Dieta owocowo-warzywna

Tagi , , , , ,

Diety owocowo-warzywne należą do popularniejszych i zarazem tych uważanych za najzdrowsze. W internecie i źródłach pisanych przewija się kilka różnych propozycji, wśród których do tych najpopularniejszych zaliczane są diety Ewy Dąbrowskiej i Mai Błaszczyszyn. W rzeczywistości jednak, aby odchudzać się za pomocą warzyw nie potrzeba wielkiej wiedzy i skomplikowanych planów. Wystarczy je po prostu jeść w postaci gotowanej, lub jako surówki z minimalnym dodatkiem przypraw i oliwy. Dieta owocowo-warzywna jest idealnym sposobem na krótkotrwałą dietę stosowaną w celu pozbycia się kilku zbędnych kilogramów.

Wady stosowania diety owocowo-warzywnej

Wadą diety owocowo-warzywnej jest ograniczenie spożywania niezbędnych tłuszczy oraz białka. Tym samym dłuższe stosowanie diety owocowo-warzywnej może się przyczynić do wielu niedoborów w organizmie.

[AdSense-A]

Dłuższe stosowanie tego typu sposobu odżywiania może doprowadzić do zaburzenia równowagi w naszym ciele – prowadzić do zmęczenia, bólu głowy, zniechęcenia, apatii. Z tych powodów diety warzywno-owocowe trzeba stosować w określonym przedziale czasowym. Poza tym po zakończeniu diety owocowo-warzywnej bardzo często dochodzi do tzw. efektu jojo, czyli powrotu do poprzedniej wagi.

Zalety stosowania diety owocowo-warzywnej

Z drugiej strony jest wiele powodów przemawiających za takim sposobem odżywiania. Duży plus to błonnik, który „wymiata” z naszego organizmu zbędne resztki i poprawia pracę jelit. Kolejną dobrą stroną diety owocowo-warzywnej jest fakt, iż jedzenie warzyw i owoców to prawdziwa bomba witaminowo-minerałowa. Po kilkutygodniowej diecie warzywnej nie tylko oczyszcza się organizm, ale też poprawia wygląd skóry, nabierając mocy i gładkości. Zawarte w warzywach i owocach barwniki, jak karotenoidy w morelach, brzoskwiniach, dyni i marchwi, czy likopen w pomidorach, papryce, różowych grejpfrutach i arbuzach nadają cerze ładny koloryt.

Jak powinna wyglądać dieta owocowo-warzywna?

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta owocowo-warzywna? Diety oczyszczające trwają 2-3 dni i obejmują wyłącznie gotowane warzywa, soki warzywne i owocowe oraz wodę. Jeśli planujemy dłuższy okres pozostawania na takiej zdrowej diecie, trzeba ją już zweryfikować i uzupełnić o inne składniki odżywcze. Posiłki poza warzywami powinny zawierać niewielkie ilości węglowodanów złożonych oraz białko w formie chudego białego mięsa czy chudych serów. Konieczne są też zdrowe tłuszcze, które pomagają przyswajać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, E, D i K. Łączenie surówek z olejem lnianym, z pestek dyni czy oliwą z oliwek to idealne rozwiązanie.

Układając dietę trzeba pamiętać o indeksie glikemicznym warzyw oraz owoców. Dominować powinny te, których indeks jest niższy niż 55. Zaliczają się do nich pomidory, czereśnie, cebula, czosnek, grejpfrut, marchew surowa, brzoskwinie, soja, gruszki. Ograniczając warzywa i owoce o dużej zawartości kalorii, takie, jak buraki, dynia, fasola, fasolka szparagowa, rzepa, a z owoców winogrona, arbuzy, melony, mango, banany, awokado nie można ich pomijać całkowicie, ponieważ zawierając cenne dla nas składniki, jednak ich spożywanie powinno być kontrolowane. Podczas diety trzeba unikać kawy i mocnej herbaty oraz nie pić alkoholu. Ważne jest spożywanie sporych ilości wody mineralnej.

Poprzedni

Dieta wacikowa, czyli jeden z absurdów odchudzania!

Czy produkty light są zdrowe? Fakty i mity!

Następny

Dodaj komentarz