Niezbędnik plażowicza – co zabierać na plażę, a co lepiej sobie odpuścić?

, Tagi , , ,

Zbliża się czas, kiedy plaże będą przyciągać od rana do wieczora. Wiele osób i rodzin robi wypady na plażę na cały dzień, szczególnie podczas urlopu. Jednak powstaje problem, co ze sobą zabrać? Wszystko wydaje się przydatne.

Rzeczy niezbędne

Krem z filtrem

Pierwsza myśl, jaka się nasuwa to oczywiście krem z filtrem. Jeśli planujemy na dłużej zostać na plaży, pływając w morzu i opalając się to jest konieczny. Jednak warto wiedzieć jak działa filtr i go odpowiednio używać. Nałożony na skórę odbija promienie słoneczne i nie pozwala im wniknąć w nią. Co za tym idzie ani nie należy spodziewać się takiej opalenizny, na jaką liczyliśmy ani wytworzenia odpowiedniej dawki witaminy D, nawet cały czas przebywając na słońcu. Dlatego zanim nasmarujemy się kremem nic nie stoi na przeszkodzie by poopalać się trochę i bez niego. Nie dłużej jednak niż godzinę i nie w samo południe, gdy słońce jest najbardziej ostre. Później lepiej czas spędzać w półcieniu, lub jeśli koniecznie chcemy przebywać w pełnym słońcu, w ubraniu z kapeluszem z szerokim rondem, lub właśnie ze skórą zabezpieczoną filtrem.

Kosmetyki nawilżające

Nawet jeśli nie od razu smarujemy się balsamem z filtrem, skóra wystawiona na działanie słońca wysycha. Naskórek może zacząć schodzić i tworzyć nieestetyczne białe płaty. Zapobiegamy temu zabierając nad wodę naturalne środki nawilżające na przykład masło shea, oleje z dużą zawartością witamin A, E, F. Warto zadbać również o pomadkę nawilżającą.

Okulary przeciwsłoneczne

Potrzebne są szczególnie osobom z nadwrażliwością na światło i tym, które wychodzą na plażę z jasnym piaskiem, gdzie nie ma żadnych drzew i innych roślin. Światło odbijające się od białego piasku może uszkadzać wzrok w większym stopniu niż gdy osoba przebywa w otoczeniu drzew rzucających półcień.

Napoje

Niezbędny element każdej wyprawy na plażę. Napojem powinna być zwykła woda, nawet przegotowana kranowa jest lepsza niż napoje gazowane. Przyjemniej pić jest wodę schłodzoną, dlatego poleca się by zanurzyć ją, odpowiednio zabezpieczoną, w wodzie przy brzegu. Będzie wówczas idealnie służyła do ugaszenia pragnienia. Innym rozwiązaniem jest lodówka turystyczna. Wody powinno być przynajmniej dwa litry na osobę.

Przekąski

Wiadomo, ze na plażę nie zabierzemy kuchni by przyrządzić pełnowartościowy posiłek. Niektórzy zabierają ze sobą przenośny grill. Warto jednak myśleć również o innych osobach odpoczywających na plaży. Nie każdemu w takich okolicznościach pasuje zapach smażonej kiełbasy, czy inne aromaty potraw. Kluczem jest zabranie na plażę przekąsek przed wcześniejszym zaplanowaniem miejsca na obiad. Mogą to być kanapki. Lepiej nie zabierać żadnych słodyczy, ponieważ w czasie upału rozpłyną się w torbie i zrobią bałagan. Kanapki też dobrze jest zjeść w ciągu kilku godzin.

Torba

Na plażę nadaje się szczególnie duża przestronna torba. W niej zmieszczą się wszystkie niezbędne przedmioty jak ubranie na zmianę, kostium kąpielowy, kosmetyki i wszystkie inne rzeczy, które uznamy za konieczne.

Parasol, chusta, kapelusz

Są bardzo potrzebne na plaży, podobnie jak zwiewne, jasne ubranie przepuszczające powietrze. Może być na przykład bawełniane lub lniane. Chronią ciało przed przegrzaniem. Warto mieć wszystkie te rzeczy, gdyż warunki nie zawsze są sprzyjające by postawić parasol, na przykład zrywa się zbyt silny wiatr. Wówczas mniej czuć również upał, szczególnie nad samą wodą. Ale jeśli słońce jest w pełni bez zachmurzenia, ubranie jest konieczne nawet w takich warunkach.

Leki

Na plażę należy zabrać apteczkę z lekarstwami: środkami przeciwbólowymi, oraz wapnem rozpuszczalnym lub innym środkiem podawanym w razie ukąszenia owadów. Ważna jest również woda utleniona, bandaże, w tym elastyczny, plastry i inne opatrunki, a także mini nożyczki. Dobrze jest mieć ze sobą środek łagodzący oparzenia słoneczne. Osoby przewlekle chore powinny mieć przy sobie swoje lekarstwa.

Tego nie bież ze sobą

Laptopy i telefony komórkowe i inne sprzęty elektroniczne. Choć współcześnie bez telefonu jak bez ręki to zabieranie go na plażę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim sprzęty elektroniczne bardzo źle znoszą upał, piasek i wilgoć panujące wokół. Znacząco skracają one ich użyteczność, a jak wiadomo sprzęt nie należy do tanich. Ponadto urlop jest czasem podczas którego nie powinno się być uzależnionym od technologii. To dobry czas by się od niej odciąć i spróbować się zrelaksować, przynajmniej przez te kilka godzin. Jeśli bliscy wiedzą gdzie się znajdujemy to z pewnością wytrzymają bez kontaktu przez kilka godzin. Można za to zabrać dobrą książkę lub gazetę.

Perfumy: perfumowanie ciała nie jest najlepszym pomysłem przed wyjściem na plażę. Ich zapach zmieszany z zapachem potu po prostu nie należy do przyjemnych. Może wywoływać mdłości. Skóra wystawiona na słońce, a wcześniej perfumowana następnie zdradza objawy alergii, zaczerwienień, wysypki.

Kosmetyki: podobnie rzecz ma się z kosmetykami, makijażem. Już w krótkim czasie spłynie on i z pewnością nie będzie dodawał uroku, wręcz przeciwnie. Pod wpływem słońca kosmetyki tracą swoje właściwości i nadają się już tylko do kosza.

Alkohol. Picie alkoholu na plaży zwiększa ryzyko udaru słonecznego poprzez podniesienie ciśnienia krwi, jak również ryzyko szoku termicznego oraz utonięcia.

Poprzedni

Higiena pępka

Naturalne zapobieganie siwieniu włosów

Następny

Dodaj komentarz