Proste ćwiczenia fitness dla każdego?

12 kwietnia 2014 Tagi , , , ,

Ćwiczenia fitness cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Oczywiście najczęściej na trening decydują się Panie mające na celu zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, poprawienie kondycji fizycznej i wyrzeźbienie wymarzonej sylwetki. Tymczasem istnieje wiele specjalnie opracowanych treningów, z których z powodzeniem mogą korzystać również mężczyźni, dzieci oraz osoby starsze.

Fitness to nie tylko wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, podczas których wylewamy z siebie przysłowiowe hektolitry potu. Jest ro również forma aktywności fizycznej, która z powodzeniem może zapobiegać różnym dolegliwościom fizycznym oraz wielu powszechnym chorobom cywilizacyjnym. Charakterystyczną cechą ćwiczeń aerobowych, czyli innymi słowy – tlenowych, jest odpowiednie zadbanie o układ krążenia, co powinny docenić również osoby starsze.

[AdSense-A]

Dla kogo zajęcia fitness?

Ćwiczenia fitness są odpowiednie dla każdego, kto tylko zamarzy sobie rozpocząć trening. To nieprawda, że osoby początkujące nie poradzą sobie kondycyjnie, gdyż każdy trening ma swój stopień zaawansowania. Rozmaitość zajęć pod względem koordynacyjnym, pozwalają uczestniczyć w nich wszystkim, bez względu na wiek, płeć i wydolność fizyczną.

Przeciwwskazaniem są choroby związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, a przykład nawracająca rwa kulszowa, czy dyskopatia. Z wiadomych przyczyn intensywny trening nie powinien być częścią ich codziennych zajęć.

Zacznij od ćwiczeń w domu

Nie musisz od razu wykupywać karnetu na miesięczne zajęcia, żeby zacząć swoją przygodę z fitnessem. Wiele ćwiczeń możesz wykonywać w domu, co pozwoli ci sprawdzić, czy naprawdę chcesz wydać określoną kwotę na profesjonalne zajęcia. Do najpopularniejszych i zarazem najmniej inwazyjnych ćwiczeń należą pompki, przysiady, czy skłony. Jeśli ktoś woli jednak coś bardziej urozmaiconego to może skakać na skakance, podciągać się czy biegać. Wszystkie te formy ćwiczeń, oczywiście na dobranym odpowiednim obciążeniu, zalecane są dla każdego. Warto podkreślić,  że lżejsze obciążenie ale większa liczba powtórzeń serii to główna zasada fitnessu.

Dokładnie przeanalizujmy wszystkie formy zajęć

Mimo tego, że fitness to sport niemalże dla każdego, to już poszczególne jego odmiany niekoniecznie muszą podobać się wszystkim. Przed dokonaniem konkretnego wyboru zastanówmy się przede wszystkim, jakich efektów oczekujemy od regularnego treningu, ile jesteśmy w stanie poświęcić mu czasu i odpowiedzmy sobie szczerze, w jakim stanie jest nasza kondycja fizyczna. Pamiętajmy o tym, że fitness nie może być przykrym obowiązkiem, a raczej przyjemnością, która pozwoli nam zadbać o siebie, z korzyścią spożytkować nagromadzoną energię i poprawić nasze samopoczucie. W przeciwnym wypadku nie warto nawet zaczynać ćwiczeń, gdyż słomiany zapał i zmuszanie się do treningu na pewno nie jest kluczem do sukcesu.

Poprzedni

Proste ćwiczenia na kręgosłup

Jak żyć z dyskopatią?

Następny

Dodaj komentarz