Intermittent fasting – okresowy post

Tagi , , , ,

Intermittent fasting, czyli najprościej mówiąc okresowe zachowywanie postu i wstrzemięźliwości lub po prostu głodówki, czyli zrezygnowanie z przyjmowania pokarmów, stało się w ostatnim okresie czasu jedną z częściej stosowanych diet.

Na czym to polega?

Podstawowe zasady IF są bardzo proste, polegają one na dopasowaniu i spożywaniu w okresie dnia wszystkich racji pokarmowych w ściśle określonym przedziale czasowym nazywanym potocznie „oknem żywieniowym”. Po spożyciu odpowiedniej ilości kalorii umiejętnie dopasowanych do potrzeb naszego organizmu przez kolejne kilka godzin nie dostarczamy mu dodatkowych składników pokarmowych. Zasada działania tej diety, w odróżnieniu do wielu innych diet, jasno i wyraźnie określa, kiedy mamy spożywać posiłki a nie to, co ma się w nich znajdować.

W diecie IF główną metodą jest częściowe lub całkowite zaprzestanie spożywania pokarmów w określonym okresie czasu. W zależności od metody, podjęta przez nas głodówka lub okresowy post może przybierać formę ścisłą, umiarkowaną lub łagodną, wybór jest zależny od nas samych i potrzeb oraz możliwości organizmu. Znanych i rozróżnianych jest kilka podstawowych sposobów IF.

Odmiany IF

  • Eat stop eat, znany również, jako „jem nie jem” polega na spożywaniu przez kilka dni w tygodniu normalnych posiłków a jedynie w okresie jednego, maksymalnie dwóch dni przestrzegamy całkowitego postu. Najprostszym zobrazowaniem tej metody jest schemat polegający na tym, że np.: pierwszego dnia spożywanie posiłków zakończymy o 16 i nie będziemy nic jedli do godz.16 dnia następnego.
  • Leangains, metoda polegająca na wykorzystaniu okna żywieniowego polegającego na zachowaniu 16 odzinnego postu i 8 godzin racjonalnie spożywanego pokarmu w okresie jednej doby u panów oraz analogicznie wyglądającego systemu 14/10 dla kobiet. Metoda ta w pewien sposób może ograniczać czas spożywania przez nas śniadania, należy również uwzględnić opcję spożycia ostatniego posiłku najpóźniej do godziny 20. Zalecane jest spożywanie dużych ilości płynów w okresie postu.

Rozpoczynamy dietę IF

Decydując się na wybór diety intermittent fasting najlepiej jest rozpocząć ją od stopniowego przygotowywania organizmu do coraz znaczniej wydłużanego okresu wstrzemięźliwości pokarmowej. Zwiększając każdego dnia okresy głodówki o 1 lub 2 godziny umożliwiamy naszemu organizmowi mniej restrykcyjne zaadaptowanie zmian dotychczasowego procesu żywieniowego. W przypadku gdyby zdarzyła się sytuacja od nas niezależna i zmuszeni byśmy byli do zmiany harmonogramu naszej głodówki i wydłużenia spożywania pokarmu, w kolejnym dniu zachowujemy 16 godzinny okres postu skracając jedynie okres żywieniowy organizmu. W ten sposób w krótkim czasie powracamy do pierwotnego harmonogramu żywieniowego zalecanego w diecie IF. Tego rodzaju sporadycznie występujące zdarzenia nie mają większego wpływu na ogólny proces żywienia we wdrożonej przez nas w życie diecie.

Dla kogo intermittent fasting?

W świetle wielu dzisiejszych badań popartych praktyką stosowania, dieta intermittent fasting nie ma jednej, konkretnie ustalonej grupy docelowej. Decydując się na jej zastosowanie należy pamiętać, że zbyt długo trwające głodówki mogą odbijać się w pewien nieco negatywny sposób na naszym zdrowiu. Stanowi to bez wątpienia, dość wyraźne przeciwieństwo krótko trwającej wstrzemięźliwości w spożywaniu pokarmu, która to miewa z kolei dla naszego organizmu stosunkowo dość dużą ilość zalet. Dieta ta jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez osoby chcące poprawić swoją masę mięśniową i wytrzymałość. IF znajduje również zastosowanie w programach dotyczących redukcji masy ciała. Na dietę tą nie powinny czy wręcz nawet nie mogą decydować się osoby, u których występują zaburzenia w odżywianiu, diabetycy oraz osoby, u których stwierdzono chorobę wątroby, nerek lub tarczycy. Dieta znajduje przeciwwskazania w zastosowaniu jej przez dorastającą młodzież oraz osoby w starszym wieku jak też kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Poprzedni

Otyłość brzuszna u mężczyzn

Przepis na chleb Dukana

Następny

Dodaj komentarz