Dieta dr Dąbrowskiej

Tagi , ,

Diety oczyszczające nie są wynalazkiem naszych czasów, bo stosowali je już starożytni Chińczycy wykorzystując dobrodziejstwa ziół i warzyw. Dziś diety oczyszczające budzą wiele kontrowersji, ponieważ jest ich bardzo wiele, a każda ma inny wpływ na zdrowie. Jednym z przykładów takiej diety jest propozycja lekarki klinicznej, specjalistki od chorób wewnętrznych dr. Ewy Dąbrowskiej.

Podstawowe założenia diety

Podstawą kuracji są owoce i warzywa stanowiące jedyny rodzaj pokarmu przyjmowanego w pierwszym etapie diety, określanym, jako post warzywno-owocowy. Ten etap jest bardzo drastyczny, ponieważ kaloryczność posiłków w ciągu dnia oscyluje pomiędzy 400 a 600, co przy dziennym zapotrzebowaniu około 2000 kcal jest bardzo rygorystycznym ograniczeniem.

Taki reżim trzeba stosować od 10 do 40 dni. W założeniu ogromne niedobory energetyczne mają skłaniać organizm do pożerania własnych chorób. Można się z tym zgodzić lub nie, bo zakładając, że regeneracja tkanek i wydatki energetyczne na walkę organizmu z chorobą wymagają raczej sporych nakładów substancji wspomagających, to trzeba raczej wzbogaca dietę o określone substancje niż ja zubażać. Bardziej możliwe jest oczyszczanie organizmu z produktów przemiany drobnoustrojów, czyli efektów ubocznych choroby.

Etapy diety dr. Dąbrowskiej

Dieta dr. Dąbrowskiej w założeniu składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wspomniana głodówka warzywno-owocowa, drugi, to pełnowartościowa dieta makrobiotyczna, której zadaniem jest uzupełnienie wszystkich niedoborów. Reasumując terapia przypomina opróżnianie naczynia niemalże do dna po to, aby napełnić je od nowa dobrymi składnikami. Dieta ma też pozytywny efekt uboczny, jakim jest redukowanie tkanki tłuszczowej, stanowiące etap pośredni pomiędzy oczyszczaniem a leczeniem z chorób.

Drastyczność kuracji sugeruje, że nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Do osób, które nie powinny stosować warzywnych postów zalicza się chorych na cukrzycę insulino zależną, anoreksję i bulimię, nadczynność tarczycy, depresje, choroby psychiczne, okres ciąży i karmienia, nowotwory a także dieta nie jest zalecana nastolatkom w okresie dojrzewania. Efekty, jakich powinny się spodziewać osoby, które wytrzymają ostry reżim, to uregulowanie pracy wielu układów, ciśnienia krwi, poziomu cukru, ustępowanie dolegliwości bólowych. Pojawią się tez okresy kryzysu, zmęczenia i senności, które w konsekwencji zaowocują ogólnym odmłodzeniem.

Co powinno się spożywać na diecie dr. Dąbrowskiej?

Konkretne warzywa lub owoce w niedużych ilościach. Ważna jest kolejność spożywania potraw. Od rana pije się wodę, soki i barszcz z buraków, potem je surowe warzywa lub owoce, a wieczorem warzywa lub owoce duszone i gotowane.

Poprzedni

Dlaczego należy unikać białego pieczywa?

Jak poprawić wrażliwość insulinową?

Następny

Dodaj komentarz