O wadach i zaletach diety kapuścianej

Tagi , , ,

Ilość ogłaszanych w Internecie i prasie diet odchudzających jest ogromna, a wiele z nich kusi obietnica cudownych efektów osiąganych w krótkim czasie. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać, że odchudzanie to proces kompleksowy i długotrwały a cudowna dieta odchudzająca po prostu nie istnieje. Wielu lekarzy zajmujących się balneoterapią twierdzi, że proces gubienia wagi powinien trwać tyle samo, ile trwało jej wrzucanie. Za optymalne i pozwalające uniknąć efektu jojo uważa się zrzucanie maksimum 1 kg tygodniowo. Obietnice, jakie zamieszcza się przy dietach, gwarantujących znikanie kilku kilogramów tygodniowo to albo drakońskie ograniczenie kalorii kosztem zdrowia, albo brak realnej oceny możliwości organizmu.

Specyfika diety kapuścianej

Jedną z takich bardzo kontrowersyjnych diet jest słynna dieta kapuściana, znana też, jako zupa kapuściana, albo dieta Kwaśniewskiego, bowiem jak wieść niesie nasz były prezydent właśnie dzięki niej stracił sporą nadwagę. Niestety jak większość diet tak i to cudowne rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tej metody odżywiania. Warto przypomnieć, że dieta sprowadza się do jedzenia przez 7 dni specjalnej zupy, przygotowanej z kapusty, papryki, cebuli i dodatków smakowych, oraz kilku składników uzupełniających wyznaczonych na poszczególne dni diety.

Zalety diety kapuścianej:

  • Prosty jadłospis nie wymagający przygotowywania czasochłonnych potraw. Zupę można ugotować na kilka dni.
  • Niska cena diety, w stosunku do tych wymagających jedzenia dużej ilości ryb czy mięsa.
  • Pozwala na znaczny ubytek wagi nawet do 6 kg tygodniowo.
  • Zasada – im więcej jesz tym szybciej chudniesz – wynikająca z właściwości kapusty, że więcej pochłania kalorii na strawienie niż sama ich dostarcza oznacza, że podczas diety nie czuje się głodu. W przeciwieństwie do innych trzeba jeść jak najwięcej zupy, a nie jak najmniej.
  • Jest krótkotrwała, a więc możliwa do wytrzymania nawet przez osoby mające problemy z siła woli.

Wady diety kapuścianej:

  • Monotonia posiłków może przyprawić o frustrację zwłaszcza, jeśli kapusta nie jest ulubionym warzywem.
  • Dieta jest bardzo uboga w składniki odżywcze, zwłaszcza białko niezbędne do budowy komórek, a także żelazo, wapń, magnez i węglowodany. Szczególnie brak żelaza i magnezu negatywnie odbija się na pracy serca i układu nerwowego.
  • Dieta może być stosowana tylko tydzień, wiec nie nadaje się do odchudzania przy dużej nadwadze.
  • Właściwości moczopędne kapusty sprawiają, że spadek wagi sprowadza się bardziej do utraty wody niż rzeczywistego tłuszczu.
  • Dieta jest przeciwwskazaniem dla osób z problemami wątrobowymi i trawiennymi, gdyż kapusta może powodować wzdęcia.
Poprzedni

Czy zumba pomaga w odchudzaniu?

10 porad jak walczyć z nadwagą u dziecka

Następny

Dodaj komentarz