Zobacz

Co to jest żywność organiczna?

- Sierpień 22, 2013

Żywność organiczna to stosunkowo nowy termin w branży spożywczej i jak łatwo można się domyślić – ten rodzaj żywności staje się obecnie coraz bardziej popularny. Żywność organiczną możemy nazwać również żywnością ekologiczną, gdyż dzięki minimalizacji użycia środków chemicznych (pestycydów) możemy cieszyć się dużymi zdrowymi owocami i warzywami, do których rolnicy starali się użyć wyłącznie naturalnych nawozów i odżywek. Z racji ograniczenia użycia nawozów i pestycydów zwolennicy żywności organicznej uważają, że tylko taki rodzaj żywności warty jest zakupu i spożycia. Innego zdania są przeciwnicy żywności organicznej, w opinii których żywność organiczna to kolejny sprytny zabieg marketingowy, mający służyć zyskownej i wysokiej sprzedaży produktu, który w ich osądzie niewiele różni się od zwykłej żywności wytwarzanej na skalę masową, do produkcji której również zużywa się mniej lub bardziej szkodliwych nawozów i środków ochrony. Poznaj całą prawdę o żywności organicznej!

Co to jest żywność organiczna?

Żywność organiczna ma takie same właściwości, co żywność ekologiczna. Są to produkty wytworzone bez jakichkolwiek dodatków chemicznych w postaci pestycydów, czy nawozów sztucznych. Brzmi wspaniale, jednak sytuacja wcale nie wygląda, aż tak różowo, ponieważ nie każdy produkt organiczny jest wolny od szkodliwych substancji. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii dopuszczalne jest stosowanie niektórych preparatów. Zazwyczaj jednak możemy być pewni, że produkty żywności organicznej są produktami w stu procentach naturalnymi.

Istnieją również pewne wymogi, co do hodowli zwierząt, od których pochodzą produkty organiczne. Zwierzęta te mają na pewno lepsze warunki bytowania niżeli te hodowane w normalnych hodowlach. Przede wszystkim związane jest to z dostępną przestrzenią wypasami i naturalnym żywieniem.

Zalety żywności organicznej

Produkty organiczne przetwarzane są w naturalny sposób, co oznacza, że ichnowalijki zdrowewytwórcy nie dodają do nich tak zwanych dodatków w postaci uwodornionego tłuszczu, aspartamu, czy glutaminianu sodu. Co więcej specjaliści twierdzą, że produkty te zawierają większą ilość przeciwutleniaczy, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko chorób serca i udarów mózgu oraz wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek. Ponadto zawierają one większe ilości witaminy C, magnezu i wapnia.

Jakie są wady?

Wydawałoby się, że w stu procentach naturalne produkty nie posiadające pestycydów nie posiadają żadnych wad. Tymczasem wokół nich krąży sporo kontrowersji. Pierwszą z nich jest stosowanie nawozów pochodzenia zwierzęcego, czyli gnoju. Specjaliści ostrzegają, że w wyniku jego działania w produktach organicznych zwiększa się ilość bakterii Coli, która przedostaje się do produktów w sposób niekontrolowany. Nie zmienia to jednak faktu, że nawozy sztuczne są o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia niż tak zwany obornik.

Niezwykle istotną kwestią jest naprawdę wysoka cena produktów organicznych. Ich sprzedaż w ostatnim czasie znacznie ucierpiała w wyniku recesji i pogłębiającego się kryzysu. W Polsce produkty organiczne są nawet o 50% droższe od tych typowych produktów dostępnych na półkach sklepowych z reguły nafaszerowanych ulepszaczami smaku, nawozami sztucznymi i pestycydami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− trzy = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ostatnio napisane

 • Rodzynki a dieta

  Rodzynki to jedne z najbardziej lubianych bakalii: uwielbiają je dzieci i dorośli, co wynika z...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0
 • Jak odstawić alkohol?

  Problem z odstawieniem alkoholu mają zwłaszcza osoby, które piją dużo i regularnie. Taki schemat picia...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0
 • Dieta tłuszczowa na masę

  Zwiększenie swojej masy nie jest takie proste, jak może się to wydawać. Nie polega to...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0
 • Jadłospis dla diety płaskiego brzucha

  Posiadanie płaskiego brzucha jest marzeniem większości kobiet i całkiem sporego grona mężczyzn. Wbrew pozorom odchudzanie...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0
 • Dieta dla sportowców

  Każdy z nas jest inny oraz uprawia różne dyscypliny sportowe. Dobra dieta dla sportowców powinna...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0
 • Aminokwasy endogenne i egzogenne

  Podstawowym budulcem naszych komórek są białka. To niezwykle skomplikowane cząsteczki o bardzo złożonych kształtach. Każda...

  • Napisane 285 dni temu
  • 0