Ćwiczenia kształtujące sylwetkę

, , , , Tagi , ,

Każdy z nas, szczególnie kobiety mają problematyczne miejsca, które chciałby ukształtować tak, by wyglądały jak najlepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest równomierne kształtowanie sylwetki. Lecz wielu z nas nie wie jak to zrobić i jak się do tego zabrać.

Kształtna sylwetka – co to właściwie znaczy?

Tak naprawdę nie ma jednej definicji jeśli chodzi o dobrze ukształtowaną sylwetkę. Nie ma konkretnej wagi i wymiarów, które pasowały do każdego człowieka. Nie ma również jednakowej recepty na modelowanie sylwetki. To dlatego, że jesteśmy od siebie bardzo różni, różnimy się wzrostem, budową ciała, rodzajem sylwetki, wiekiem i wieloma innymi cechami osobniczymi. Generalnie przyjmuje się, że kształtna sylwetka u kobiet, to bycie szczupłą, lecz nie wychudzoną. Kształtna kobieta powinna mieć lekko zarysowane mięśnie. Kobiety mają również więcej tłuszczu niż mężczyźni i powinny zachować odpowiedni jego procent, mieć zaokrąglone biodra i pośladki. Generalnie kobiety zbyt umięśnione nie podobają się płci przeciwnej ani innym kobietom. Ważne jest także wcięcie w talii optycznie dzielące ciało na dwie części. W przypadku mężczyzn ideałem są większe, lecz nie przesadnie duże mięśnie i sylwetka zwężająca się ku dołowi. Dzięki ćwiczeniom możliwe jest poprawienie sylwetki u każdej osoby, lecz nie u każdej będzie ona idealna. Niektóre kobiety i mężczyźni rodzą się już z dobrą sylwetką i nie muszą wnosić zbyt wiele wysiłku w jej kształtowanie. Najważniejsze w kształtowaniu sylwetki jest, by nie dać się sugestiom i opiniom innych ludzi, a kierować się wyłącznie własnym zadowoleniem ze swojego wyglądu.

Co poprawić?

Generalnie na sylwetkę obu płci najbardziej wpływają pewne newralgiczne rejony ciała. U mężczyzn jest to przede wszystkim brzuch. Tutaj gromadzi się u nich nadwaga. U kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ tłuszcz odkłada się u nich w dolnej części brzucha, na pośladkach i udach. Zatem aby ukształtować sylwetkę ważne jest by skierować ćwiczenia w przypadku obu płci w te właśnie rejony.

Przygotowanie do kształtowania sylwetki

Osoby, które mają dość znaczną ilość kilogramów do zrzucenia muszą rozpocząć kształtowanie od zrzucenia tych kilogramów i wrócenia do prawidłowej według BMI wagi. Muszą podjąć wysiłek ogólnorozwojowy. Należą do nich na przykład szybkie maszerowanie, chodzenie po górach lub nordic walking, pływanie, jazda na rowerze i inne aktywności pozwalające zgubić zbędne kilogramy. Bardzo istotne jest oczywiście zastosowanie również odpowiedniej diety. Pozwoli ona osiągnąć szybsze efekty w krótszym czasie. Bardzo ważna jest motywacja i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy będzie możliwie poświęcenie około 60 minut na ćwiczenia co najmniej 3 razy w tygodniu.

Najlepiej modelujące ćwiczenia

Mężczyźni: dla mężczyzn jako trening modelujący zaleca się ćwiczenia siłowe. Mogą być z wykorzystaniem ciężarów takich jak sztangi, jak również popularne są ćwiczenia z własnym ciężarem ciała. Modelują one ciało dość szybko, warto jednak pamiętać, że muszą być równomierne, aby nie tworzyć dysproporcji. Mężczyźni uwagę powinni skupić przede wszystkim na brzuchu. Najlepsze będą ćwiczenia które pobudzają nie tylko mięśnie brzucha, ale również klatki piersiowej, pleców i ramion. Same brzuszki nie dają praktycznie żadnych efektów, ponieważ działają głównie na mięsień prosty brzucha i głębsze warstwy mięśni, co bez modelowania splatających się z nimi innymi mięśniami nie daje większego efektu. Dlatego wykonując brzuszki należy pamiętać o tym by wykonywać również serie ze skrętami tułowia. Najlepsze ćwiczenia modelujące dla mężczyzn to oprócz brzuszków: deska, rowerek, świeca, unoszenie rąk i nóg leżąc. Dobre efekty daje również drążek. W zwisie należy dociągać kolana do klatki piersiowej i prostować nogi do kąta prostego. Przy modelowaniu sylwetki i brzucha mężczyźni powinni pamiętać o tym by oszczędzać kręgosłup i dać mu czas na odpoczynek. Nie jest wskazany codzienny, ciężki trening.

Kobiety: mają one większy obszar ciała, nad którym muszą popracować. Jeśli regularnie wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe i stosowały dietę, tłuszcz spalał się równomiernie na całym ciele. Kobiety powinny modelując sylwetkę pracować przede wszystkim nad dolnymi partiami ciała, lecz to nie znaczy, że tylko nad nimi. Bardzo dobrym ćwiczeniem modelującym całe ciało są przysiady z hantlami. Można wykonywać również same przysiady. Dobre efekty daje również spinanie pośladków. Wykonuje się je w pozycji deski, lecz praktycznie może być wykonywane wszędzie. Napinanie pośladków kiedy siedzimy, stoimy w kolejce w sklepie również jest skuteczne i nie zabiera dodatkowego czasu. Trening obejmować powinien również ćwiczenia na biodra, na przykład unoszenie bioder z pozycji leżącej na plecach. Ćwiczenie to angażuje również pośladki i brzuch. Wskazane są również brzuszki różnego rodzaju, ze skrętami ciała. Modelowanie sylwetki u kobiet to także masaże, prysznic naprzemienny oraz stosowanie specjalnych balsamów, najlepiej pochodzenia naturalnego.

Poprzedni

Zagrożenia czyhające w kuchni

Higiena pępka

Następny

1 komentarz do wpisu “Ćwiczenia kształtujące sylwetkę”

  1. Proponuję obu grupą regularne treningi na basenie.
    Tyle że nie chodzi tu o siedzenie w brodziku, tylko aktywne spędzanie czasu w wodzie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz