Zdrowe tłuszcze roślinne – najlepszy wybór do kuchni

Tagi , , , , ,

W związku z coraz powszechniej występującym trendem eko i rosnącą świadomością zdrowego odżywiania znacznie częściej w naszych kuchniach tłuszcze zwierzęce są zastępowane tłuszczami roślinnymi, które mają zdecydowanie korzystniejszy wpływ na ludzki organizm. Tłuszcze zwierzęce używane w nadmiarze mogą powodować wiele groźnych dla zdrowia dolegliwości m. in. problemów z krążeniem, czy z układem sercowo – naczyniowym. Tłuszcze roślinne zdobywają więc rosnącą popularność. Są doskonałym źródłem niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych – w tym tych najbardziej wartościowych Omega-3 i Omega-6. Jednak wraz z nową modą pojawia się też wiele faktów i mitów na ich temat. Zatem jak ich używać i stosować, aby faktycznie były dla nas zdrowe, a nasz organizm zyskał jak najwięcej cennych składników?

Oliwa z oliwek

Niezwykle popularna w ostatnich latach w polskich kuchniach. Wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego, ale podbiła rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Najbardziej wartościowa jest oliwa typu extra virgin z pierwszego tłoczenia dojrzałych owoców na zimno. Jej najbardziej wartościowym składnikiem są polifenole – substancje, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, czyli pośrednio spowalniają proces starzenia. Oliwa z oliwek jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy i witamin – głównie A, E oraz D, a także cenną dla naczyń krwionośnych witaminę K oraz składników mineralnych (fosforu, potasu i żelaza). Jej stosowanie zalecane jest w profilaktyce antynowotworowej, w leczeniu osób chorych na miażdżycę, owrzodzenia żołądka czy kamicę żółciową.

Właściwości oliwy z oliwek

Wspomagająco jest zalecana w profilaktyce zaparć, ponieważ doskonale oczyszcza jelita i wspomaga procesy trawienne. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest produktem bezglutenowym i pozbawionym soli. Jej udział w żywieniu jest niezwykle ważny w diecie osób dotkniętych cukrzycą, bowiem doskonale asymiluje cukry, wyrównując ich poziom we krwi.

Oliwa z oliwek w diecie

Oliwa z oliwek może być używana do smażenia, ale tylko w umiarkowanej temperaturze, ponieważ po znacznym podgrzaniu traci część swoich wartościowych i prozdrowotnych składników. Jeżeli pragniemy włączyć ją w naszą codzienną dietę pamiętajmy, aby wybierać oliwę niefiltrowaną, ponieważ w tej formie jest ona najbardziej naturalna i wartościowa dla naszego zdrowia. Taka forma oliwy jest naturalnie mętna o zielonkawym kolorze, dzięki pozostałym w wyniku tłoczenia cząsteczkom oliwek. Niefiltrowany produkt zawiera o 30% więcej przeciwutleniaczy, w porównaiu do oliwy poddanej dodatkowej filtracji.

Olej rzepakowy

Często określany mianem „oliwy północy”.
W porównaniu z oliwą z oliwek posiada 10-krotnie większą zawartość kwasów nienasyconych Omega-3 i mniejszą zawartość niekorzystnych dla zdrowia kwasów nasyconych. Wzbogaca naszą dietę o cenne witaminy A i E oraz fenole roślinne. Olej rzepakowy posiada szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ może być stosowany jako wartościowy składnik diety zarowno na zimno, jak i na ciepło. Jest on odporny na zmiany termiczne, dzięki czemu nawet smażenie w wysokich temparaturach nie powoduje nagatywnego oddziaływania na jego skład. Dodatkową zaletą oleju rzepakowego, jest jego zmniejszona kaloryczność. Odsącza się on zdecydowanie łatwiej niż inne tłuszcze, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie kaloryczności smażonych potraw nawet o 10%. Olej rzepakowy z powodzeniem może być także stosowany do sałatek a także pieczenia, zachowując doskonały smak składników.

Olej lniany

Był doskonale znany już w czasach starożytnych, gdzie doceniano jego niezwykle dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody. Obecnie produkuje się go z najwyższej jakości nasion lnu. Jest on bogatym źródłem tak cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Te dwa rodzaje kwasów wpływają korzystnie na pracę całego układu nerwowego i usprawniają pracę mózgu. Ponadto zawarte w nim składniki wpomagają procesy trawienne, usprawniając jednocześnie metabolizm. Odgrywa on także dużą rolę w zapobieganiu tworzenia się kamieni żółciowych oraz chroni błony śluzowe układu pokarmowego.

Wpływ na zdrowie

Powinny po niego sięgać osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Wpływa on bowiem korzystnie na przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej i pomaga utrzymać równowagę hormonalną – istotną przy utrzymywaniu prawidłowej wagi. Nienasycone kwasy tłuszczowe, będące głównymi składnikami oleju lnianego, skutecznie obniżają także ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Jaki olej lniany wybrać?

Wybierając olej lniany warto sięgać po produkty nieoczyszczone i tłoczone na zimno. Pamiętajmy że najzdrowszy jest jedynie stosowany na zimno, jako dodatek do potraw i sałatek. Oleju lnianego nie powinno się podgrzewać, smażyć ani gotować.

Poprzedni

Rola wody w procesie odchudzania

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Następny

Dodaj komentarz