Odnowa biologiczna – istotny element życia sportowca

, , , Tagi

Odnowa biologiczna jest przydatna wszystkim, ale szczególnie powinny o niej pamiętać osoby, które intensywnie trenują. To po pierwsze silna regeneracja dla ciała, po drugie przyjemność, sposób na ukoronowanie siebie za włożony w sport wysiłek.

Istota odnowy biologicznej

Trening mający jest tak naprawdę bodźcem do wymarzonej sylwetki. Mięśnie rosną a sylwetka kształtuje się tak naprawdę pomiędzy treningami, w okresie regeneracji. Dlatego nadmierne trenowanie wcale nie wniesie do naszego życia więcej korzyści, a nawet okaże się, że mięśnie wcale nie rosną tak jak oczekiwaliśmy. Po prostu nie mają chwili wytchnięcia by się zregenerować. Wielu sportowców, szczególnie tych nastawionych na wyniki, może uważać regenerację i odnowę biologiczną za niepotrzebną stratę czasu, leżenie, które można wykorzystać na dodatkowy trening. Tymczasem odnowa jest nawet ważniejsza niż samo uprawianie sportu. Regularna odnowa jest w stanie wspomóc na wielu poziomach. Przedłuża między innymi okres, w którym człowiek może uprawiać sport. Najczęściej sportowcy kończą karierę po trzydziestym piątym roku życia, w tym wypadku możliwe jest dłuższe czynne uprawianie dyscyplin. Troska o swoje ciało powinna być jednym z priorytetów każdego sportowca. Odnowa biologiczna to również profilaktyka, mająca na celu zapobiegnięcie nadmiernej eksploatacji mięśni, jak również powstawaniu kontuzji. Nie zapominajmy, że to także doskonały sposób na relaks, również bardzo potrzebny sportowcom. Ponadto metody odnowy biologicznej są po prostu przyjemne.

Co nazywamy odnową biologiczną?

Warto również rozróżniać dwa pojęcia, jakimi jest regeneracja i odnowa biologiczna. Sam odpoczynek pomiędzy treningami, który trwa minium dwadzieścia cztery godziny, nie jest odnową biologiczną. To po prostu przerwa niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odnowa biologiczna to płączenie różnych metod oddziaływania na ciało, mające na celu przyśpieszenie regeneracji. Można uznać, że odnowa jest udana, jeśli uzyskaliśmy pełną gotowość do następnego, pełnowartościowego treningu. Mięśnie powinny być wypoczęte, ciało rozluźnione. Bardzo istotną sprawą jest również równowaga psychiczna. Umysł jest ważny w uprawianiu dyscyplin sportowych.

Masaż

Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną metodą na regenerację oraz odnowę biologiczną jest oczywiście masaż. Wyróżniamy różne metody masażu. W tym przypadku możemy skorzystać z masażu klasycznego, relaksacyjnego, jak również sportowego. Masaż sportowy polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę podskórną, oraz mięśnie poprzez ich ugniatanie, dotyk wirowy, rozcieranie, oklepywanie. Jest to prosta forma masażu, nie wymagająca użycia skomplikowanych narzędzi, ale ważne jest doświadczenie masażysty oraz jego wyczucie. Istnieją również formy masażu z użyciem urządzeń, na przykład wytwarzających podciśnienie, czy ruch wirowy, wykorzystywany głównie w celu zmniejszenia bólu.

Hydroterapia

Jedną z najlepszych metod odnowy biologicznej, a przy tym najłatwiej dostępną jest hydroterapia. Mowa tu o samym pływaniu oraz ćwiczeniach w wodzie, jak i na przykład o biczach wodnych, które intensywnie masują całe ciało, poprawiają krążenie i rozluźniają. Taki masaż możemy sobie zafundować na basenach publicznych, gdzie są one ogólnodostępne, w specjalistycznych klinikach, ale również na przykład u siebie w domu. Wystarczy mieć kabinę lub wannę z hydromasażem, lub chociażby specjalną słuchawkę prysznicową. W przypadku nie posiadania ani jednego, ani drugiego dobre efekty przynosi już masaż naprzemienny z użyciem wody. Polega on na zastosowaniu na przemiennie chłodnego i ciepłego strumienia wody. Doskonale wpływa zarówno na skórę, ujędrniając ją, jak i na mięśnie, uśmierzając ból i zwiększając ich ukrwienie.

Sauna

Popularnym sposobem na odnowę biologiczną jest również sauna, zarówno ta tradycyjna, jak i nowoczesna sauna na podczerwień. Sauna tradycyjna polega na siedzeniu w pomieszczeniu wypełnionym parą. Taki zabieg pozwala usunąć z organizmu nadmiar wody, a wraz z nią również toksyn. Rozszerza naczynia krwionośne i powoduje lepsze ukrwienie mięśni. Zmniejsza ból mięśni, jednocześnie poprawiając ich elastyczność. Wpływa na poprawienie wydolności organizmu. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju sauna nie jest przeznaczona dla osób mających problemy z sercem i krążeniem. Nie powinno się z niej korzystać również bezpośrednio po treningu, kiedy jeszcze nie było czasu na ochłonięcie, ciśnienie jest wysokie. Może to skończyć się zasłabnięciem, a nawet gorszymi konsekwencjami. Istnieje również rodzaj sauny na podczerwień, którą wielu ceni sobie bardziej ze względu na to, że korzystanie z niej jest prostsze i bardziej efektywne. Promieniowanie podczerwone wnika głęboko w ciało i działa na mięśnie na ich najgłębszych poziomach, zmniejszając dolegliwości bólowe i rozluźniając. Co ważne promieniowanie to działa natychmiast, dlatego sesje w saunie na podczerwień mogą być znacznie krótsze niż w saunie tradycyjnej.

Poprzedni

Kwas stearynowy – czy wiesz, czym jest?

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Następny

Dodaj komentarz