Dieta redukcyjna

, Tagi , ,

W naszych czasach, kiedy spora część społeczeństwa dotknięta jest nadwagą, a nawet otyłością jest wiele osób, które pragną za wszelką cenę zrzucić ciążące im kilogramy. Powód jest najczęściej taki, że chcą dobrze wyglądać, ale równie ważny jest aspekt zdrowotny – normalna waga to normalne życie.

 Dieta redukcyjna

Na rynku jest wiele suplementów diety, które obiecują cudowne efekty, po zażyciu jedynie kilku kapsułek dziennie, czy tez kilku kropel specyfiku przed podczas lub zamiast posiłku. Jak podają statystyki jest to rynek warto miliardy dolarów, a co najlepsze w tym wszystkim nie ma cudownych kropel czy kapsułek, dzięki którym można bez wysiłku schudnąć. Dieta redukcyjna może być lekarstwem na to wszystko. Niewiele osób wie, o co tu tak naprawdę chodzi.

Na czym polega redukcja kalorii?

Można powiedzieć, że dieta redukcyjna jest skuteczna i całkiem bezpieczna, ale dobrze jest jeśli podczas jej stosowania będzie się pod kontrolą lekarza. Tak powinno być z resztą przy każdym rodzaju diety. Na czym polega dieta redukcyjna? Dieta ta zaczyna się od obliczenia zapotrzebowania organizmu na kalorie. Oblicza się ją dość prosto. Trzeba na początek obliczyć podstawowe zapotrzebowanie energetyczne.  Mnożymy wagę przez 24 – jest to liczba godzin w dobie. Uzyskany wynik mnożymy następnie przez indeks aktywności dostępny w tabelach, gdzie 1 jest to zupełny brak aktywności, a 1.5 jest bardzo wysoka aktywność – ciężka fizyczna praca, codzienne ćwiczenia fizyczne.

Zapotrzebowanie energetyczne

W przypadku ustalania zapotrzebowania energetycznego dla kobiet, podstawowe zapotrzebowanie energetyczne należy pomnożyć przez 0,9 co da nam poprawione zapotrzebowanie energetyczne. Od otrzymanego wyniku należy odjąć od 200 do 500 kcal, co powinno wpłynąć na zrzucenie zbędnych kilogramów. Najlepiej, kiedy na początku odejmie się mniej kalorii. Warto tak zrobić, gdyż organizm się lepiej przystosuje do zmian przeprowadzanych małymi krokami. Otrzymany wynik to dzienne faktyczne zapotrzebowanie. Podstawową zasadą diety redukcyjnej jest spożywanie 5 posiłków w niewielkich porcjach. Pozwoli to organizmowi skorzystać z dostarczanych posiłków w jak najwydajniejszy sposób. Można jeść zarówno tłuszcze, białka jak i węglowodany. Kiedy organizm otrzymuje je w małych porcjach potrafi je szybko spalić. Jedynym ograniczeniem jest kolacja, która powinna być lekka. W diecie tej nie ma większych ograniczeń. Owszem trzeba zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, a więc wszelkiego rodzaju chipsów, orzeszków, oraz innych przekąsek typu fast food.

Nie dla słodkiego

Trzeba również zapomnieć o słodkich napojach gazowanych, gotowych posiłkach, które można kupić w postaci mrożonek przygotowywanych w mikrofalówce. Warto pomyśleć o rezygnacji z niektórych owoców, które zawierają sporą ilość cukrów. Stosujmy w tej diecie makarony i kasze pełnoziarniste, jeśli chodzi o dostarczenie tłuszczu oraz białka, doskonałym ich źródłem są ryby. Mięso drobiowe jest również dobrym pomysłem w tej diecie. Jak widać dieta redukcyjna nie jest niesmaczna, można stosować w niej większość znajdujących się w przeciętnej kuchni środków spożywczych, warto jednak wiedzieć jak je łączyć i ile dostarczyć by dieta dała efekty.

Poprzedni

Olej z pestek winogron

Jak szybko przytyć?

Następny

Dodaj komentarz