Przepis na placek białkowy

, Tagi , , ,

Dieta nisko węglowodanowa typu LOW CARB jest najbardziej sprzyjającym modelowaniu sylwetki sposobem odżywiania. Jej warunek stanowi wzbogacenie w sycące białko, które pełni ważną rolę w budowaniu mięśni. Posiłki spożywane w ramach takiej diety mogą być smaczne i zarazem spełniać wszystkie warunki zdrowego odżywiania. Przykładem jest proponowany tutaj placek białkowy.

Do jego przygotowania potrzeba kilku podstawowych składników spożywczych, odpowiedniej odżywki białkowej, blendera i patelni, a najlepiej dwóch do wygodnego przewracania. Potrzeba też około 10 minut czasu. Jedna porcja wynikająca z przepisu zawiera 87g białka, tylko 6g węglowodanów i 30 g tłuszczu. Wartość kaloryczna podstawowego ciasta bez dodatku suszonych owoców wynosi 628 kcal, a po dodaniu rodzynek lub żurawiny – 712 kcal. Wzrasta też do 25 g ilość węglowodanów.

Podstawowe składniki placka:

  • 100g chudego białego sera
  • 4 jajka średniej wielkości
  • 45g odżywki białkowej o smaku ciasteczkowym Trec Whey Protein Concentrate
  • tłuszcz kokosowy
  • mleko
  • opcjonalnie około 30g suszonej żurawiny lub rodzynek

Przygotowanie placka białkowego

Pierwszym krokiem w przygotowywaniu placka będzie zmiksowanie w blenderze jajek i porcji białkowej odżywki. Masa powinna być gęsta i jednolita. Starannie ubite jaja sprawią, że ciasto będzie lżejsze i bardziej puszyste. Do ubitych jaj wrzucamy pokruszony lub pokrojony w kostkę twaróg i miksujemy jeszcze chwilę. Jeśli masa jest gęsta i blender nie chce jej ciągnąć można dodać trochę mleka, jednak warto pamiętać, że im rzadsze ciasto tym trudniej będzie je potem przewrócić podczas smażenia. Tłuszcz kokosowy rozgrzewamy na głębokiej teflonowej patelni, wylewamy masę serowo-jajeczną i smażymy około 2 minut pod przykryciem. Jeśli potrawa nie jest elementem diety nisko węglowodanowej przed wylaniem na patelnię dodajemy żurawinę lub rodzynki.

Zobacz też: przykładowy jadłospis w diecie low carb

Kiedy spodnia część placka jest zrumieniona i dobrze ścięta trzeba go przewrócić na drugą stronę. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozgrzanie drugiej patelni z odrobiną tłuszczu, przykrycie patelni z plackiem i energiczne odwrócenie. Można też patelnię zastąpić talerzem, ale wówczas część nieściętej masy stracimy. Osoby, które nabiorą wprawy doskonale poradzą sobie za pomocą szerokiego noża do wędlin, którym zsuwa się placek poza brzeg przechylonej patelni, a następnie przewraca jak stronę w książce surową stroną na patelnię. Jeśli planuje się częściej wykonywać taką potrawę najlepiej po prostu zaopatrzyć się w dużą łopatkę do omletów.

Smacznego!

Poprzedni

Objawy skórne nietolerancji laktozy

Efekty po aerobicznej 6 Weidera

Następny

Dodaj komentarz