą, zapewniają wystarczająca ilość tlenu każdej żywej komórce organizmu.

Różna płeć, różne potrzeby

W zależności od tego czy mowa o kobietach czy o mężczyznach, styl oddychania jest w obu przypadkach nieco odmienny. Panowie do tego procesu używają przede wszystkim mięśni brzucha, Panie – mięśni klatki piersiowej. I jest to zjawisko naturalne, wynikające z różnic w budowie anatomicznej, trzeba jednak wiedzieć, że obu przypadkach ważna jest świadomość tego, jak przebiega proces dotleniania organizmu.

Zdrowe oddychanie

Zdrowy oddech, to oddech który angażuje przeponę, dociera do „wnętrza” organizmu, które jest niezależne od czynników płciowych, wieku czy uwarunkowań fizycznych. Dobrze oddychać może każdy!

Należy o tym pamiętać, a ćwiczenia oddechowe wykonywać zawsze i wszędzie – kiedy tylko jest to możliwie. Czas na dbanie o zdrowie i dobrą kondycje jest zawsze i warto rozpocząć je już dziś.

Trening oddechowy

Trening oddechowy najlepiej zacząć z samego rana. Zaraz po przebudzeniu, zamiast nerwowo zrywać się z łóżka, warto wziąć pięć głębokich wdechów. Aby to zrobić, ułóżmy się wygodnie na wznak i zróbmy głęboki wdech, tak, aby podniósł się cały brzuch, powoli wypuszczajmy powietrze odliczając od 5 do 1 – powtórzymy to ćwiczenie pięć razy.

Można też zaangażować do tego ćwiczenia ręce – kiedy robimy wdech unosimy ręce, ułożone wzdłuż tułowia, jak najdalej, ponad linię głowy, a w wydechu wracamy do pozycji wzdłuż tułowia. Połóżmy się na bok – wykonujemy to samo ćwiczenie z powtórzeniem w trzech seriach na każdym boku. Poczujmy mięśnie brzucha – jak się napinają i rozluźnią kiedy wdychamy i wydychamy powietrze.

Ćwiczenia oddechowe na siedząco

Następnie usiądźmy wygodnie w siedzieć skrzyżnym, ręce wyprostujmy i wyciągnijmy wysoko w górę. Weźmy głęboki oddech jednocześnie się pochylając – sięgając rękoma jak najdalej w przód – doliczmy do 5, a potem rozpocznijmy marsz powrotny, także doliczając do 5. Wróćmy do prostej pozycji wyjściowej.Ćwiczenie powtórzymy 5 razy. To samo ćwiczenie powtórzymy w siadzie prostym

Na stojąco

Stojąc w lekkim rozkroku, unieśmy wyprostowane ręce ponad głowę, weźmy głęboki oddech i wyciągając całe ciało wysoko do góry, wytrzymajmy chwilkę 3 – 5 sekund a potem wróćmy do pozycji wyjściowej, wydychając powietrze. Wykonajmy jeszcze serię 5 ćwiczeń z pozycji siedzącej, tym razem jednak na stojąco.

Taki zestaw porannych ćwiczeń oddechowych, zajmuje naprawdę chwilkę a idealnie dotlenia ciało i ładuje akumulatory na cały dzień. Dodatkowo ćwiczenia te można powtarzać w ciągu dnia – pamiętajmy – oddech to nasze główne źródło zdrowia a naprawdę niewiele trzeba, aby wykonywać go poprawnie i dbać o swoje ciało na co dzień.

Poprzedni

Jak wyszczuplić twarz – ćwiczenia

Ćwiczenia po porodzie

Następny

Dodaj komentarz