Naturalne zapobieganie siwieniu włosów

, , Tagi , , ,

Siwienie włosów to dla większości ludzi proces nieunikniony, związany ze starzeniem się. Jednak kobiety i mężczyźni w coraz młodszym wieku zaczynają dostrzegać siwki wśród swoich włosów. Dowodzi to temu iż proces ten niekoniecznie jest związany tylko ze starzeniem.

Czym jest spowodowane siwienie?

Komórki organizmu z wiekiem odbudowują się znacznie wolniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Skóra produkuje również mniej barwnika o nazwie melanina, odpowiedzialnej za ciemniejszy kolor skóry. Rasy człowieka, które naturalnie posiadają ciemniejszą skórę, czyli głębszą pigmentację wyglądają zwykle przez długi czas młodziej niż rasa biała. Siwienie włosów, zwłaszcza przedwczesne może być również spowodowane chorobą. Za przedwczesne siwienie włosów odpowiada między innymi chora tarczyca, która jest nad aktywna. Jeśli zauważamy u siebie szybkie siwienie włosów, nawet w młodym wieku, to tym bardziej powinniśmy jak najszybciej wykonać niezbędne badania. Bowiem mogą to być również inne choroby na przykład anemia. Nieleczona jest wyjątkowo groźna. Inne przyczyny siwienia to na przykład nadmierny stres. Znane są przypadku osób, które osiwiały całkowicie w ciągu zaledwie jednej nocy z powodu tragicznych zdarzeń. W naszych warunkach na co dzień szybkie życie sprawia, że nawet osoby tuż po dwudziestym roku życia znajdują u siebie nawet kilka siwych włosów. Sprawę pogarszają używki takie jak nadmiar mocnych kaw, herbat, a także palenie papierosów, spożywanie nadmiaru alkoholu. Wielu przedstawicieli medycyny sugeruje również, że siwienie jest genetyczne i jeśli rodzice wcześnie osiwieli, to ich dzieci również.

Co zamiast farby do włosów?

Współcześnie wielu ludzi, w tym również kobiet wydaje się być pogodzonych z siwiejącą czupryną, a nawet w modzie do niedawna były siwe włosy u młodych kobiet. Jednak te kobiety po czterdziestym roku życia, zauważające pierwsze siwe włosy chętnie przykrywają je farbami do włosów. Nie daje to dobrych efektów, ponieważ żadna farba nie jest w stanie oddać naturalnego koloru. W efekcie łatwo jest rozpoznać kobiety, które farbują włosy samodzielnie. Ponadto muszą proces odnawiać co jakiś czas, nie wspominając już o tym, że farby te są toksyczne dla organizmu. Mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do siwych włosów, ponieważ uznaje się w społeczeństwie, że dodają one charakteru. Jednak często również chcą czuć się młodo. Aby ominąć problemy z popularnymi farbami do włosów, warto zwrócić się w kierunku bardziej naturalnych metod. Aby włosy były w naturalnym kolorze naukowcy zaczęli pracować nad syntezą melanin. Do przywrócenia koloru włosom używa się prekursora melaniny. Zostaje on wchłonięty przez włos, a następnie zachodzi reakcja z powietrzem, co powoduje jego ściemnienie. Pigmenty są całkowicie naturalne i nieszkodliwe. Aby nowy opracowany przez naukowców preparat zadziałał, konieczne jest wykonanie kilku sesji z jego użyciem. Za każdym razem efekt jest bardziej widoczny, i co najważniejsze znacznie bardziej trwały niż w przypadku zwykłej farby do włosów.

Dieta a siwienie włosów

Jeśli chcemy cieszyć się ciemnymi, naturalnie wyglądającymi włosami przez długi czas, a przez to wyglądać również młodziej, należy zacząć działać jak najprędzej. Prawdą jest, że przez całe życie pracujemy na to jak będzie wyglądała nasza starość. Już w momencie zauważenia pierwszych siwych włosów należy podjąć zdecydowane działania, a nawet na długo przed odnotowaniem tego faktu. Być może nie uda się całkowicie zatrzymać siwienia i sprawić, by włosy były przez całe życie jednolite, ale na pewno zdrowa dieta jest w stanie znacząco zahamować nie tylko siwienie, ale również pomóc zachować całemu organizmowi zdrowie. Oto najważniejsze składniki pożywienia dla osób chcących cieszyć się ciemną czupryną:

Witaminy z grupy B – szczególnie kwas foliowy i witamina B12. Niedobory tej ostatniej są przyczyną siwienia włosów, nawet u bardzo małych dzieci. Im człowiek starszy tym mniej witaminy B12 posiada. Jest to prawdopodobnie jedna z przyczyn powstawania siwków. Inną ważną witaminą jest kwas pantotenowy dodawany często do szamponów do włosów. Jego skuteczność zwiększa kwas para amino benzoesowy. Oba zwiększają elastyczność włosów, odbudowę i cofają siwienie. Ważne by witaminy te były brane wraz z całym kompleksem witamin z grupy B. Są wtedy najlepiej wchłanialne.

Witaminy A, E, F – witaminy młodości, odpowiedzialne za elastyczność i zdrowie włosów.

Witamina H – czyli biotyna, wpływa ogólnie na wygląd włosów, skóry, paznokci, wzmacnia je i odżywia.

Miedź – jej niedobory powodują siwienie włosów oraz przyczyniają się do tego, że są one słabe i wątłe.

Cynk – bez cynku skóra ciała i głowy, oraz wyrastające z niej włosy są poszarzałe i bardzo słabo odżywione.

Krzem – powstrzymuje siwienie włosów, wzmacnia skórę, włosy, paznokcie i wpływa na zachowanie zdrowego wyglądu.

Naturalne metody na przykrycie siwych włosów

Dla osób, które nie chcą farbować włosów polecane są płukanki z szałwii lub z łupin i liści orzecha włoskiego. Powodują one ich ściemnienie.

Poprzedni

Niezbędnik plażowicza – co zabierać na plażę, a co lepiej sobie odpuścić?

Fakty i mity na temat aborcji

Następny

1 komentarz do wpisu “Naturalne zapobieganie siwieniu włosów”

Dodaj komentarz