Kobieto, zadbaj o poziom kwasu foliowego

, , Tagi , ,

Kwas foliowy jest najbardziej znany z tego, iż jest niezbędny kobietom w ciąży. Jednak nie jest to jego jedyne przeznaczenie.

Właściwości kwasu foliowego

Kwas foliowy, należy do grupy witamin B, to witamina B9. Kwas ten jest bardzo istotny w układzie pokarmowym oraz nerwowym. W tym pierwszym odpowiada za regulację metabolizmu, wpływa na takie narządy jak żołądek, wątroba. W układzie krwionośnym kwas foliowy wpływa na większą produkcję krwinek czerwonych, co jest dobrą wiadomością dla osób zmagających się z anemią. Powinny zażywać go kobiety w ciąży oraz w czasie menstruacji ponieważ tracą wówczas spore ilości żelaza. Kwas foliowy pozytywnie wpływa na wytwarzanie hormonu szczęśliwości, czyli serotoniny, dlatego jest niezbędnym elementem diety wszystkich osób cierpiących na zaburzenia nastroju oraz mających problemy z bezsennością. Kwas foliowy bierze udział w profilaktyce wielu chorób, na przykład miażdżycy, nowotworów. Bierze udział w rozkładzie puryn, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu dny moczanowej, dolegliwości związanych z bólami stawów.

Dla kobiet

Kwas foliowy ma największe znaczenie dla kobiet spodziewających się dziecka. Bez tej witaminy dzieci rozwija się znacznie słabiej, a dobija się to przede wszystkim na ich układzie nerwowym. Mogą powodować wady w mózgu oraz rdzeniu kręgowym, problemy ze wzrokiem, problemy z reaktywnością układu. Zaburzenia w rozwoju tego układu są przyczyną niedorozwojów umysłowych oraz niepełnosprawności fizycznej dzieci. Same kobiety potrzebują kwasu foliowego przez całe swoje życie, również w okresie menopauzy. Łagodzi on dolegliwości tego okresu, ponadto chroni przed rozwojem nowotworów żeńskich narządów płciowych, co jest dość częstą przypadłością dla kobiet w okresie przekwitania. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny suplementować kwas foliowy, ponieważ ich organizmy gorzej przyjmują substancje pokarmowe. Prawidłowa dieta powinna opierać się na spożywaniu kwasu foliowego na wespół ze wszystkimi innymi witaminami z grupy B. Jedynie wówczas będzie przynosiła najlepsze efekty.

Poprzedni

Kontakt z ziemią sposobem na zachowanie zdrowia

Wpływ stresu na organizm

Następny

Dodaj komentarz