Czy mam anoreksję?

, Tagi , ,

Media i świat mody od lat lansują niepokojący wzór: w dzisiejszych czasach liczysz się tylko wtedy gdy jest się młodym, bogatym, pięknym czy szczupłym. Najlepiej jest wtedy, gdy mieścisz się w najmniejsze rozmiary. Na wybiegu u słynnych projektantów widzimy szczupłe, wychudzone wręcz modelki, celebrytom poprawia się figurę na okładkach magazynów za pomocą programów graficznych. A ludzie, którzy próbują osiągnąć podobne wymiary jak te nadane gwiazdom przez grafików, zmagają się nieraz z anoreksją.

Jadłowstręt psychiczny

Czy mam anoreksję?” – pytasz samą siebie. Sprawdź, czy pokazały się u Ciebie niepokojące objawy. Anoreksja to jedno z zaburzeń odżywiania. Polega na tym, że osoba chora podejmuje kroki, które mają jej pomóc w szybkim zrzuceniu kilogramów. Jadłowstręt jest zaburzeniem psychicznym, w którym to, jak samą siebie spostrzega osoba chora, znacznie odbiega od tego, jak widziana i odbierana jest przez innych. Osobie chorej bardzo często wydaje się, że dzięki chorobie może ona w pełni kontrolować swoje ciało. Jest to jednak wrażenie bardzo złudne. Jadłowstręt psychiczny – choć rozpoczyna się łagodnie – w szybkim tempie wyniszcza organizm, a brak podjęcia środków zapobiegawczych często kończy się zgonem.

Niepokojące objawy, czy to anoreksja?

Zauważasz u siebie znaczny spadek wagi? Odczuwasz lęk na myśl, że mogłabyś przybrać na wadze lub stracić kontrolę nad swoim ciałem? Twoje BMI jest równe lub niższe niż 17,5? Nie chcesz utrzymać wagi, która jest odpowiednia dla Twojego wzrostu i wieku? Czy miesiączkujesz regularnie? A może miesiączki przestały się u ciebie pojawiać? Jeżeli zauważysz u siebie te objawy powinnaś zgłosić się do lekarza.

Kultura jedzenia

O anoreksji mogą świadczyć również inne zachowania. Czy spożywasz obiad razem ze wszystkimi domownikami? A może raczej starasz się tego uniknąć stosując wymówkę, że przecież cały czas podjadałaś podczas przygotowywania posiłku? Posiłki, które szykujesz dla całej rodziny to zdrowe, pełnowartościowe jedzenie? Czy zdarzyło Ci się kłamać w sprawie tego co, albo w jakiej ilości jadłaś? Znasz na pamięć zawartość tłuszczu w różnych składnikach? Temat, na który mogłabyś rozmawiać bez końca to jedzenie, przygotowywanie posiłków i ćwiczenie?

Rozpoznanie anoreksji …i co dalej?

Bardzo rzadko osoba chorująca na jadłowstręt dopuszcza do siebie myśl o tym, że jest chora, że grozi jej niebezpieczeństwo utraty życia. Perfekcjonizm, który u siebie wypracowała nie może pozwolić na to, by coś poszło nie tak, okłamuje więc siebie nawet wtedy, gdy ciało zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że osoba taka widzi w lustrze zupełnie kogo innego – kogoś grubego,a nie wychudzoną, wyniszczoną osobę taką, jaką jest naprawdę. Jedno jest pewne: jeżeli znalazłaś u siebie objawy, o których zostało napisane powyżej – jak najszybciej powinnaś skorzystać z fachowej pomocy.

Poprzedni

Dieta przy cukrzycy typu II, przepisy na dania

Dieta bezglutenowa a odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz