Omlet owsiany

, , Tagi , ,

Z daniem, jaki jest omlet, każdy kiedyś spotkał się chociaż raz. Jednak wariacji i rodzajów tej smacznej potrawy jest tak wiele jak preferencji. Dlatego powstają takie smaczne dania jak omlet owsiany. Omlet owsiany nie jest daniem, jakie nadaje się do spożywania wyłącznie na śniadanie. Równie dobrze smakuje na kolację a nawet obiad, chociaż rzadko jest możliwość przygotowania tego dania na przykład w pracy lub w szkole. W omlecie świetne jest to, że może być spożywany zarówno na słodko jak i na słono, a nawet w wersji pikantnej, w zależności od preferencji smakowych oraz nastroju.

Składniki potrzebne do przygotowania omleta owsianego:

2 jaja

2 łyżki mąki pełnoziarnistej, owsianej lub kukurydzianej,

sól, pieprz do smaku

zioła na przykład prowansalskie, bazylia, oregano, mieszanki ziołowe

Opcjonalnie:

papryczka chilli, czosnek

W wersji słodkiej:

cukier, miód, melasa, albo ksylitol

ulubione owoce

Przygotowanie omleta owsianego:

Płatki owsiane muszą być zmiękczone. Najlepiej skorzystać z płatków błyskawicznych, jakich nie trzeba gotować, a jedynie zalać gorącą wodą, co przyśpiesza znacznie cały proces przygotowania. W osobnej misce należy dokładnie roztrzepać jaja używając samych białek lub całych jajek razem z żółtkiem.

Do jaj dosypujemy mąki, ziół i przypraw według uznania, a także odrobinę pikantnej papryczki. Można masę urobić włączając na około pół minuty mikser w średnich obrotach. Do ciasta dodajemy wcześniej przygotowany owies. Omlet owsiany należy smażyć przez około pięć minut, aby ściął się od góry ważne jest użycie przykrywki na patelnię. Po pięciu minutach należy delikatnie podważyć brzeg omletu, by przekonać się, czy się nie przypala. Powinien być złotawy lub lekko brązowy, wówczas jest gotowy.

Wersja na słodko:

Zamiast ziół lub pikantnej papryki do ciasta dodajemy słodzik według preferencji żywieniowych: miód lub mniej kaloryczny cukier brzozowy (ksylitol). W sezonie dodajemy świeżych owoców, na przykład posiekanych jabłek, gruszek, jagód, malin. W zimie korzystamy z przetworów owocowych, dżemów, powideł.

Poprzedni

Omlet z warzywami i szynką

Płatki orkiszowe z żurawiną i jagodami goji

Następny

Dodaj komentarz